Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Uroinfekt

Uroinfekt

Lepo pozdravljeni. Moj 3 mesečni fantek, polno dojen, 7kg, je ponoči dobil 38C vročine, ob tem se je pri lulanju napenjal, urin je bil moten, temen, smrdeč, na plenici je bil viden gnojček. Zjutraj je temparatura sama padla na 36,8C, šli smo k dr.. V urinu so bili levkociti(15), v sanfordu pa raste b. e. colli, 50000. Po odvzemu urina mu dajem ceklor 2ml na 8 ur. Dokončen izvid bo šele v torek, ko bom prišla v stik z dr., če se ne bo stanje poslabšalo. Zanima me, od kje je dobil to bakterijo? Z možem sva zdrava. Nečistoča? Slabo umivanje rok? Slaba higiena -povezava ritke in lulčka? Lulček ni vnet, je čist, kožica je premakljiva. Moram biti na kaj posebej pozorna? Najlepša hvala za odgovor! ( V starosti 2 m je imel uz trebuha zaradi prolongiranega enterokolitisa in na izvidu piše: ……,sečila so bp. Izvidi blata na viruse, parazite so negativni, kopro je pokazala sluzne kolonije in klebsiello pneumopnie. )

Spoštovani!

Okužbe sečil so poleg okužb dihal najpogostejše bakterijske okužbe, ki prizadenejo človeka. Še posebno so pomembne pri ženskah, pri otrocih do 5. leta starosti in pri starejših moških, ki imajo hipertrofijo prostate.
Okužbe sečil prizadenejo ženske približno desetkrat pogosteje kot moške. Vzrok je kratka sečnica in kratka razdalja od sečne do zadnjične (analne) odprtine. Večina okužb ledvic je posledica ascendentne (vzpenjajoče se) okužbe, to je okužbe, ki je posledica prodiranja fekalnih mikrobov iz sečnice ali tkiva ob sečnici v sečni mehur in nato skozi sečevod v ledvični meh in ledvično sredico.
Razvoj okužbe je odvisen od številnih dejavnikov (vrsta bakterij, njihovo število, obrambni dejavniki človeka). Pomemben dejavnik okužbe je lahko tudi blaga poškodba sečnice.
Bakterija Escherichia coli je prisotna v človeškem blatu in jo lahko zanesemo tudi v okolico sečnice. Zanesemo jo seveda lahko na več načinov: tudi ob brisanju ritke navzpred in nanašanju blata na vhod sečnice.
Ob ugodnih pogojih lahko prodre v sečnico (in navzgor) in kot rečeno, povzroči okužbo.
Ugodnejši pogoji za nastanek okužb sečil so:
1. razvojne nepravilnosti sečil: npr. vezikoureteralni refluks. V primeru uroinfekta pri dojenčkih moškega spola (tudi enega samega) je potrebno VEDNO izključevati razvojne nepravilnosti sečil!
2. poškodovana sluznica sečnice (po intenzivnem umivanju, drgnjenju vhoda v sečnico ali po spolnih odnosih pri odraslih osebah) ali nekoliko nekoliko bolj ranljiva sluznica sečnice (genetsko)
3. lulanje v vodo (jezero, kad, morje)
4. preredko menjavanje plenic (otrok stalno v stiku z mokroto ali pa s kristali, ki se izlužijo iz plenic za enkratno uporabo)
5. premajhno uživanje tekočine (ki povzroči, da je urin preveč koncentriran, kristali pa dodatno dražijo sečnico)
6. drugo.

Okužba se lahko kaže kot prisotnost bakterij v urinu, vnetje sečnega mehurja (cistitis), akutno vnetje ledvičnih čašic (akutni pielonefritis) ali kronično vnetje ledvičnih čašic (kronični pielonefritis). Klasični znaki cistitisa so bolečine v predelu sečnika, pogosto siljenje k uriniranju, krvav urin, bolečine v križu in zvišana temperatura. Lahko so prisotni le posamezni znaki ali pa kombinacija.

Pri dokazani bakterijski okužbi je vedno potrebno jemati ANTIBIOTIKE.

