Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja mišja mrzlica

mišja mrzlica

Spoštovani!

V kratkem odhajam na Hrvaško, kjer se je pojavila mišja mrzlica. Zanima me, kako se lahko prenaša, ali se virus (npr. na zelenjavi) s kuhanjem oz. pranjem uniči oz. kako se uniči. Kako se sploh miši okužijo, ali lahko zbolijo tudi miške, ki jih imamo doma kot domače živali v kletki? Kako se torej obnašati v naravi?

Zahvaljujem se za odgovor in lep pozdrav,

Marija

Mišja mrzlica se prenaša ob kontaktu z iztrebki ali urinom glodalcev, zlasti z vdihavanjem aerosola, ki nastane ob razpadu iztrebkov glodalcev. Okužimo se lahko tudi s hrano, ki so jo z urinom ali blatom kontaminirali glodalci. Bolezen je pri ljudeh pravzaprav zelo redka; najpogosteje obolijo ljudje, ki so vdihavali posušene iztrebke glodalcev v skednjih; ob košnji osiroma premetavanju suhega sena; ipd.
Hrano, onesnaženo z iztrebki glodalcev, zavržemo. Sadje in zelenjavo, ki bi utegnila biti onesnažena z iztrebki ali urinom glodalcev, moramo temeljito oprati in po možnosti olupiti in prekuhati.
Vaša miška, ki jo imate doma v kletki, bi lahko zbolela le, če bi prišla v stik s svojimi divjimi sorodniki v naravi (če pa je doma, pa seveda ne).

Vedeti morate, da tudi v Sloveniji obstajajo področja, kjer se občasno pojavlja mišja mrzlica; letno beležimo do 10 primerov te bolezni pri ljudeh. V naravi posebni ukrepi pravzaprav niso potrebni. Če taborimo, je morda pametno pregledati, če kje vidimo luknje, ki so jih naredili glodalci; potem šotor postavimo kje drugje. Izogibamo se taborjenja na močvirnatih področjih; na področjih ob mlakužah in drugih stoječih vodah. Če vidimo na tleh mrtve glodalce, jih ne prijemamo; predvsem pa pazimo, da ne pridemo v stik z mišjimi kakci.
ne hodimo v zatohle, neprezračene kašče in ne najemajmo hiš, ki so v uporabi samo čez poletje. Prostore, v katerih dolgo ni bival nihče, temeljito prezračimo.
Lepo vas pozdravljam!
Nina

ali lahko zbolijo tudi divjo zajci in domači kunci?

nova
Uredništvo priporoča

Velja, da so posamezni povzročitelji mišje mrzlice in sorodnih bolezni “vrstno specifični”. Rezervoar so mali glodalci: sive miši, poljske miši, podgane, voluharice, …, ipd., odvisno od področja na svetu in tip virusa.
Zajcev (domačih in divjih) ne povezujemo z okužbo.
Pozdrav!
Nina

Glede misje mrzlice imam eno vprasanje. Koliko casa ponavadi pretece od okuzbe in do ze tiste kriticne faze, ko najverjetneje ni vec pomoci?
Lp.
Matejka

Se eno vprasanje glede misje mrzlice: kaksni so bolezenski znaki in kako hitro se razvijejo?
Lp.

Spoštovani,

inkubacija, t.j.čas od okužbe do prvih znakov bolezni traja pri mišji mrzlici ponavadi dva tedna oz.od 5 do 42 dni. Bolezen poteka z mrzlico, vročino, bolečinami v mišicah, hudo utrujenostjo. V takšni – “blažji” obliki se bolezen pogosto pojavi pri nas. Pri nekaterih bolnikih bolezen napreduje v ledvično odpoved, pojavijo se krvavitve v kožo, v sluznice, lahko tudi v notranje organe.
V zadnjih petih letih v ljubljanski regiji nisem zasledila smrtnega primera zaradi hemoraške mrzlice.
Čas, ko bolniku s hudo obliko bolezni lahko še pomagamo, je verjetno čas do pojava oz. začetka ledvične odpovedi; (če se ta sploh pojavi). Ta čas je verjetno različno dolg: nekaj (4-7)dni. Več izkušenj s tem pa imajo verjetno kliniki.

