Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis B – cepljenje

Hepatitis B – cepljenje

Pozdravljeni,

imam pet let staro hčer, ki gre letos v šolo. Pred 14 dnevi sva zato opravili sistematski pregled, kjer bi jo naj cepili tudi proti hepatitisu B. Ker so mi nekateri to cepljenje odsvetovali (med nijimi tudi infektolog in pediater), češ da otroci niso rizična skupina in da cepivo ni prevrjeno, sem cepljenje odklonila.
Moram še povedat, da sva vsa ostala obvezna cepljenja opravili, kakor tudi nekatera druga (zadnje takšno je bilo marca proti klopnemu meningitisu).
Sedaj sem ponovno dobila vabilo na razgovor in cepljenje.
Zanima me, kaj o cepljenju menite vi? Kakšni so vaši argumenti za in morda proti?
Ali lahko cepljenje ponovno zavrnem? In kaj me lahko v takšnem “primeru” doleti?
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Spoštovani!

Osebno cepljenje proti hepatitisu B zelo podpiram. Cepivo, ki ga uporabljamo pri nas, je t.i. rekombinantno cepivo, ki ne vsebuje živega virusa ali delov mrtvega virusa, temveč je pridobljeno z genetskim inženiringom (vsebuje le virusno beljakovino t.i. HBs Ag, ki je v telesu sproži nastanek obrambnih protiteles).
Cepljenje otrok ima bistveno boljši uspeh kot cepljenje odraslih otrok, saj otroci kar v 95-99% po cepljenu tvorijo zadostno količino obrambnih protiteles. Pri odraslih je delež nižji (85 do 95%) in je odvisen od starosti.
Kar se tiče same okužbe v hepatitisom B je znano, da otroci po okužbi ali preboleli bolezni bistveno pogosteje postanejo trajni nosilci virusa kot odrasli. (Kar do 95% okuženih novorojencev postane trajnih nosilcev virusa, če do okužbe z virosom pride med porodom; in le 2-10% odraslih postane trajnih nosilcev, če do okužbe pride v odrasli dobi.
Pri otrocih v Sloveniji je dejansko zelo malo kliničnih obolenj hepatitisa B, morate pa vedeti, da le 10% z virusom okuženih otrok razvije klinično sliko bolezni (zlatenica, slabost, bruhanje, bolečine v mišicah sklepih, hujšanje, izguba apetita, bolečine pod desnim rebrnim lokom).
Otroke torej pričnemo cepiti v starosti, ko je izpostavljenost še nizka (a obstaja-ugrizi, pretepi) in odgovor na cepljenje zelo dober – čez 95%. Cepiti v dobi, ko tveganje narašča (prvi spolni odnosi, tetovaže, morda eksperimentiranje z drogami) prinaša bistveno manjši uspeh in je za izpostavljene, žal, prepozno.

Ker je cepljenje proti hepatitisu B pri nas obvezno, vas seveda vabijo na cepljenje. V primeru vašega vztrajnega odklanjanja vas bo pediater/šolski zdravnik verjetno napotil na koordinatorja za cepljenje v regiji, iz katere izhajate (če ste z ljubljanskega področja, se bova srečali osebno). Če bi po večih razgovorih cepljenje še vedno odklanjali, hkrati pa se bo izkazalo, da za cepljenje vašega otroka ne obstaja kontraindikacija, bo šolski zdravnik o odklanjanju obveznega cepljenja obvestil zdravstveno inšpekcijo. Zdravstveni inšpektor pregleda do sedaj izvedene postopke in če ne gre drugače, poda ovadbo sodniku za prekrške.
Če želite še dodatne informacije v zvezi s cepljenjem proti hepatitisu B, me lahko pokličete po telefonu na ZZV Ljubljana; tel. 01 58-63.921.
Lep pozdrav!
Nina Pirnat

Če potrebuješ še kakšne informacije, jih imaš na naslovu http://www.cepise.org/

New Report

Close