Pri preprečevanju okužbe je potrebno paziti:
1. na pravilno umivanje ritke in lulčka, odstranjevanje ostankov blata in urina, ne uporabljamo agresivnih alkalnih mil; najbolje je, da umivamo z mlačno vodo,
2. pogosto menjavanje plenic: ne čakamo, da je plenica polna ali pokakana;
3. pri otroku je POTREBNO izključiti razvojne nepravilnosti sečil (tako anatomske kot funkcionalne). Daleč najpogostejša motnja je refluks. UZ sečil je le prva orientacijska preiskava, za izključevanje refluksa pa je potrebno opraviti še druge preiskave (retrogradna mikcijska scintigrafija).
4. otrok naj zaužije dovolj tekočine: v primeru polno dojenega otroka to pač pomeni čim pogostejše pristavljanje, da zaužije več “prednjega mleka”.
Lep pozdrav!
Nina

Najlepša hvala za vaš odgovor! Koliko je dolga doba od okužbe z e. colli do pojava bolezni? Previjam ga redno, ko je pokakan ga umijem pod pipo, lulček mu 1x na dan očistim z mokro vato, včasih tudi z malo mila.Utemeljeno ali neutemeljeno se počutim kot prava packa. Ali moram zahtevati za dodatne preiskave glede nepravilnosti sečil v primeru, če se zdravnica za to ne odloči, izvid sanforda pa kaže na okužbo z e. colli? Kaj pa če je nastala okužba vseeno zaradi neprimerne higiene in bi potem samo matrala otroka po nepotrebnem na preizkavah? Moževa sestra je imela v otroštvu policistične ledvice, sedaj je vredu. Sem zaskrbljena. Otrok nima več vročine,ni prizadet, dajem mu ceklor, urin je brez smrdečega vonja, brez barve,količina normalna, edino malo več spi.

?

nova
Uredništvo priporoča

Še nekaj bi vprašala. 5 maja imava cepljenje di-te-per, zbolev je pa včeraj. Ali naj prosim, da se cepljenje prestavi na kasneje? Najlepša hvala za odgovor!

Do 5. maja je še daleč. O prestavljanju cepljenja, če bi bilo to res potrebno, se boste dogovarjali po 1. maju.
Pozdrav!
Nina

Spoštovana Vesna!
Glede na napisano, ni nikakršnega razloga, da bi se “morali počutiti kot packa”. Nasprotno, iz vašega pisanja lahko razberem, da zelo skrbno skrbite za higieno. Z lulčkom in okolico bodite nežni, da ne poškodujete občutljive sluznice.
Poglejte, ni ga dojenčka (ali dojenčice), ki vsaj kdaj ne ni bil pokakan od vratu do peta (pa če še tako pazimo na higieno). Eschericia coli pa je normalna prebivalka človekovega črevesja in lahko z njo “računamo” vso življenje.To pomeni, da lahko kadarkoli v življenju ob primernih okoliščinah pri dovzetnih povzroči okužbo sečil, če le pride na pravo mesto.
O inkubaciji za okužbo sečil le težko govorimo, če vemo, da imamo bakterijo v črevesju. Načeloma pa od nanosa v sečnico do pojava znakov mine okoli 12 ur (lahko tudi manj ali več).
Mislim, da se bo pediatrinja v vsakem primeru odločila za nadaljnje preiskave, saj tako zahteva doktrina. Preiskave so nujne, saj v primeru ugotovljenih anomalij lahko marsikaj strorimo. V primeru anomalij sečil mora otrok npr. stalno prejemati zaščitni odmerek antibiotika, razvoj anomalij pa je, seveda, potrebno spremljati. Če pa ne ugotovimo ničesar, pa smo, seveda pomirjeni in okužbo res smatramo kot naključno. Povejte pediatrinji o policistični bolezni ledvic v družini!!
Trenutno stanje, ki ga opisujete pri otročku, pa ustreza uspešnemu zdravljenju.
Lep pozdrav!
Nina

Lepo pozdravljeni! Bom nadaljevala kar pod isto temo. Preboleli smo uroinfekt, ponovni izvid urina in urikulta je negativen, imam že datum za MOB in Uz sečil. Prvo cepljenje smo presprestavili- Datum bomo določili po izvidu nefrologa. V starejših temah sem brala, da se ne cepi, če ima otrok drisko. Moj trimesečni otrok ima že skoraj dva meseca redko, tekoče, penasto blato. Gastroenterologinja je svetovala dojenje naprej in je mnenja, da takšno blato lahko še nekaj časa traja. Ali je to kontraindikacija za cepljenje? Izvidi blata so bili vredu, alergije na mleko in jajca ni. Cepilno mesto na roki (cepljen v porodnišnici-TB) je nad nivojem kože, hrastavo, vzpodaj modrikasto-kri, malo rdeče, regionalne bezgavke niso zatečene. Dr. je predpisala obkladke z kamilicami čez noč. Do sedaj je prebolel samo manjši prehlad z smrkanjem in kašlanjem, ter uroinfekt. Na teži in rasti lepo pridobiva. Ali se lahko odloži prvo cepljenje na starost 6 mesecev? Hvala za odgovor!

