Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja lymska borelioza?

lymska borelioza?

Pozdravljeni!
Pred 14 dnevi sem imela klopa, ki sem ga v celoti odstranila. Mesto vboda sem opazovala in danes se mi je okoli vbodnega mesta pojavil obročast izpuščaj premera 2 cm.
Za jutri sem se naročila pri splošni zdravnici na pregled, pa me zanima, kako poteka diagnostika, kakšne krvne preiskave opravijo, je to možno opraviti pri svoji zdravnici ali je potrebno na Infekcijsko kliniko v Ljubljani? Koliko časa traja diagnostika oz. kako dolgo čakaš izvide? Je zdravljenje antibiotično? Na kaj je treba paziti v času zdravljenja in po njem?
Vnaprej hvala za pojasnila in lep dan še naprej.
maxi

Spoštovani!
Obročast izpuščaj je znak okužbe z bakterijo Borelijo, kar s strokovnim izrazom imenujemo Erythema migrans. Kri lahko odvzame vaš splošni zdravnik, z zdravljenjem pa mora začeti takoj in ne čakati na izvide preiskav. S preiskavami krvi iščemo prisotnost protiteles proti Boreliji. Pomembna je predvsem dinamika dogajanja in spremljanje porasta protiteles. Vedeti morate, da je vrednost protiteles-zgodaj v poteku okužbe, kot ste sedaj vi, lahko še zelo nizka, zato se za zdravljenje borelioze odločamo prvenstveno na osnovi klinične slike (obročastega izpuščaja).
Sicer pa so rezultati preiskav krvi lahko gotovi v dnevu (lahko pa nanje čakate tudi 1 teden, odvisno, v kateri laboratorij bo kri poslal vaš izbrani zdravniki).
Boreliozo zdravimo z antibiotiki, za zdravljenje obročastega eritema najpogosteje uporabljamo Sumamed – 3 grame (6 dni po 500 mg).
Posebni ukrepi v času zdravljenja in po njem niso potrebni.
Pozdrav!
Nina

Najlepša hvala za odgovor.
Bila pri zdravnici, za Sumamed se je odločila na podlagi obročastega eritema, krvi mi niso odvzeli.
Mislite, da bi bilo dobro, če bi po končanem zdravljenju vseeno opravila krvne preiskave, kdaj in katere? Serumske (IgG, IgM) ali še katere druge?
Še enkrat hvala in lep pozdrav,
maxi

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!
Če je zdravljenje uspešno, pregled krvi takoj po zdravljenju ni potreben. Kri je smiselno pregledati 3 do 6 mesecev po okužbi (opravi se serološke teste na IgG in Ig M).

Pregled krvi pa opravimo prej, če obročast izpuščaj ne bi hotel izginiti, če bi se pojavljali novi obročasti izpuščaji, v primeru pojavljanja nejasnih temperatur, hude utrujenosti, glavobolov ali bolečin v sklepih. Ob širitvi obročastega izpuščaja in pojavljnaju novih izpuščajev bi vas splošni zdravik tudi napotil na Infekcijsko kliniko, kjer bi vam odvzeli vzorec kože, v kateri bi iskali Borelije in izvedli še dodatno zdravljenje.
Pozdrav!
Nina

Spoštovani
Pred 4 tedni se mi je na zadnjici pojavil rdeč, srbež madež.Potem se je pojavil obroč ki mi je zajel skoraj polovico leve zadnjice. Težav zmes nisem imela je pa ta madež in obroč okrog njega izbledel.Koža na tem delu je občutljiva, nimam pa nobenih simptomov ki ste jih prej navedli (glavobol, vročino, utrujenost in pd).Ali mi priporočate obisk pri zdravniku.Samo naj omenim da sem letos imela že 4 klope ki sem si jih vzela sama ven.
Hvala za odgovor,Suzana

