Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje proti tetanusu

Cepljenje proti tetanusu

Spoštovani!

Stara sem enaintrideset let.
Dne 18.2.02 sem bila cepljena proti tetanusu,ker sem se močno urezala v prst. Ponovno cepljenje (drugič) sem opravila šele včeraj 20.5.02.Zanima me če je to še dovolj kmalu za drugikratno cepljenje, ali so zaradi te zakasnitve možni kakšni večji stranski učinki, ali je cepljenje še vedno dovolj učinkovito po 3 mesecih. Zanima me še na splošno, kakšni so možni stranski učinki po cepljenju proti tetanusu in do kdaj moram opraviti 3.cepljenje.

Najlepša hvala za vaš odgovor!

Cepljenje je bilo pravočasno, saj so trije meseci maksimalno dopuščeni interval med prvim in drugim odmerkom Zakasnitev na pojav stranskih učinkov ne vpliva (sploh pa ne gre za zakasnitev). Tretji odmerek morate prejeti 1 leto po drugem. Stranski učinki po cepljenju proti tetanusu so redki; najpogostejši pa so lokalna bolečina, rdečina in oteklina.
Pozdrav!
Nina

Zanima me katere so sestavine cepiva proti tetanusu, ki ga dobimo v srednji šoli, tudi pomožne. Prosim vas tudi, da naštejete vse stranske učinke tudi tiste, ki se pojavljajo zelo redko. Ker se otroci gredo cepit ob sistematskem pregledu starši ne moremo do podatkov o stranskih učinkih.
Prosim, če sestavine in stranske učinke navedete kot so priložena cepivu, ki ga za cepljenje srednješolcev uporabljate pri nas.
Hvala.

nova
Uredništvo priporoča

6. Dodatne informacije Kaj vsebuje cepivo Tetanol pur Zdravilna učinkovina: 1 odmerek cepiva (0,5 ml suspenzije) vsebuje toksoida tetanusa* ne manj kot 40 i.e. * adsorbiran na hidratirani aluminijev hidroksid 0,5 mg Al3+ Pomožne snovi: formaldehid, natrijev klorid, voda za injekcije

4. Možni neželeni učinki Kot vsa zdravila, ima lahko tudi cepivo Tetanol pur neželene učinke, ki pa se ne pojavijo pri vseh bolnikih. Naslednje neželene učinke so opazili pri kliničnem preskušanju pri 52 osebah in v posameznih primerih po uvedbi cepiva na trg: Za ocenjevanje neželenih učinkov se uporabljajo naslednje stopnje pogostnosti:
Zelo pogosti – pojavijo se pri več kot 1 osebi na 10 cepljenih
Pogosti – pojavijo se pri 1 do 10 osebah na 100 cepljenih
Občasni – pojavijo se pri 1 do 10 osebah na 1.000 cepljenih Redki – pojavijo se pri 1 do 10 osebah na 10.000 cepljenih
Zelo redki, vključno s posameznimi primeri – pojavijo se pri manj kot 1 osebi na 10.000 cepljenih Zelo pogosti: bolečina, oteklina ali rdečina na mestu injiciranja mialgije (bolečine v mišicah) Pogosti: zatrdlina na mestu injiciranja splošno slabo počutje artralgije (bolečine v sklepih) glavobol
Redki: simptomi podobni gripi (izbruhi potenja, mrzlica) povišana telesna temperatura slabost, bruhanje, diareja (driska)
Zelo redki: granulom (zrnasto tkivo), iz katerega lahko izjemoma nastane serom (nabiranje sokrvice med tkivom) na mestu injiciranja prehodne motnje v krvnem obtoku prehodne motnje vida lokalna limfadenopatija (povečanje ali obolenje bezgavk), prehodna trombocitopenija (prehodno znižano število trombocitov v krvi), anemija (slabokrvnost) alergične reakcije (npr. dispnea (kratka sapa/težko dihanje), srbečica, prehodni eksantem (izpuščaj)), alergične ledvične bolezni, povezane s prehodno proteinurijo (izločanje beljakovin s sečem) parestezija (srbenje, otrplost), vrtoglavica, motnje spanja, motnje osrednjega in perifernega živčevja, vključno z ascendentno paralizo z respiratorno paralizo v hudih primerih (npr. Guillain-Barréjev sindrom), vnetje perifernega živčnega pleteža (plexus neuritis)
Pri zelo nezrelih nedonošenčkih (pri ali pred 28 tedni gestacije) se lahko 2-3 dni po cepljenju pojavijo daljši premori med posameznimi dihi kot normalno.
Neželeni učinki se pogosteje pojavijo pri preveč imuniziranih osebah

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Jaz sem se pred enim dnevom cepil proti tetanusu pa imam mrzlico pa diarejo. Moram zaradi tega k zdravniku?

Pozdravljeni,

Jaz sem se pred enim dnevom cepil proti tetanusu pa imam mrzlico pa diarejo. Moram zaradi tega k zdravniku?

Spoštovani, če ste odrasla oseba, je le malo verjetnosti, da sta mrzlica in driska v povezavi s cepljenjem proti tetanusu; sta pa najbrž povezani z obiskom v ordinaciji in okužbo, saj je viroz z mrzlico in drisko kar precej. Skrbite za to, da boste zaužili čim več tekočine (ki ji dodate tudi malce soli), sicer pa zaradi same driske in mrzlice obisk v ambulanti ni potreben. Če pa bi se stanje slabšalo in tekočine ne bi mogli nadomestiti, pa obiščite zdravnika.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo pred 3 dnevi smo s sošolci iz 4. letnika odšli na cepljenje proti tetanusu, prvi dan me ni roka čisto nič bolela proti večeru pa so se bolečine stopnjevale, naslednji dan torej v petek, me je začela boleti glava in tudi mrzlica me je obhajala, proti popoldnevu so bili glavoboli vse hujši, roko sem komaj premikala, pojavila se je oteklina, rdečina ter mnogo hujša bolečina, spremljala me je tudi vročina. Po prejemu lekadola sta vročina in glavobol popustila, bolečina roke pa je še vedno enaka…..ne vem kaj storiti, iti k zdravniku ali potrpeti?