Spoštovani!
Prvo cepljenje se lahko odloži na katerokoli starost, torej tudi na 6 mesecev in kasneje, če otrokovo stanje to zahteva.
Morate pa vedeti, da otrok v tem času ni zaščiten npr. proti oslovskemu kašlju, pa okužbi z bakterijo Hemofilus influence B, ki povzroča gnojni meningitis, pa tetanusu, ( pa še davici in otroški paralizi).
Ob driski ponavadi ne cepimo z živim cepivom proti otroški paralizi, saj pričakujemo slabši učinek cepljenja, lahko pa cepimo z ostalimi cepivi in z mrtvim cepivom proti otroški paralizi.
Mnogi dojeni otroci imajo pogosto zelo tekoče blato. Tudi nekatere okužbe lahko za dalj časa spremenijo konsistenco blata, še posebej v primeru nezrele črevesne flore, kot jo ima dojenček. Penasto blato opažamo tudi pri neprebavljanju mlečnega sladkorja, ki se pri nekaterih dojenčkih pojavi že zelo zgodaj. Driske so pogostejše tudi ob nekaterih sočasnih motnjah urinarnega sistema … Kot veste pa je eno glavnih načel za oceno otrokovega stanja stalna rast in pridobivanje telesne teže.
Penasto blato. ki ga opisujete pri vašem otroku, samo po sebi ni kontraindikacija za cepljenje proti davici, tetanusu, hemofilusu influence B in oslovskemu kašlju. Kot pa imate navodila, se boste za cepljenje tako in tako dogovarjali s pediatrom po izvidu nefrologa.
Lep pozdrav!
Nina

Ponovno lepo pozdravljeni. Sedaj je sine star že štiri mesece. UZ sečil je bp., mikcijska scintigrafija ni pokazala refluksa. Mogoče veste, kdaj bodo začeli cepiti vse dojenčke z mrtvim cepivom proti otroški paralizi? Kakšno potrdilo (ali obstaja določen obrazec, Obvestilo zdravniku…) izda gastroenterolog, da utemelji cepljenje z mrtvim cepivom?

Odlična novica, veseli me, da je s sečili vse O.K.
Cepljenje s kombiniranim cepivom Di-Te-Per-Hib-Inaktivirano polio cepivo je pravzaprav pred vrati, verjetno ga bomo pričeli sistematično uporabljati za vse otroke že drugo leto (saj je to del programa popolnega izkoreninjenja otroške paralize, pri katerem moramo iz kroženja v populaciji umakniti tudi cepilni živi virus).
Glede na težave pri vašem dečku bi pravzaprav moral zadoščati že pogovor z vašim pediatrom, saj se pediater sam že sedaj lahko odloči za cepljenje z inaktiviranim cepivom proti otroški paralizi (ponavljajoče se driske). V kolikor pa bi imeli težave, vam lahko gastroenterolog napiše mnenje na obrazcu “Obvestilo zdravniku” ali pa v kar v običajnem izvidu ob pregledu, kjer pač priporoči cepljenje z mrtvim cepivom.
Lep pozdrav in srečno!
Nina

imamo sina starega 3 tedne ime mu je gal zbolel za uroinfektom-bakterije v urinu kakšen je potek zdravljenja
hvala za odgovor

Spoštovani,

v času uroinfekta mora otrok jemati antibiotično terapijo in zaužiti dovolj tekočine.

V skladu z doktrino se po uroinfektu pri doječkih izvedejo nadaljnje preiskave (ultrazvok itd. )
Preiskave so nujne, saj v primeru ugotovljenih anomalij lahko marsikaj strorimo. V primeru anomalij sečil mora otrok npr. stalno prejemati zaščitni odmerek antibiotika, razvoj anomalij pa je seveda potrebno spremljati.

Če pa ne ugotovimo ničesar, pa smo, seveda pomirjeni in okužbo res smatramo kot naključno.