Lep pozdrav,

Eva

spoštovani,

na obe vprašanji sem vam odgovorila v odgovoru zgoraj.

Lep pozdrav,

Eva

Ali je lahko mišja mrzlica usodna? In če da, koliko zabeleženih primerov poznamo?

Mišja mrzlica je lahko usodna (smrtna). Smrtnost je 5 do 15%. Vsako leto v Sloveniji zabeležimo par 10 primerov bolezni, letošnje leto je zaradi tople zime in bogate mišje populacije še posebej bogato.
Več o mišji mrzlici:
http://www.ivz.si/index.php?akcija=novica&n=1517

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo!

Mene pa zanima kako lahko ugotovima ali gre za mišjo mrzlico ali ne? Pri meni in pri punci so se pojavili podobni oz. enaki znaki RAZEN krvavitev.
Torej glavobol, pretirana utrujenost, vročina, bolečine v mišicah… Pri meni osebno še gromozanski podočnjaki… Zgledam kot kaka panda!

Hvala in lep pozdrav

Znaki, ki jih opisujete, so lahko prisotni pri številnih virozah. Za katerega povzročitelja gre, pa lahko ugotovimo le z laboratorijskimi preiskavami: serološko preiskavo krvi. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.
Ali pri mišji mrzlici lahko pride tudi do vnetja možganov?
Upam na čim hitrejši odgovor. Najlepša hvala, Anja

Pri hudih oblikah bolezni lahko pride do hujših krvavitev, poškodbe žila, padca krvnega tlaka, kome in smrti. Zaradi poškodbe žilja so prizadeti tudi možgani. Primarno pa ne gre za okužbo, ki bi že osnovi napadalo možgane. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

čeprav je že kar nekaj časa minilo od zadnjega posta, sem se priključila k že obstoječi temi. Namreč, v 28. tednu nosečnosti sem na morju (Kvarner) opazila, da so nam sadje obglodale miši. Ostanke smo zavrgli, ker pa obstaja možnost, da so bile miške tam že prej, pa tega nismo opazili, me zanima, kakšna je verjetnost okužbe z mišjo mrzlico ali kakšno drugo infekcijsko boleznijo, ki jo prenašajo miši in prenosa le-te na plod ter kako usodne so lahko v tem primeru posledice. Kakšnih znakov okužbe doslej (po enem tednu) sicer nisem opazila, tudi pri drugih družinskih članih ne. Bi vseeno morala na kakšen pregled?

Hvala za odgovor.

Spoštovani, če so vam miši obglodale le sadje, niste pa godili, spali in pometali po kakšnih kleteh neprezračene hiše, kjer bi bili iztrebki, najbrž ni kakšne posebne nevarnosti. Pri stikih z glodalci nass najbolj ogroža prav mišja mrzlica (inkubacija je dolga, 2 pa vse do 5 tednov), potem pa kakšne črevesne nalezljive bolezni, ki bi se prenašale s slabo opranim sadjem in zelenjavo.
Mišja mrzlica se pri zboleli materi lahko prenese tudi na plod in povzroči tudi smrt ploda, lahko pa se tudi oboleli materi rodi povsem zdrav otrok. Morate pa vedeti, da je mišja mrzlica v resnici zelo redka bolezen in bi morali imeti ekstremno smolo, da bi se okužili. Glede na to, da je mišja mrzlica virusa okužba, s trenutnimi pregledi ne bi izvedeli ničesar pomembnega,

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Tudi jaz se pridružujem tej, že odprti temi. Sem v 29. tednu nosečnosti, živimo na vasi (Gorenjska – Bohinj). V zadnjem čau smo začeli opažati nenavadno veliko število mrtvih miši vsepovsod okoli hiš, na njivah, kar sredi asfalta… Pred parimi urami sem izvedela za splošen porast mišje mrzlice v letošnjem letu. Doma imamo vrt in že solato ter drugo zelenjavo, kleti za krompir, .. skratka gre za podeželsko življenje, v bližini je mlaka, imamo psa, ki je lahko tudi notri… Prvič v vsem času nosečnosti me je resno zaskrbelo, poleg tega je mrtvih miši res veliko(npr v enem dnevu smo v bližini našli 4 mrtve miši), prej je zlepa nisi videl (razen kar so prinesle mačke).

