Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Tunizija

Tunizija

Spoštovani!

Čez en mesec se odpravljam v Tunizijo. Je v zvezi s to deželo karkoli, na kar bi mogla biti pozorna (cepljenja pred odhodom ali karkoli med samim bivanjem
tam) ??

Hvala za odgovor!

Maja

Priporočljivo je cepljenje proti hepatitisu A, ki ga je potrebno opraviti vsaj 14 dni pred odhodom.
V deželi 4,6% prebivalstva nosi virus hepatitisa B. V primeru, da nameravate živeti v tesnem kontaktu z lokalnim prebivalstvom ali v deželi bivati dlje časa (več mesecev), vam svetujemo cepljenje.
V deželi obstaja velika nevarnost driske na potovanju, zato morate biti zlasti pozorni na vodo in hrano, ki ju uživate. Voda iz pip večinoma ni pitna, zato je potrebno piti ustekleničeno vodo in pijače, ki jih odprejo pred vami. V pijače tudi ne dodajajte ledu, ker je le-ta lahko pripravljen iz oporečne vode. Hrano je potrebno uživati dobro prepečeno ali prekuhano. Če uživate surovo sadje in zelenjavo, ju je potrebno lupiti. Hrano je potrebno zaužiti vročo ali močno ohlajeno, problematične so lahko razne omake in prelivi. Ne uživajte sirov, pripravljenih iz surovega ovčjega, kravjega ali kozjega mleka. Na potovanje je pametno vzeti antibiotik iz skupine kinolonov (Ciprobay ali Ciprofloksacin), ki ga jemljemo ob hujši driski na potovanju.
V deželi obstajajo številne bolezni, ki jih prenašajo insekti, zato se je potrebno pred piki zaščititi z ustreznimi oblačili in repelenti. Pred uporabo repelenta si je potrebno natančno prebrati navodila o uporabi. Vedeti morate, da se repelent nanaša enakomerno na vse nepokrite dele kože; če pa ga uporabljate skupaj s kremo za sončenje, pa ga na kožo nanesete čisto na koncu.
V deželi obstaja tudi nevarnost stekline. V primeru ugriza živali je potrebno slino obrisati, rano pa oprati z obilico vode in mila, nato pa obiskati zdravnika.
Če boste obiskali Qafsah, Qabis Governorates in Hadjeb El Aioun, se v teh področjih ne kopajte v vodotokih: jezerih, potokih, ipd, saj tam obstaja nevarnost okužbe s parazitom shistosomo.
Pozdrav!
Nina

Hvala vam za tako obširen odgovor.

Zanima me samo še nekaj glede hepatitisa A. V Tuniziji grem v zelo skomercializirano, turistično mestece, in če se bom držala vsega kar ste mi napisala zgoraj (glede uživanja hrane, vode,…); ali mislite, da je cepljenje res potrebno? Ali ga priporočate?

Še enkrat hvala!

LP, Maja

Če boste tudi sicer še potovali, vam cepljenje proti hepatitisu A vsekakor priporočam. Slovenija ima namreč zelo urejene higienske razmere, tako da se s povzročiteljem pri nas le redko srečate in je za nas “rizična” večina držav, ki leži južno od nas. Poleg tega je bolezen virusna in jo zdravimo le simptomatsko (medtem ko pri hujši bakterijski potovalni driski lahko uporabimo antibiotik).
Pozdrav!
Nina

Jaz sem bila lani v Tuniziji in sem potovala naokrog, pa se mi zdi, da cepljenje ni potrebno. Seveda se najpogosteje pojavljajo razne driske, zato ne pit vodo iz vodovoda, ampak če vas prav razumem, boste nastanjeni v Hammametu (ali Monastirju), ki pa je tako evropsko, da bolj ne bi moglo biti, zato se mi zdi, da je cepljenje prav gotovo odveč.

Hepatitis A se prenaša na enak način kot povzročitelji infekcijskih drisk: torej z vodo in hrano. Morate vedeti: kjer so pogoste potovalne driske, je pogost tudi hepatitis A. Ne glede na evropsko urejenost Hammameta ali Monastirja: dobivajo svežo zelenjavo in sadje s področij z bistveno slabšim higienskim standardom. V septembru 2001 je slovenski potnik, ki je bival v Hammametu, zbolel npr. s tifusom.
Pozdrav!
Nina

New Report

Close