Lep pozdrav,

Eva

Eva Grilc

hvala za informacije zdravko

Pozdravljeni,

Imam 3 mesece starega sina. Polno dojen. Teza 5200. Prejsnji teden sem opazila v enem dnevu na treh plenickah nezno roza/oranzen madez. Lulal je lepo, cca 8 plenick mokrih. Znake bolecin ni kazal. So pa na lulcku popokane zilice,je to normalno in zakaj do tega pride? Naj me ta madez skrbi? Sem pa tudi tisti teden jedla peso,je to mozen vzrok. Vceraj sem ga previla. Urin ni smrdel je pa smrdel lulcek. Kozico vlecem nezno nazaj vsako jutro med umivanjem. Zanima me kako naj umivam glavico,namrec ta sircek ki se nabere ni ravno lahko ocistiti? Cez noc ga ne previjam ker ni bilo nobenih vnetij, zjutraj je plenica polna urina. Je mozno da je bilo nekaj casa ok in bi bilo bolje vsaj enkrat previt polulanega ponoci? Pokakan ni cez noc ze dolgo casa. Glede odvajanja blata bi se vprasala. Zaprt ne bil najprej 3dni,nato 4dni…danes pa je 6 dan. Ima to kaj veze z zgoraj napisanim? Ko pa odvaja je to obilno. Do kdaj traja tako zaprtje? Do katerega meseca? Zakaj ne odvaja vec vsak dan,kaj se je spremenilo v njegovem telesu? Mogoce sprasujem prevec podrobno,me pa zanimajo take stvari. Se eno vprasanje glede smrdecega lulcka, vceraj zvecer sem ga namazala po glavici in po celem lulcku z sudo kremo, ali lahko sploh mazem znotraj glavice? Okoli glaboce lahko vse ocistim samo eno belo,trso pikico pa ne morem in imam obcutek da ta povzroca ta smrdec vonj? Prosim lepo za odgovor in nasvete.

Ali je normalno da je vcasih plenica po 4urah polna urina,drugic pa skoraj nic,samo eno lulanje npr? Ali to pomeni poleg pristavljanja kot ste zgoraj svetovala potrebno se z moje strani zauziti vec kolicine, da bo tudi on vec lulal?

Spoštovani, roza oranžen madež je lahko le posledica kopičenja uratnih ionov, kar ni nič posebnega. Lahko pa bi bil povezan tudi z manjšo poškodbo na površini kožice ali glavice zaradi intenzivnega čiščenja. Ne vem sicer, zakaj izvajate tako intenzivno čiščenje, saj to ni potrebno. Povsem zadošča, da kožico čisto malo razprete in obrišete površino; nikakor pa na silo ne čisčite notranjosti, zlasti pa ne razpirate zgornjega dela glavice lulčka, ali celo posegate v ustje sečnice. Osebno pri sinovih lulčka sploh sploh nisem čistila, ampak le zgornji rob kožice. Če opažate, da lulček intenzivno smrdi, ga pokažite pediatru.
Dojen otrok lahko ne kaka do 10 dni, pa ne pravimo, da je zaprt, če se po 10 dneh pokaka mehko, obilno, mazavo. Z ravojem kapacitete mehurja stalno lulanje preneha, kar je povsem normalno in obdobja med posameznim lulanjem se daljšajo. Pri letu dni nekateri otroci “zdržijo” brez lulanje skoraj celo noč. Če otrok več pije, več lula, kar je povsem logično.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Imam 3 mesece starega sina. Polno dojen. Teza 5200. Prejsnji teden sem opazila v enem dnevu na treh plenickah nezno roza/oranzen madez. Lulal je lepo, cca 8 plenick mokrih. Znake bolecin ni kazal. So pa na lulcku popokane zilice,je to normalno in zakaj do tega pride? Naj me ta madez skrbi? Sem pa tudi tisti teden jedla peso,je to mozen vzrok. Vceraj sem ga previla. Urin ni smrdel je pa smrdel lulcek. Kozico vlecem nezno nazaj vsako jutro med umivanjem. Zanima me kako naj umivam glavico,namrec ta sircek ki se nabere ni ravno lahko ocistiti? Cez noc ga ne previjam ker ni bilo nobenih vnetij, zjutraj je plenica polna urina. Je mozno da je bilo nekaj casa ok in bi bilo bolje vsaj enkrat previt polulanega ponoci? Pokakan ni cez noc ze dolgo casa. Glede odvajanja blata bi se vprasala. Zaprt ne bil najprej 3dni,nato 4dni…danes pa je 6 dan. Ima to kaj veze z zgoraj napisanim? Ko pa odvaja je to obilno. Do kdaj traja tako zaprtje? Do katerega meseca? Zakaj ne odvaja vec vsak dan,kaj se je spremenilo v njegovem telesu? Mogoce sprasujem prevec podrobno,me pa zanimajo take stvari. Se eno vprasanje glede smrdecega lulcka, vceraj zvecer sem ga namazala po glavici in po celem lulcku z sudo kremo, ali lahko sploh mazem znotraj glavice? Okoli glaboce lahko vse ocistim samo eno belo,trso pikico pa ne morem in imam obcutek da ta povzroca ta smrdec vonj? Prosim lepo za odgovor in nasvete.