Spoštovani, obročast izpuščaj, ki se pojavi zaradi okužbe z Borelio, ne srbi, ne boli, ne…., in ga, ko se pojavi, običajno ne spremljajo nobeni drugi klinični znaki. Pomeni pa I. fazo okužbe z borelio, ki je ozdravljiva, še preden bi nastopile trajne okvare. Škoda, da obroča niste šli pokazat zdravniku. Vsekakor ga obiščite sedaj in mu povejte isto, kot ste zapisali meni. Na mestu sta antibiotično zdravljenje in testiranje. Lepo vas pozdravljam!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana!
Zahvaljujem se za prejšnji odgovor ampak zdaj bi pa rabila še eno vaše mnenje: da vas spomnim, sem imela že nekaj časa na zadnjici ogromen flek in ker ste mi pisali naj grem k zdravniku in naj mu vse razložim sem to tudi storila. Težava je v tem, da me zdravnica ni poslala na nobene preiskave oz. dala mi je sumamed in me naročila na ponovni pregled za 10 dni.Danes sem prišla iz kontrole malo razočarana, ker ko sem jo prosila za preiskave mi je povedala da to sploh ni potrebno ker po fleku sodeč je to začetek limske borelioze, če pa me začnejo boleti sklepi naj pridem nazaj.Še vedno imam na mestu ugriza rdeč flek,kar sem ji tudi pokazala,predlagala je pa naj to mesto mažem z fenistil gelom in naj si kupim kapljice za ojačitev imunskega sistema.Naj vas spomnim da me je klop ugriznil pred več kot mesec dni.Rekla mi je samo da se bolezen lahko hitro ponovi ali pa miruje celo življenje. Zanima me samo to: ali je to,kar sem vam opisala, vse kar lahko zdravnik naredi v tem slučaju ali naj vztrajam pri preiskavah.
Hvala vnaprej za odgovor, Suzana

Spostovani, terapija je bila ustrezna. Trajanje prisotnosti rdecine ni dokaz uspesnosti ali neuspesnosti zdravljenja. Za kontrolo protiteles je se vedno nekoliko zgodaj. V kolikor bi se tezave nadaljevale (nova rdecina), jo je smiselno izvesti okoli 4-6 tednov po pojavu rdecine. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljeni!

zanima me ali se borelioza prenese iz matere na plod v času nosečnosti?

hvala za odgovor!
lp, t.z.

Da, dokazan je transplacentarni prenos borelie, okvare ploda pa so najhujše, če pride do okužbe v prvem trimesečju. Zato je izjemno pomembno, da nosečnico ob ugotovitvi borelioze nemudoma zdravimo in nato skrbno spremljamo celo nosečnost in tudi po porodu. Za nosečnice se priporoča
intravenozno zdravljenje tudi za zgodnjo obliko LB, ker peroralno včasih ni dovolj
učinkovito

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor!
Kaj pa če je do okužbe prišlo pred nosečnostjo oz. kaj če je do nje prišlo v 2. trimestru? In po kolikšnem času bi se na dojenčku pokazale težave?

Sama sem namreč prejšnji teden dobila pozitiven test za boreliozo, zdravnika sem namreč obiskala zaradi bolečin v gležnjih in mečih. Imam 6mesecev starega dojenčka in v tem času (od poroda naprej) zagotovo ni prišlo do okužbe – domnevam, da sem se okužila pred samo nosečnostjo ali pa je bil okužen klop, ki sem ga imela ko sem bila cca 4mesece noseča – vendar takrat nisem dobila kolobarja…

Spoštovani, predvidevam, da imate zdravega dojenčka (pri katerem pediater ni odkril odstopov od normale). Kot rečeno, naj bi do prenosov (in okvar) najpogosteje prehajalo v 1. trimesečju, podatkov pa je v resnici zelo malo. Ker pri vas čas okužbe ni definiran, predlagam, da se dogovorite s pediatrom, da bo otroka z vami vred napotil k infektologu. Vi boste zaradi pozne borelioze tako in tako napoteni k infektologu (smiselno je, da je ob tem v obravnavi tudi dojenček).
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

hvala še enkrat!

