Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja TETANUS CEPLJENJE

TETANUS CEPLJENJE

5.8.2002 sem dobil dve injekciji proti tetanusu zaradi umazanega vboda.
Prvo injekcijo “Tetabulin” od Baxterja, in drugo 0.5ml “Tetanola”.
Star sem 31 let. Kdaj sem bil nazadnje cepljen proti tetanusu se ne
spomnim, verjetno ob teh rednih otroskih cepljenjih kot vsi ostali…

Zanima me:
– Na koliko dodatnih cepljenj se moram, da bi mi zascita veljala 10 let, ter
kdaj (datum) naj grem na njih ?
– se res ne sme piti alkohola ob teh cepljenjih in kako dolgo ? Je veljala
prepoved tudi pri tem prvem cepljenju ?
– cemu sta bili namenjeni ti dve injekciji ?

Hvala za odgovore,

Igor

Spoštovani!
Če ste bili cepljeni po programu v otroštvu in mladosti, ste bili proti tetanusu najverjetneje zadnjič cepljeni v 4. letniku srednje šole (okoli 18. leta). Če v srednjo šolo niste hodili, pa ste bili zadnjič cepljeni v 7. razredu OŠ (okoli 14.leta).

Seveda je stvar drugačna, če ste od zadnjega cepljnja do danes utrpeli še kakšno poškodbo, raztrganino, vbod, skratka umazano rano. V tem primeru bi tudi takrat utegnili prejeti poživitveni odmerek cepiva proti tetanusu.

Pa poglejmo cepilno shemo:
Bazično mora oseba prejeti 2 odmerka cepiva proti tetanusu v razmiku 1 do 3 mesece, nato pa 1 leto po drugem odmerku cepiva sledi tretji odmerek. Taka zaščita velja vsaj 5 let. Če oseba utrpi 5 do 10 let po zadnjem odmerku cepiva umazano poškodbo, zaščito osvežimo z enim odmerkom cepiva.
Če pa je od zadnjega odmerka cepiva minilo 10 let in več in pride do umazane poškodbe, začnemo cepljenje od začetka: torej 2 odmerka cepiva v razmiku 1 do 3 mesece in tretji 1 leto po drugem.
Očitno pri vas podatkov o cepljenju proti tetanusu v zadnjih 10 letih ni bilo, zato ste prejeli cepivo proti tetanusu – Tetanol in že izdelana protitelesa proti tetanusnemu toksinu (strupu) – Tetabulin. Ta protitelesa vas pasivno zaščitijo pred škodljivim delovanjem bacila tetanusa, v času še preden vaše telo aktivno samo izdela zaščitna protitetelesa. Drugi odmerek cepiva (Tetabulin) morate torej prejeti pri izbranem zdravniku 1-3 mesece po prvem, tretji pa potem čez 1 leto. Po popolnem cepljenju ob ponovni umazani poškodbi cepljenje prvih 5 let ni potrebno, med 5 do 10 leti pa prejmete le 1 poživitveni odmerek.

Pitje alkohola ob jemanju zdravil ali vbrizgavanju cepiv v telo odsvetujemo iz večih razlogov:
1. alkohol lahko spremeni prekrvavitev na mestu vboda in v telesu;
2. učinke alkohola lahko neupravičeno pripišemo stranskim pojavom po cepljenju.
3. Pri zdravilih pa alkohol lahko vpliva še na spremenjeno porazdelitev zdravila v telesu, na spremenjeno izločanje zdravila iz telesa; lahko pa tudi moti delovanje zdravila samega (povečuje učinek, zmanjšuje učinek).
Lep pozdrav!
Nina

Torej moram dobit 2x se “ze izdelana protitelesa proti tetanusnemu toksinu (strupu) – Tetabulin” ?

Kaj pa bo z Tatanolom ? Traja 1 leto da proizvede kak ucinek, in
zato potrebujem med tem casom se 2x “ze izdelana protitelesa” ?

Kaj je v pozivitvenih odmerkih – Tetabulin ali Tetanol ?