Ali je normalno da je vcasih plenica po 4urah polna urina,drugic pa skoraj nic,samo eno lulanje npr? Ali to pomeni poleg pristavljanja kot ste zgoraj svetovala potrebno se z moje strani zauziti vec kolicine, da bo tudi on vec lulal?

Odgovor je zgoraj

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

hvala za tako hiter odgovor. včeraj smo ga skopali in danes lulček ne smrdi. madež je spet prisoten, če prav razumem ni nič narobe, mi lahko prosim po domače poveste kaj dejansko je ta madež. glede čiščenja…tudi sama nevem,lahko da mi je kdo rekel da naj tako čistim. ker imam namen sina obrezati, je potrebno sploh vleči kožico? tudi ta sirček naj ne čistim? Danes je tudi odvajal, blato je mehko in obilno.

ali vas lahko še vprašam glede pridobivanja teže. Prej je čez dan več spal in se dojil na uro ali dve in tudi bistveno več dobival na teži. zdaj je čez dan dojen na dve do tri uri ampak ne spi veliko, je lahko to razlog da ker je buden “pokuri” več zalog in tako ne dobiva na teži,toliko kot prej( 420g na teden prej, zdaj pa 210g)? drugače lepo raste in se redi.

hvala za nasvete že upoštevam
lp

Spoštovani, kakršenokoli spremenjeno barvo urina (če se pojavi več kot 1 dan) je zelo pametno pokazati pediatru, ki djeansko oceni barvo. Ali je oranžna zaradi bolj “gostega urina” (otrok dobi premalo tekočine), večje količine izločenega nekega presnovka, ali česa drugega. Pediatru pač odnesite plenico. Najverjetneje ni nič posebnega, je pa, kot rečeno, poregled smiseln ob ponovitvi. Kožica se običajno odlepi sama z rastjo otroka; pozornost je potrebna le pri kožici, ki je tako ozka, da zastaja urin, oz. se praktično ne odpira. A glede na to, da pravite, da čistite sirček, pri vas ni tako. Kot rečeno, nežno očistite samo tisto, kar lahko očistite brez vlečenja in razpiranja.
Otrok daleč najhitreje pridobiva težo v prvem trimesečju, kasneje pa mnogo kasneje. Takole za orientacijo: otrok do šestega meseca porodno težo podvoji, do enega leta pa potroji.
420 g na teden je ogromno, tudi 210 g je še vedno zelo veliko.
V prvih treh mesecih dojenčki rastejo in pridobivajo težo izredno hitro, povprečno 170 gramov na teden. Meja za najnižje pridobivanje teže je od 110 do 115 gramov na teden. Pridobivanje teže se vedno računa od najnižje teže po porodu. Nato se hitra rast upočasni. Med četrtim in šestim mesecem pridobijo dojenčki povprečno 113 do 142 gramov na teden (minimalno 80 gramov). Med šestim in dvanajstim mesecem pridobijo dojenčki povprečno 57 do 113 gramov na teden (minimalno 50 gramov). Če pogledate vašega 3-mesečnika, je precej nad povprečjem.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Imam vprašanje in sicer pri moji punčki opažam po lulanju na plenički oranžen/roza madež. To se pokaže po navadi 1x na dan in traja že en teden. Vmes je bilo boljše zdaj pa spet. Kaj bi to lahko bilo?? Jedla ni nič takšnega, ker se večinoma še doji, jaz pa tudi ne. Stara je 7,5 mesecev. Vmes je bilo enkrat, da je bilo spolovilo tudi smrdeče. Zelo me skrbi. Hvala za odg. Lp

New Report

Close