Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja klopni meningitis in nosečnost

klopni meningitis in nosečnost

Spoštovani!

Sem v 15. tednu nosečnosti in v mesecu februarju mi je potekla doba cepljenja proti klopnemu meningitisu. Cepila sem se pred 5-imi (2x), oziroma 4 leti (1 x).

Glede na to da sem noseča in bi se vseeno rada zaščitila pred klopnim meningitisom, me zanima ali je nosečnicam dovoljeno cepljenje ali naj raje počakam na naslednje leto? Otroka ne bi rada izpostavljala kakršnimkoli nevarnostim.

p.s.
mogoče malo čudno vprašanje – ali je res, da v kolikor imam protitelesa proti klopnemu meningitisu in še cepivo drži, se le-ta prenesejo na še nerojenga otroka?

Za vaš odgovor se vam iskreno zahvaljujem!

NIka

Spoštovani!

Študij, ki bi preverjale varnost cepljenja proti klopnemu meningitisu v nosečnosti, ni. Pri cepljenju nosečnice se odločamo individualno, torej tehtamo nevarnost izpostavitve okužbi in možnosti zapletov ob cepljenju. V vašem primeru so od zadnjega odmerka cepiva minila 4 leta. Ker priporočamo za poživitev cepljenja proti klopnemu meningitisu 1 odmerek cepiva 3 do 5 let po zadnjem prejetem odmerku, lahko pri vas s cepljenjem počakamo do zaključka nosečnosti.
Protitelesa, ki ostanejo v krvi prisotna dlje časa po cepljenju, so imunoglobulini skupine G. To so manjhna protitelesa, ki ponavadi lahko prehajajo tudi v placento. Teoretično bi torej lahko nekaj protiteles (proti klopnemu meningitisu) iz vaše krvi prehajalo tudi v plodov krvni obtok.
Pozdrav!
Nina

Spoštovani!

če vas torej prav razumem – TP imam v septembru 2002 – ali se lahko ponovno cepim takoj po porodu ali sele v zgodjni pomladi (februar, marec 2003)…

Kakšna je tudi nevarnost cepiva v kolikor dojim?

Hvala se enkrat za vas odgovor in lep vam želim,

Nika

nova
Uredništvo priporoča

Glede na to, da varnosti cepiva v času nosečnosti in dojenja niso preskušali in glede na to, da 5 let po vašem zadnjem odmerku poteče februarja 2003, se je najbolj smiselno docepiti februarja 2003. Takrat bo tudi otroček star 5 mesecev in blizu starosti, ko v sosednji Avstriji proti klopnemu meningitisu cepijo vse otroke (okoli1 leta).

P.S.:Tudi cepljenje takoj po porodu (ali celo v nosečnosti) ne bi smelo predstavljati nikakršne nevarnosti, saj gre za mrtvo cepivo. Ker pa študij ni, vam ne morem dati frugačnega odgovora.

Lep pozdrav in prijetno nosečnost vam želim!
Nina

Pozdravljeni,

Zanima me ali cepljenje KME tik pred zanositvijo vpliva na plod? Ker nacrtujemo in upam vsak mesec bi se sla med menstruacijo ko vem da nisem noseca cepiti.

Lahko to kaj vpliva?

Hvala, lp

Spoštovani, ni podatkov, da bi cepljenje tik pred načrtovano nosčnostjo kakorkoli le-to ogrožalo. Tudi v primeru  cepljenja med nosečnostjo ni podatkov o škodljivosti. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close