Hvala za odgovore

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Opravičujem se vam za napako, ki sem jo zapisala in zaradi katere sem vas očitno tudi malce zmedla. Cepivo proti tetanusu se seveda imenuje Tetanol in ne Tetabulin.
Izdelana protitelesa (Tetabulin) ste prejeli samo ob poškodbi, zato da bi preprečili morebitno trenutno delovanje mikroorganizma, ki povzroča tetanus.

Sedaj vas bodo samo docepili proti tetanusu in sicer prvič okoli 5.9.2001 in drugič 1 leto kasneje. Cepili vas bodo s cepivom – (Tetanolom). Že po prvem cepljenju s prvim odmerkom cepiva ste namreč pričeli izdelovati lastna protitelesa, zato dodajanje že izdelanih ni več potrebno. Željeni učinek cepiva nastopi že v 14 do 28 po cepljenju.

V poživitvenih odmerkih je seveda cepivo – Tetanol.
Lep pozdrav!
Nina

Pozdravljeni!

Danes sem se cepil proti tetanusu. Zanima me katerih substanc ne smem uživati in koliko časa. Za alkohol sem prebral zgoraj, zanima me pa tudi kako je glede ostalih stvari (npr. kajenje…)?

Hvala za odgovor.

LP Tomaž

Spoštovani, drugih posebnih omejitev pravzaprav ni. Samo ob zlorabi psihotropnih sumstanc, npr., je potrebno vedeti, da so znaki pač povezani z zlorabo samo in niso “stranski pojav po cepljenju”. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Včeraj sem bila cepljena proti tetenusu danes pa me boli cela roka del vratu in naredila se je bezgavka pod pazduho!
Zanima me ali je to del reakcije ali kaj drugega?
Hvala za odgovor i lp!
sonja iz novega mesta

Da, najverjetneje gre za reakcijo po cepljenju. Roko hladite z ledom (ne neposredno na kožo, ampak preko tkanine ali vrečke).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Sem v 35 tednu nosečnosti. Včeraj sem doma v stanovanju stopila na žebelj iz parketne obrobe (preurejamo stanovanje), ki pa ni bil zarjavel. Iz vbodnega mesta je priteklo zelo malo krvi. Stopalo sem takoj sprala in razkuzila. Danes je še malo vidno mesto vboda, vendar ni vneto.

Iz zdravstvene izkaznice je razvidno, da sem v otroštvu (1979-1991) in v srednji šoli opravila vsa cepljenja proti tetanusu (cepljenje v srednji šoli leta 1996). Zaradi poskodbe ob padcu sem leta 2012 prejela se dva odmerka Tetanol pur 40 i.e. (Julij in avgust 2012), na tretjega pa sem kasneje pozabila. Kot razumem iz vasih odgovorov v tem forumu, sem proti tetanusu zascitena in bi bil leta 2012 dovolj celo samo 1 odmerek cepiva?

Za vas odgovor se vam ze vnaprej zahvaljujem.

Lp, J.

Pozdravljeni!

22.3.2016 sem dobila dva odmerka cepiva proti tetanusu. 3. maja 2016 še enega. 22.11.2016 bi se morala ponovno cepit a sem zbolela. Ker sem še vedno malo prehlajena me zanima koliko časa lahko mine, da dobim še zadnji odmerek. Hvala, lep pozdrav.

Spoštovani, prvič ste dobili cepivo in zaščitna protitelesa. Tretji odmerek lahko prejmete tudi v enem letu od prvega.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani!
Vceraj sem se kar globoko porezala v prst s kuhinjskim nozem. Zanima me, ce obstaja kaka nevarnost za tetanus. Cepljena sem bila kot otrok redno- ali to po 30 letih sploh se predstavlja kako zascito, tudi ce ni bilo potem vec osvezitvenega odmerka? Hvala in lp

Spoštovani, če ste bili v življenju popolno cepljeni, smatramo, da osnovna zaščita obstaja. ne glede na to pa morate ob dogodku, kot je globoka umazana rana, prejeti 1 odemerek cepiva za osvežitev zaščite.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Prilagam vprašalnik o cepljenju otrok, v kolikor ustrezate kriterijem, vas prosim za izmenjavo mnenja.