Pozdravljeni!

Imam tri otroke, stare 6, 3 in 1 leto. Pogosto smo zunaj, v naravi, in starejša dva sta že večkrat imela klopa. Sicer otroke vedno pregledamo, ko pridemo domov, tako da so klopi na njih čimmanj časa, pa me vseeno skrbijo možne okužbe. Proti klopnemu menigitisu smo cepljeni, skrbi pa me borelioza. Če se prav spomnim iz predavanj iz imunologije na faksu, se eritema migrans pojavi samo pri 3/4 okužb, pri 1/4 pa ne, torej lahko v takem primeru “zamudimo” 1. fazo bolezni, ki je najlažje ozdravljiva. Zato razmišljam, da bi vsako leto enkrat jeseni, ko je konec sezone klopov, celo družino peljala na pregled krvi na protitelesa proti boreliji (samoplačniško seveda). Zanima me, ali je to smiselno? V najslabšem primeru, recimo da bi otrok okuženega klopa dobil zgodaj spomladi, pa ne bi imel izbuščaja, bi bolezen neopazno trajala kakšne pol leta (do odvzema krvi za preiskavo). Ali v tem času že postane kronična in slabo ozdravljiva? Kaj pa če bi do okužbe prišlo malo pred odvzemom krvi? Kdaj bi bilo prisotnih že dovolj protiteles, da bi se bolezen odkrila. In nazadnje, ali morda veste koliko bi samoplačniški pregled krvi sploh stal.

Najlepša hvala in lp.

Irena

Spoštovani, žal, serologija Lyme sama po sebi ne pomeni bolezni in tudi nikoli ne zdravimo izključno na podlagi serološke diagnostke – brez kliničnih znakov bolezni. Ev. prisotnost protiteles proti Lyme Boreliozi bi pomenilo le, da se je posameznik s povzročiteljem srečal (in ga uspešno premagal, ali pa tudi ne). Ne vemo, ali se bo s povzročiteljem ponovno srečal in se morda okužil morda takrat in (po možnosti z drugim serotipom). Tudi zdravljenja na podlagi serološke diagnostike (brez prisotnih klinilnih znakov ne izvajamo), saj bi to pomenilo potencialen abuzus antibiotikov. Svetujem vam, da, tako kot do sedaj, redno pregledujete vse družinske člane po prihodu iz gozda, se ščititite z repelenti, klopa odstranite takoj po najdbi in vbodeno mesto opazujete. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Mož je dobil sumamed antibiotik zaradi suma na boreliozo (imel je rdečo liso po vgrizu klopa, slabo počutje, vročina…) po 1 tednu je bilo vse ok. nato je zbolel, simptomi kot pri virozi, kašlja , bolijo ga sklepi. Ali je to lahko 2. faza borelioze? Kako lahko to ugotovi. to je zdaj 3 tedne po vgrizu klopa, je test po tem času že relevanten? lečeča zdravnica pravi da je to viroza.