O pojavu sem se poskušala informirati preko interneta, seveda ima polno vprašnj, ki presegajo ta forum, pa vendarle….

– Ali se bolezen lahko prenaša iz domače živali (hišnega ljubljenčka – psa, ki recimo ovohava ali celo vzame v gobec mrtvo miš) na človeka. Poleg tega so tu mačke, ki se po definiciji rade pred gospodarjem pobahajo s svojim ulovom.. Ali mačke zbolijo in umrejo tudi za mišjo mrzlico (v zadnjem času je izginilo tudi nekaj mačk)? Prenos na človeka?
– Ali je zadosti, da solato in drugo svežo zelenjavo iz vrta res temeljito operemo (ali naj zadnje 3 mesece nosečnosti sploh ne jem domače zelenjave???)
– Kaj lahko naredim, da zaščitim plod? To, da je lahko usodno, sem že prebrala….
– Ali obstaja kakšna “borba” proti bolezni, ki deluje na miši (preganjanje, ubijanje,…zdravilo?)?
– Kako naj ravnamo, ko naletimo na mrtvo miš? Mogoče se zdi vprašnej malo kruto, ampak v tem stanju nimam zadržkov – ali bi bilo pametno te miši “zbirati” nekje zunaj in jih uničiti z ognjem (pač na zelo odprtem mestu varno pokuriti)?
– Ali bodo kakšna bolj glasna javna opozorila in spiski območij, kjer se je bolezen razširila/pojavila/ je v porastu? Bi bilo pametno razširiti navodila o kakšnih posebnih ukrepih?
– Ali možnost, da miši umirajo zaradi mišje mrzlice, s testi preverja kašen zavod (Zavod za zdravstveno varstvo?) Če – ali to delajo s preverjanem umrlih miši?

Se opravičujem za spisek vprašnj in tudi svojo prestrašenost…Stik z naravo je za naše območje nekaj povsem vsakdanjega, praktično “vsakominutnega” in ta stik ni zavit v celofan in razkužen. V zadnjih 10 dneh pa sem tudi videla že toliko mrtvih miši kot prej leta skupaj (upoštevajoč bahave ulove mačk!). Ni me strah zase, pač pa za še nerojeno bitjece, doma pa imamo tudi staro mamo, ki je že resnično zelo stara in šibkega zdravja. Sicer le domnevam, da procenti umrljivosti nekako gredo na rovaš zdravstveno že prej šibkejših ljudi…

Če sem predolga, bom hvaležna tudi le za napotilo na informativne spletne strani ali nadaljnja poizvedovanja pri ustreznih organih.

Najlepša hvala za vaš trud in čas, ki ga namenjate forumu!

Lep pozdrav,

Katka

http://www.zzv-kr.si/datoteke/NOVICE/misjamrz.pdf

Tu si lahko preberete podrobno o mišji mrzlici.

Kot nosečnica se boste pač izogibali pometanju, čiščenju kleti, kašč, saj ni problem mrtva miš kot taka, ampak iztrebki, oz. izločki glodalcev, oz. aerosol.

O dogajanju je ZZV Kranj že zdavnaj obvestil veterinarsko službo, ki tudi pregleduje umrle oz. bolne živali. letos je pač mišje leto, kadar je miši vel, je vedno tudi vel mišje mrzlice, ki pa še enkrat nastane zaradi intenzivnega stika z izločki glodalcev, največkrat v kleteh, kaščah, na poljih, ipd.

In ni problem mrtva miš kot taka, temveč posušeni izločki glodalcev in prašenje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Mene pa zanima, kako se mišja mrzlica preneša med samimi glodalci? A je možno, da se okuži hrček, ki ga vsake toliko spustimo pred hišo?
Ali netopirji tudi prenašajo mišjo mrzlico?

Prenaša se enako, kot bi se naključno prenesla na človeka. Podatkov iz živalskih modelov je sicer malo, a študija je jasno pokazala možnost okužbe hrčka, ki je bil ob okužbi pobvsem brez kliničnih znakov http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21672562#

Ni podatkov, da bi se okužbo prenašali ali da bi se okužba prenašala med netopirji, oz., da bi jih bilo moč okužiti s podobnimi virusi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close