Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja hepatits B

hepatits B

Pozdravljeni! Zanima me, kako je s cepljenjem (za hepatitis B)pred načrtovano nosečnostjo. Z možem namreč načrtujeva otroka. Pred nekaj meseci sem se zaposlila v socialnovarstveni organizaciji (otroci z motnjami v razvoju), kjer so večinoma vsi delavci cepljeni. Ker bodo predvidoma septembra začeli s cepljenji tistih, ki še niso bili (po želji seveda) me zanima, če se lahko cepim in kljub temu “delam” na tem, da bi zanosila. Upam, da nisem bila predolga. Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani,

cepivo proti hepatitisu B je mrtvo cepivo, ki vsebuje samo delček virusa. Načeloma cepljenje z mrtvimi cepivi med nosečnostjo ( v nasprotju s t.i.”živimi cepivi”) ni kontraindicirano. Razumljivo pa študij, ki bi preučevale učinke cepljenja na plod praktično ni.
Proizvajalci cepiva odločitev o cepljenju nosečnic prepuščajo izbranemu zdravniku, ki presodi ali je tveganje za okužbo večje od (morebitnih) tveganj, ki bi bila lahko v povezavi s cepljenjem.
V Sloveniji cepimo proti hepatitisu B s cepivom Engerix (proizvajalec je SmithKline Beecham) po shemi 0,1,6 mesecev. Zaščita, ki jo tako dosežemo, traja verjetno doživljensko.
Cepljenje je obvezno za zdravstvene delavce, ki so pri delu izpostavljeni okužbi.
Glede na naravo dela, ki ga opravljate, je tudi pri vas teoretično nekaj možnosti za okužbo pri delu. Okužba z virusom hepatitisa B lahko pri nekaj % bolnikov preide tudi v trajno nosilstvo virusa. V takem primeru je možnost, da med nosečnostjo okužite plod, še večja.

Priporočam vam, da začnete s cepljenjem proti hepatitisu B čim prej. (Glede nosečnosti: v prvi tretjini nosečnosti, v času organogeneze pri otroku, se namreč čim bolj izogibamo “posegov” v telo).

Ponekod v Ameriki cepijo proti hepatitisu B nosečnice po shemi 0,1,6 mesecev. Učinki cepljenja so dobri; vsaj polovica nosečnic ima zaščitni nivo protitelels proti hepatitisu B ob porodu. Slabše učinke cepljenja so zaznali pri nosečnicah s prekomerno težo, kadilkah in z naraščajočo starostjo. Več o tem najdete v: Obstet Gynecol 1999 junij; 93(6): 983-6, Am J Perinatol 1999; 16(3): 129-32 itd.
(Centralna medicinska knjižnica Ljubljana)
Lep pozdrav,

Eva

New Report

Close