URL: https://www.1ka.si/a/132070

LP

Spoštovani!

Moja mama veliko dela na vrtu, pri čemer se ji v roke pogosto zapičijo trni, treske, ipd. Zagnojeno ima par dni, potem gre zadeva ven in je ok. Razmišljali sva, da bi bilo dobro, da se zaradi tega cepi proti tetanusu, vendar kaj, ko te rane niso obsežne in kolikor sem klicala naokrog, so mi povsod rekli, da za manjše rane od trnov ne cepijo. Da mora biti prav večja odrgnina, ugriz, ali kaj podobnega.

Klicala sem tudi razne samoplačniške cepilne ambulante in so mi povsod rekli, da oni to ne cepijo, da je treba k osebnemu zdravniku, kjer pa se pojavi prej omenjeni problem.

Torej to pomeni, da ni potrebno oz. da se na tak način ni mogoče okužiti? Sicer je bila popolno cepljena v otroštvu, je pa od zadnjega cepljenja minilo cca. 40 let. Če je možen tak način okužbe, kje se je potem možno cepiti (samoplačniško ali ne) brez tega, da bi oseba imela zelo vidno poškodbo?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani, žal mi je, da se srečujete s takim neznanjem o cepljenju. Osebi, vsakih 10 let pripada obnovitveno cepljenje z enim odmerkom cepiva proti tetanusu pri izbranem zdravniku. Če vaša mati navede ob obisku zaprto poškodbo (kar vbod s trsko -prav gotovo je), bi prav gotovo MORALA prejeti 1 odmerek cepiva, če je od zadnjega cepljenja minilo 10 let.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, mene zanima naslednje. Vceraj sem si presekal glavo in bil na sivanju. Nekje sem prebral naj ne gledam tv, naj ne uporabljam racunalnika, telefona in podobno. Zdaj pa me zanima ce to res velja? Lahko uporabljam vse te elektronske naprave in ce lahko berem?
Lp

Kaj pomeni – presekati glavo? Hud udarec s pretresom možganov, glavobolom in razpočno rano, ki jo je bilo potrebno šivati; ali zgolj udarec ob nekaj, kjer je prišlo do poka kože, ki jo je bilo potrebno zašiti? Če pomeni prvo – je priporočljivo omejiti vse migetajoče, zvočne naprave (ne prepovedati, ampak omejiti), če pomeni drugo – ni omejitev.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo,
pred enim tednom (15.10.) sva se s fantom cepila proti Hepatitisu A. Zdaj se mora on cepiti še proti tetanusu. Je potreben kakršenkoli časovni razmik med cepivi in koliko prej se je potrebno cepiti, da cepivo deluje? Gre za preventivno cepljenje, ker greva novembra na potovanje.
Zanima me tudi, ali je slučajno lahko kaj narobe, če je minilo šele cca 7 let od zadnjega odmerka? Sicer mu je osebna zdravnica rekla, da je že več kot 10 let od zadnjega odmerka, ampak nama je čudno, ker bi skoraj zagotovo moral biti cepljen tudi v srednji šoli (zdaj je star 24 let).
Hvala.

Spoštovani, med cepljenji proti hepatitisu A in proti tetanusu razmik ni potreben. Cepljenje proti tetanusu pa ni potrebno, v kolikor od zadnjega cepljenja proti tetanusu še ni minilo 10 let. V primeru prepogostega cepljenja so lahko nekoliko močneje izraženi lokalni stranski učinki. Če je fant hodil v srednjo šolo in je star šele 24 let, ima prav gotovo cepilno knjižico (ali pa je cepljenje zavedeno v zdravstvenem kartonu). Predvidevam, da je osebna zdravnica to preverila.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close