Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja reaktivizacija CMV

reaktivizacija CMV

Spoštovani!
Imam 6-letnega otroka z zelo težko duševno in gibalno prizadetostjo, ob porodu je bil dehidriran, PT 1970 g (otrok je bil donošen). Vzrok je intrauterini infekt s CMV. Takoj po porodu je imel otrok v naraščanju protitelesa na CMV (IgG in IgM), medtem ko sem imela jaz IgM negativen, IgG pa kar 11.000.
Sedaj sem ponovno noseča, cca 5 tednov. Ker imam slab imunski sistem in zelo pogoste respiratorne infekte, me zanima možnost reaktivizacije CMV. Kako lahko preverjam varnost ploda pred vdorom virusa v posteljico tekom nosečnosti? Ali lahko s kakšnim ukrepom zmanjšam tveganje?
Hvala za vaš trud in lepo pozdravljeni!

Spoštovani!
Prekuženost s CMV je kar velika, vsaj 50 – 85% odraslih (ameriški podatki) je prestalo infekcijo s CMV.
Nevarnost prenosa CMV na plod je velika zlasti ob prvi okužbi s CMV prav v nosečnosti, saj je možnost prenosa kar 30 pa vse do 80%. Poškodbe plodu ob okužbi pa so zelo različne. od prav nobenih znakov, do težjih okvar jeter, oči, srčne mičice, možganov, pa vse do splava.
Pomembno je vedeti, da se CMV po okužbi v telesu sicer nahaja vse življenje, praviloma pa ne v krvi ne kroži več, kar je edini možen način prehoda na plod. Le v izjemnih primerih, kot so huda imunska pomanjkljivost (TBC, maligna obolenja, jemanje imunozaviralnih zdravil, težka avtoimunska sistemska obolenja, kasnejši stadiji okužbe s HIV oziroma pri AIDS-u, nekatere redke prirojene imunske pomanjkljivosti, pa pri ljudeh s presajenimi organi) se virus ponovno pojavi v krvi in nosilec postane ponovno kužen; če je to nosečnica- tudi za plod).
Ocenjujejo, da je možna tudi ponovna zunanja okužba s CMV, vendar je v tem primeru možnost prenosa na plod < 1%. Varnosti ploda pred vdorom ne CMV morete preverjati, tveganje ploda pred raznimi okužbami pa zmanjšujete tako, da se sami čim manj izpostvaljate raznim okužbam v času nosečnosti:
1. še pred nosečnostjo se cepite proti gripi;
2. uživajte čim bolj pestro hrano;
3. čim več se gibajte na prostem;
4. pogosto zračite prostore;
5. izogibajte se zaprtim, prenapolnjenim prostorom, ki jih ni mogoče dobro zračiti, oz. kjer je prisoten tudi cigaretni dim;
6. zlasti v prvem trimesečju se izogibajte stikom z majhnimi otroki in prehlajenimi odraslimi;
7. v času nosečnosti še pozorneje skrbite za osebno higieno – zlasti umivanje rok;
8. če zbolite z nahodom, pazite na dosledno čiščenje nosu (fiziološka ipd.)

Pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Noseča sem 5 mesecev in sem zelo zaskrbljena za plodovo zdravje, od kar poznam posledice okužbe v cmv. Moj 8-letnik je v času moje nosečnosti že kar nekajkrat zbolel (bolezen z izpuščajem in vročilno, bolezen z izpuščajem in streptokokom, enodnevna vročina in kašelj ipd.). Veliko je tudi v stiku z sorodnikom, ki je star 1 leto in je pravkar začel obiskovati vrtec. Tudi ta je veliko pokašljuje, z njim je bil moj otrok v stiku nekaj dni pred pojavom vročine pri malčku in tudi dva dni po tem, malček je tudi meni nekajkrat zakašlja v obraz. Sama sicer skrbim, da ne uporabljam iste žlice kot moj otrok, vendar pa se zgodi, da mi kljub opozorilom kihne v obraz ali moj obrok. Skrbi me, da sama te bolezni do sedaj še nisem prebolela, ker sem dokaj pozno začela hoditi v vrtec, prav tako pa že od nekdaj zelo skrbim za higieno (nikoli nisem pila iz tujih kozarcev ali uporabljala tujega pribora, niti otrokovega, prav tako svojega otroka ne poljubljam na usta, ampak na lička ali čelo). Nekako me ves čas muči, da sem brez simptomov zbolela za cmv-jem in se bo z otrokom kaj hudo narobe. Zanima me, ali se ta bolezen enostavno prenaša? Ali drži podatek, da je oseba po preboleli okužbi kužna še 18 mesecev? Mi bi vi svetovali testiranje krvi na prisotnost protiteles? Hvala. Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, tale članek, pa čeprav je poljuden, se mi zdi še najbolj primeren, da boste razumeli, kako težavno je odločanje in presojanje v zvezi z okužbo CMV. V cca 40% se okužba prenese na plod, če se nosečnica ali okuži v nosečnosti, ali če se virus CMV pri nosečnici, ki se je okužila že prej, reaktivira. Sama okužba pa še ne pomeni, da bo imel plod tudi posledice, po drugi strani spet – pa je CMV eden najpogostejših povzročiteljev kongenitalnih okužb.
http://www.bambino.si/citomegalovirus-%E2%80%93-cmv.html
Skratka – kako pri vas? Morda opravite testiranje in se o negativnih ali pozitivnih rezultatih pogovorite z izbranim ginekologom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close