Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja salmonelni entritis in morje

salmonelni entritis in morje

Pozdravljeni,
sama sem se pred enim tednom prišla iz bolnišnice po hudi driski, vročini in vsem kar sodi zraven(krči, oslabelost). Še dva dni doma sem bila “neuporabna”, utrujena že ko sem jedla. Zdaj sem čez vikend prišla nekako do moči, tako da me muči le še driska (diagnoza: salmonelni enteritis).
Problem je, ker konec tega tedna odhajamo na morje na Hrvaško, čeprav mi je zdravnik v bolnici rekel, da ne vidi razloga, da ne grem, me vseeno malo muči in niham. Ne bi rada pokvarila naših prvih skupnih družinskih počitnic z našo 10 mesečno pikico. Torej….vročine več nimam, driska je še, počutim se dobro…Od zdravil jemljem le linex, delam si napitke z Nelitom 60, tudi diete nimam predpisane. Edino kar je, moram pazit bolj na higieno.
Ali mi lahko priporočate oziroma daste kakšen nasvet glede mojih dvomov….prosim in že vnaprej hvala

Spoštovani,

salmonelni enteritis ponavadi poteka kot akutno vnetje želodca in črevesja. Bolnik ima drisko, ki je lahko tudi krvava, lahko bruha, ima vročino, krče v želodcu, slabost, pomanjkanje apetita itd. Težave trajajo nekaj dni, nekateri bolniki ostanejo še v povprečju mesec dni klicenosci. To pomeni, da težav nimajo več, bakterijo salmonelo pa še izločajo z blatom. Klicenosci lahko okužijo svoje najbližje kontaktno-preko rok. (npr.če si po veliki potrebi ne umijejo dovolj dobro rok, imajo na rokah ostanke blata s salmonelo, to pa prenašajo na hrano, predmete, ki se jih dotikajo itd.

Ker imate trenutno še drisko, ste precej “kužni”. Ker ste lahko še potem, ko ne boste imeli več težav, nekaj časa klicenosec, vam svetujem, da ste res dosledni pri osebni higieni. Zlasti pazljivo si umivajte roke preden negujete dojenčka, pripravljate hrano oz.ste v kontaktu z dojenčkom. Dojenčki so namreč bolj dovzetni za okužbo s salmonelami kot odrasli, število salmonel, ki povzročijo težave pri njih, je znatno nižje kot pri odraslih. Salmonelna okužba pri dojenčkih pa lahko poteka s hudo klinično sliko)!
Uživajte dovolj tekočine; praviloma po vsakem iztrebljanju..
Kakšne posebne diete vam ne priporočam. Uživajte “varno” hrano; t.j. hrano, ki je dobro toplotno obdelana, sveže pripravljena itd.
Sicer pa ni razloga, da ne bi odšli na počitnice…

Lep pozdrav,
Eva

Spoštovani,
Zanima me pri kateri temperaturi se uniči salmonela.
Delam v laboratoriju, kjer imamo opravka z odpadnim blatom iz čistilnih naprav (zemlja zmešana z raznimi odpadki in blatom).To blato posušimo na 35 stopinj in sedaj me zanima če se to uniči. Seveda mi nismo biološki laboratorij ampak kemijski zato s tem nismo čisto seznanjeni.
lp

Tehnologije delovanja vaše čistilne naprave ne poznam, zato ne morem soditi, ali pride do uničenja salmonele ali ne. Lahko pa vam napišem nekaj dejavnikov, ki vplivajo na rast in razvoj salmonele:
1. temperatura: salmonele v tvarini pričnemo uničevati (ubijati) pri temperaturi, ki je višja od 62,5° C;
2. vlažnost: ni preveč občutljiva, saj so salmonele v zemlji in na predmetih v relativno suhem okolju ugotovili še 1 mesec po nanosu;
3. kislost okolja: pH; salmonela je bakterija, ki je izjemno občutljiva na pH. pH, ki je nižji kot 4,2, privede do razpada membran salminel in smrti bakterije;
4. prisotnost drugih mikroorganizmov v tvarini in okolju. Znano je, da je salmonela v površinskih vodah lahko prisotna mesec in več, z analizami peska ob rekah, jezerih in morju pa često ugotovijo salmonelo. Na uničevanje salmonele pa vpliva prisotnost številnih drugih bakterij; bakterij, ki povzročajo gnitje in izločajo kisle snovi;
5. hrane v okolju (zlasti beljakovinskih molekul);
6. raznih kemičnih snovi v okolju;
7. prisotnosti kisika v tvarini.

Temperatura 35°C salmonele definitivno ne uniči (saj je to najugodnejša temperatura za razvoj mikroorganizmov); sušenje ji poslabša pogoje za življenje, a je večinoma ne uniči; največji pomen ima kislost (za katero pa niste navedli, kakšna je) in prisotnost raznih gnilobnih bakterij v tvarini blata, ki izločajo kisle snovi. Stopnjo prisotnosti mikroorganizmov pa seveda najlažje ugotovite, če redno izvajate mikrobiološke analize vzorcev blata iz čistilne naprave. Svetujem vam, da se pozanimate, kakšne mikrobiološke analize blata izvajate na čistilni napravi in kakšno kislost doseže blato.
Pozdrav!
Nina

New Report

Close