LP

Spoštovani, takole, kot opisujete, prav gotovo ne gre za 2. fazo borelioze, temveč za z veliko verjetnostjo virusno ali morda tudi drugo bakterijsko okužbo. Testiranje ob navedenih znakih nima smisla.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Dne 6.7.2011 sem opazila klopa med zadnjima dvema prstoma na desni nogi in ga odstranila. Nato sem na morju dne 17.7. opazila, da prst kjer je bil prisesan klop postaja otečen in rdeč. Barva prsta se je iz dneva v dan temnila, na koncu je bil prst že skoraj črn. Dne 23.7. sem odšla v dežurno ambulanto, kjer so mi najprej rekli da je prst zlomljen, nato pa po informaciji o klopu predpisali terapijo, in sicer Summamed 500 5 dni, prvi dan 2 tbl. Naj omenim še da sem se na morju ves čas počutila utrujeno, bolela me je glava, vendar sem to pripisala klimi in dopustu. No omenjeno terapijo sem pojedla, EM na prstu je izginila, ostale težave pa so se postopno stopnjevale. Zdravnica mi je dala napotnico za odvzem serologije na LB. Glava me močno boli vsak dan, utrujena sem vedno bolj, za očmi čutim pritisk, tudi prst je postal spet bolj rdeč. Zato sem 30.8.11 dala kri, in v torek 6.9.11 dobila pozitivne izvide iz Mikrobiološkega inštituta (IgG 307,33, IgM 37). Dobila napotnico za Infekcijsko kliniko , tam pa datum pregleda 5.10.11, kjer naj bi še enkrat dala kri, ker se preiskava dela po drugi metodi. Zanima me kako naj si olajšam življenje do takrat. Sem namreč mama 3 malih fantkov, ki jo že zjutraj ko se zbudi vsak dan boli glava, in se počuti še bolj utrujena kot preden je šla spat. Trenutno sem na dopustu, delam pa v zdravstvu in sicer tro-turnusno delo. Me čaka intravenozna terapija? In če zakaj je potrebno tako dolgo čakanje? Če bi šla z EM na infekcijsko bi verjetno vse skupaj potekalo hitreje? Hvala in lep pozdrav, S.

Spoštovani, drugega, kot da se ponovno obrnete na splošno zdravnico, vam ne znam svetovati. Opis celotnega stanja se mi zdi zelo čuden, zlasti navajanje “črnega” prsta in povezovanje le tega z Lyme Boreliozo. Pri EM nastane prav lepa rdečina in nikakor črnina. Glede na slabo počutje, stalne glavobole, …,in nejasnosti je vaš osebni zdravnik tisti, ki s presojo stanja in nujnosti lahko pospeši pregled na specialističnem nivoju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

oče (63 let) je imel novembra 2012 testirano kri za borelijo. V okviru te preiskave je bilo ugotovljeno:
IgM: Negativno
IgG: Pozitivno (25 točk)
Na podlagi omenjene preiskave je bil napoten k infektologu, ki je na osnovi pogovora (obroči…) bolezen izključil.
V zvezi s tem moram omeniti, da ima oče težave s tresavico v mirovanju, ravnotežjem (zelo pogosti padci; sedaj v domu za ostarele hodi s hojico), govorom, spominom, pisanjem… Sam navaja tudi težave z očmi, čeprav okolist ne opazi ničesar.
Zaradi vseh omenjenih težav je nevrolog postavil diagnozo parkinsonove bolezni in po vprašaj postavil še demenco ter naročil pregled ščitničnih hormonov in zaradi očetovega insistiranja (ta si želi bolezen borelije, saj parkinsona ne “priznava”) še borelije.
Krvni izvidi so pokazali ščitnične hormone in vse ostalo v mejah normale, medtem ko je bil test za borelijo pozitiven zato je zopet napoten k infektologu.

Vljudno vas naprošam, da mi pojasnite kaj pomeni zgoraj naveden izvid. Ali je v primeru, da bi oče res bolehal za borelijo po vseh letih težav (trajajo že vsaj 5 let) še lahko okreval do te mere, da bi bil samostojen? Sedaj namreč druge poti, kot da je v domu za ostarele ni, saj ne more niti krožnika nesti do mize, ne da bi omahnil, prav tako ko je zaradi tresavice nekontrolirano udarja po krožniku, ipd. Doma namreč ni nikogar ki bi skrbel zanj, me pa skrbi, da bo začasno izboljšanje povzročilo, da ne bo potreboval več domske oskrbe (kar si sam neizmerno želi), med tem ko bo čez čas bolezen zopet pokazala svojo pot in mi bomo zopet pred izzivom kako ga prepričati, da se vrne v dom.

Skratka resnično bi bila vesela vaših pojasnil in odgovorov.

S spoštovanjem,

Sara KZ

New Report

Close