Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Noseča-stik z rdečkami?

Noseča-stik z rdečkami?

Lep pozdrav!
Zopet se vam oglašam, na žalost spet v zvezi z rdečkami. Sem v 12 tednu druge nosečnosti. Ko sva bile z malo na igrišču je tja prišla tudi deklica, ki je imela po obrazu izpuščaj pri izpuščaju. Oče je rekel, da je to alergija na sonce, potem pa je prišla mama in rekla, da upa, da niso rdečke. Meni se je prav stemnilo.
Zdaj se od šoka niti ne morem spomniti, koliko mi je prišla blizu, a mislim, da ne manj, kot na kakšen meter. Doma sem takoj pogledala v knjigo, kako rdečke izgledajo, vendar na srečo ne tako, kot pri tisti deklici. Ona je imela popolnoma rdeč obraz, kot bi bil poln mozoljev (izbočeni rdeči izpuščaji). Na vratu jih je bilo precej manj, še manj pa po rokah in nogah. Saj si mislim, da ni nič, pa me vseeno skrbi.
Zanima me, če lahko zaprosim za pregled krvi in po kolikem času bi se okužba na krvi sploh pokazala.
Jutri bom pri mami pogledala v moj kartonček o cepljenju, vendar se mi zdi, da sem bila cepljena. A to kaj pomaga?
V prvi materinski knjižici sem videla, da pri seroloških preiskavah pod Rubella (saj so to rdečke?) ni nič vpisano. ICT neg pa verjetno nima povezave z rdečkami.
Najlepša hvala in lep pozdrav.
Tina

Spoštovani!
Rdečke so kapljična nalezjiva bolezen, ki se prenašajo s kapljicami in tesnim kontaktom. Izpuščaj je ponavadi zelo bled; rdečkaste makule (pegice), ki jih pogosto celo spregledamo. Za bolezen je značilna tipična krvna slika in povečane zatilne bezgavke. Rdečke so postale izjemno redka bolezen (par primerov letno), saj je večina otrok proti bolezni cepljena okoli 12. meseca starosti.
Kot opisujete, do stika pri vas sploh ni prišlo, zato menim, da ni vzroka za zaskrbljenost..
Če vas močno skrbi, se takoj oglasite pri ginekologu ali izbranemu splošnemu zdravniku; povejte, da ste morda imeli stik z rdečkami in da vas skrbi. Ginekolog ali izbrani zdravnik vas lahko napotita na Infekcijsko kliniko, kjer lahko takoj opravite preiskavo krvi in s katero ugotovite, če imate proti rdečkam zaščitna protitelesa.
Če ste bili proti rdečkam cepljeni, imate z veliko verjetnostjo zadostno število protiteles, ki vas varujejo pred okužbo. Kot že rečeno, pa stopnjo zaščite s protitelesi. pokaže zgoraj omenjena preiskava.
Rubella res pomeni rdečke, prazen prostor v materinski knjižici pa pomeni, da vaša kri na prisotnost protiteles proti rdečkam ni bila testirana. (ICT neg. nima zveze z rdečkami.)
Lepo vas pozdravljam!
Nina

Pozdravljena!
Hvala za izčrpno razlago. Naj vam samo sporočim, da sem srečala mamo tiste deklice in je rekla, da ima vodene koze. Sedaj sem pomirjena, menda niso nevarne, pa še prebolela sem jih.
Edino upam, da ne zboli Julija, ker se ravno odpravljamo na morje. Kakorkoli, vse je verjetno boljša varijanta od rdečk.
Lepo se imejte!
Tina

nova
Uredništvo priporoča

Lepo, da se je tako izteklo. Prijetno nosečnost in lep dopust (brez noric) vam želim.
Pozdrav!
Nina

Malo mi je že nerodno, a bi vas rada še nekaj vprašala. Se da na kakšen način podaljšati inkubacijsko dobo, s kakšno hrano, vitamini? Oziroma, če se da kaj narediti, da ne pride do prehitrega izbruha? Sicer se bojim da ne, pa vendar.
Res najlepša hvala in lep dan.
Tina

Žal ne. Inkubacijska doba za norice je 6 do 23 dni. Izbruh preprečujemo samo pri imunsko močno oslabljenih otrocih (maligna obolenja, težke kronične bolezni;….) tako, da jim vbrizgavamo že pripravljena protitelesa proti noricam in sicer v prvih 96 urah po kontaktu. Za zdrave otroke pa to ne pride v poštev.
Pozdrav!
Nina

Lahko lepo prosim pojasnite, katera preventivna cepljenja so mogoča in so smiselna pred odločitvijo za nosečnost? Sama namreč nimam dobrih informacij o lastnih cepljenjih. Kdaj jih je najbolje opraviti?
Hvala
J

Vsekakor je potrebno preveriti, kdaj ste bili zadnjič cepljeni proti tetanusu in če je od zadnjega cepljenja minilo že več kot 5 let, zaščito obnoviti z enim odmerkom cepiva.
Pametno se je tudi cepiti proti ošpicam, mumpsu in rdečkam (tudi če ste že bili cepljeni, ste najverjetneje prejeli samo 1 odmerek cepiva). Proti navedenim boleznim se lahko cepite s kombiniranim cepivom ( vsa 3 cepiva v 1 brizgalki) ali pa tudi s posamičnimi monocepivi (ob podatkih, da ste posamezne bolezni – npr. mumps, rdečke ali ošpice že preboleli). Cepljenje proti navedenim trem boleznim (ali posamični bolezni) se opravi 3 mesece pred načrtovano zanositvijo.
Pozdrav!
Če veliko hodite po naravi, gozdu, podrastju, velja razmisliti še o cepljeniju o klopnem meningitisu pred načrtovano zanositvijo. Pred načrtovano zanositvijo je pametno prejeti vsaj 2 odmerka cepiva (tretji pa bo verjetno moral počakati, saj cepljenja med nosečnostjo običajno ne izvajamo).
Pozdrav!
Nina

Kje pa se lahko opravi našteta cepljenja? Ginekolog in osebni zdravnik verjetno nimata povezave s tem, predpostavljam tudi, da so ta cepljenja samoplačniška.
Na Infekcijski? Inštitutu za varovanje zdravja?
Koliko časa po cepljenju na nebi zanosila?
Hvala.
L.P. Biba

Spoštovani,

cepljenje proti tetanusu opravite pri osebnem zdravniku. Ta naj preveri, kdaj ste bili nazadnje cepljeni in se glede na to odloči, koliko doz cepiva potrebujete. Cepljenje je brezplačno.

Cepljenje proti ošpicam, rdečkam in mumpsu opravite lahko pri svojem zdravniku (če bo naročil cepivo na Inštitutu za varovanje zdravja RS), lahko tudi na območnem Zavodu za zdravstveno varstvo. Cepljenje je samoplačniško; priporočljivo ga je opraviti vsaj tri mesece pred zanositvijo.

Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu lahko prav tako opravi izbrani zdravnik (če ima cepivo) ali območni Zavod. Cepljenje je samoplačniško.

Lep pozdrav,

Eva

New Report

Close