Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja norice in nosecnost

norice in nosecnost

Lep,pozdrav!

Norice sem v otropstvu prebolela, vseeno pa me zanima, ali res puscajop 100% imunost. Sem noseca, zato me skrbi.
Ali se norice lahko prenesejo preko posrednega prenasalca-nekoga, ki je na norice imun, pa je bil v stiku z bolnikom z noricami-ali jih lahko prenese s svojim izdihanim zrakom, rokami, obleko?
Hvala za odgovor!

Spoštovana Liz!
Velja, da norice pri imunsko normalni osebi puščajo 100% imunost. Če ste norice res preboleli, ste lahko brez skrbi. V krvi matere, ki je norice prebolela, so tudi protitelesa proti noricam, ki so majhna in preko posteljice zaščitijo tudi plod. Ker materina protitelesa ostanejo v otrokovi krvi še nekaj mesecev po rojstvu, dojenčki mater, ki so norice prebolele v preteklosti, izjemno redko zbolevajo za noricami.

Virus noric se prenaša kapljično:
-od bolnika z noricami(ki je kužen že 2 dni pred izbruhom kliničnih znakov) na zdravega človeka;
– preko predmetov, rok, obleke, ki so bili do 15 minut prej v stiku z bolnikom z noricami (po približno 15 minutah virus zunaj človekovega telesa propade!!!)
– od bolnika s Herpes zostrom (pasovec), če pride oseba, ki še in prebolela noric, v kontakt z vsebino izpuščajev bolnika z zostrom.

V primeru, da nosečnica, ki ni prebolela noric ali pa ne ve, da bi jih prebolela, pride med nosečnostjo v kontakt z bolnikom z noricami, se mora oglasiti pri izbranem zdravniku, ki jo napoti na testiranje na Infekcijsko kliniko.
Pozdrav!
Nina

New Report

Close