Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Meningitis nalezljiv?

Meningitis nalezljiv?

Pozdravljeni!

Tokrat se na vas ponovno obračam z vprašanjem glede meningitisa.
Zanima me ali je klopni meningitis nalezljiv? Brala sem, da je meningokokni meningitis nalezljiv, da morajo biti pacienti izolirani itd., in da kdor pride v stik s takimi bolniki mora preventivno jemati antibiotik. Pa ne vem prav razliko med tem kateri je ta oz. kateri je virusni in kateri bakterijski oz. če velja to tudi za meningitis, kateri ga prenaša klop?

Malo raztresena vprašanja, ampak članek me je zmedel pa bi prosila za obrazložitev. HVALA.

Spoštovani!

Klopni meningitis se ne prenaša z osebe na osebo in se ga torej “ne nalezemo” od bolnega človeka. Povzročitelj je virus klopnega meningoencefalitisa. Za prenos na osebo , kot veste, poskrbi klop.

Meningokokni meningitis pa povzroča bakterija Neisserhia meningitidis. Gre za akutno bakterijsko obolenje (gnojni meningitis) z naglim začetkom, hudim glavobolom, vročino, slabostjo, bruhanjem, trdim tilnikom, po koži se pogosto pojavlja pegast izpuščaj, kasneje pa tudi krvavitve. Delirij, šok, koma so pogosti. Včasih je bila smrtnost čez 50%, ob modernem hitrem zdravljenju pa je smrtnost padla pod 10%.
Okoli 5 do 10% populacije nosi bakterijo v nosno-žrelnem prostoru, med epidemijami gnojnega meningitisa pa se delež klicenoscev lahko poveča celo na 25% in več. Klicenosci nimajo nobenih bolezenskih znakov.
Prenos povzročitelja je kapljičen. Kužnost povzročitelja je nizka, za prenos bolezni je potrebno kar nekaj gnojnega materiala (izločkov). Verjetnost razvoja klinične slike gnojnega meningitisa po okužbi je nizka in pada s starostjo. Inkubacijska doba je 2 do 10 dni (najpogosteje 3 do 4 dni). Majhni otroci in mladostniki so za bolezen bolj dovzetni. Za bolezen so dovzetnejši tudi ljudje s kroničnimi obolenji, okvarami imunskega sistema, okvarami komplementa (določena komponenta v imunskem odgovoru), ljudje z odstranjeno vranico, alkoholiki, … pogoji za prenos povzročitelja so olajšani ob bivanju v zatohlih, slabo zračenih prostorih, diskotekah, v slabih socialnih razmerah, kadar biva veliko ljudi skupaj….
Kljub zelo majhni verjetnosti, da bo povzročitelj ob okužbi dejansko povzročil bolezen in dejstvu, da imamo v populaciji 5 do 10% asimptomatskih nosilcev povzročitelja, prejmejo najožji kontakti bolnika z gnojnim meningitisom preventivno antibiotik (2 dni). Na ta način se želimo izogniti še tisti majhni možnosti, da bi povzročitelj pri dovzetnih osebah vendarle povročil bolezen, ki pa je zelo huda.
Pozdrav!
Nina

Pozdravljeni. Ali je mozno po nahodu dobiti meningitis? Ko naredim predklon, torej s celim telesom naprej, opazim v zatilju glave bolecino, kot tiscoco bolecino. Ce samo sedim in dam glavo na prsni kos, me nic ne boli…

nova
Uredništvo priporoča

V sklopu okužbe zgornjih dihal se lahko razvije tudi meningitis, AMPAK znaki so : HUDA prizadetost, neznosen glavobol, slabost, bruhanje, moti nas svetloba…

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

Mene me namreč zelo skrbi, da sem prenašalec meningokoknega meningitisa. Sicer sem star 26 let. Med drugim imam OKM in zaradi tega je strah še bolj ojačan.

Lp N

Vašega posta pa pri najboljši volji ne razumem. Kaj pravzaprav sprašujete

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Oprostite za zmeden post. Zanima me koliko primerov je v Sloveniji letno za meningokokni meningitis in kako je resna okužba.

Lp N

Spoštovani, celovit opis bolezni najdete tule http://www.nijz.si/sl/meningokokni-meningitis
Število invazivnih meningkoknih okužb (kamor sodi tudi meningokokni meningitis) v Sloveniji se giblje okoli 10/leto. V letu 2016 (Vir NIJZ, Epidemiološko spremljanje nalezljivih bolezni) je prijavljeno 7 primerov.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor torej je tudi verjetnost, da sem sam klicenosec izredno majhna.

Lp N

Spoštovani, kot ste prebrali, je cca 5% ljudi klicenoscev, kar pa nič ne pomeni, ker nimajo nikakršnih težav.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close