Spoštovani, na bolečo roko dajajte led (vedno preko tkanine, nikoli neposredno na kožo), lahko vzamete še kak lekadol. Če sta se oteklina in rdečina pričeli manjšati, obisk zdravnika ni potreben; če pa se še vedno večata, pa se oglasite pri zdravniku. Vsekakor pa zdravnika obvestite o dogajanju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

živjo
zanima kako je s tem cepljenjem proti tetanusu..
v šoli smo imeli v 3 letniku sistematski pregled (nekje v mesecu marcu je bilo)… takrat naj bi bil odmerek proti tetanusu.. takrat se nisem cepila, ker sem bila prehlajena..in sem njim takrat jasno povedala da se ne mislim cepit proti tetanusu.. sedaj sem domov dobila že drugič povabilo k cepljenju. vendar se cepit ne mislim, ker ne mislim biti noben poskusni zajček.
zakaj kljub temu še vedno težijo in vabijo k temu cepljenju??!
sej usak odloča zase.Zakaj nas silijo?
je imel kdo podobno izkušnjo??

lp

Spoštovani, niste noben poskusni zajček in se ne odločate ravno, kakor se vam zdi: vedno znova vas vabijo, ker je to cepljenje v skladu z našo zakonodajo obvezno. V kolikor boste cepljenje odklanjali brez razloga, vas bodo dolžni prijaviti sodniku za prekrše (seveda pa bodo prej storili maksimalno, kar lahko, da bi se odzvali na cepljenje).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pred dvema letoma sem se po opraskanju z bodečo žico do krvi dal cepiti proti tetanusu. Od takrat naprej imam bolečo roko in druge težave, tudi težave z dihanjem. Ker sem bil cepljen proti tetanusu tudi že prej pred leti nisem imel nobenih tozadevnih težav, zato sem prepričan, da gre pri tem cepivu za vnašanje hudih strupov v telo. Prepričan sem tudi, da zdravniki in farmacevti to dobro vedo in da bi to cepivo morali takoj umakniti s tržišča, ker namesto, da zdravi, ljudi ubija.
Zanima me, ali je to cepivo proti tetanusu, tako kot cepivo proti novi gripi tudi bilo kupljeno od korporacije GlaxoSmithKline?

hvala za odgovor

Stoyan Svet

Spoštovani, cepivo proti tetanusu je zelo varno in z njim cepimo tudi otroke in nosečnice. To o hudih strupih nikakor ne drži. S katerim cepivom ste bili cepljeni, sicer ne vem, obstajata pa dve možnodti: ali ste bili cepljeni s kombiniranim cepivom Td pur ali pa s Tetanolom. Proizvajalec obeh je Novartis, od katerega je bilo cepivo tudi kupljeno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

V srednji šoli nisem bila cepljena proti tetanusu. Sedaj sem stara že 22 let. Zanima me ali moram ponoviti celotni postopek cepljenja proti tetanusu.

Lep pozdrav,
Sonja

Spoštovani, če ste bili kot otrok popolno cepljeni, zadošča za revakcinacijo 1 odemerek in cepljenja ni potrebno začenjati znova. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
lani v juniju sem se porezal pri umazanih delih v kanalizaciji. V ZD sem se cepil (po dolgih letih) proti tetanusu. Od tedaj imam resne težave, kakšen mesec me je zelo bolela glava (nikoli prej, saj sem aktiven športnik), na sonce pa se sploh ne smem prikazati niti za nekaj minut. Imam občutek slabosti, vročine v glavo ipd. Na laboratorijskem pregledu mi kaže kar solidno, vse ok.. Zanimivo, da je kolegica prejela (verjetno enako) približno istočasno dozo cepiva proti tetanusu, pa je imela kakšnih 14 dni težave z ravnotežjem.
lep pozdrav tomaž

Spoštovani, glavobol, ki toliko časa traja, je treba razjasniti; vključno z obiskom pri nevrologi in okulistu, merjenju krvnega priitiska in usmerjenimi laboratorijskimi preiskavami.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo pozdravljeni.

Pred 14 dnevi sem se porezala in na urgenci so me cepili z DTPUR. Ko sem prišla na prevezo h mojemu zdravniku, me je vprašal, če sem bila že cepljena. Stara sem 36 let, pri 18-stih sem bila popolno cepljena. Ali je 1 odmerek dovolj?

Da, 1 odmerek je dovolj.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo pozdravljeni!
Stara sem 63 let. Pred več kot desetimi leti, sem dobila injekcijo proti tetanusu, zaradi vreza v prst z nožem. Včeraj pa sem se pri obiranju grozdja poškodovala s škarjami za rezanje grozdja. Rana je na zgornji levi ličnici. Na urgenci za mi sčistili rano in mi ponovno dali injekcijo proti tetanusu Tetanol PUR 40 i.e., serija 033081A. Danes me boli roka vse od pazduhe, rame in do komolca tako, da je ne morem niti dvigniti. Kako dolgo lahko traja taka bolečina? Na boleče mesto injekcije ( ne na kožo) sem si za tri ure dala mrzel obkladek ( gel ), ampak bolečina ne pojenja. Bi bilo teba k zdravniku ali naj počakam še kakšen dan.
Hvala za razlago in odgovor.

New Report

Close