Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Meningitis

Meningitis

Imam dve vprašanji v zvezi s cepljenjem proti meningitisu:
– ali si imun za klopni meningitis, ko ga enkrat preboliš, ali pa je prav tako potrebno cepljenje
– koliko staremu otroku se že priporoča cepljenje (dojenčki?)

Hvala,
Urša

Po prebolelem klopnem meningitisu (bolezen klopni meningitis mora biti serološko potrjena; nastanek specifičnih protiteles) si proti bolezni imun, cepljenje ni potrebno.
Pri nas začnemo proti klopnemu meningitisu cepiti otroke, ki so starejši od 1 leta (v sosednji Avstriji pa cepijo že 6-mesečnike). Za popolno zaščito so potrebni trije odmerki cepiva (prva dva v razmiku enega meseca, tretji pa 9 do 12 mesecev po drugem).
Pozdrav!
Nina

Moja dveletna hčerka je bila proti klopnemu meningitisu cepljena v Avstriji prvič pri osmih mesecih, drugič čez en mesec in tretjič čez približno eno leto. Pediater mi je svetoval še eno revakcinacijo čez tri leta.
Ali je le ta potrebna?

nova
Uredništvo priporoča

Koliko časa pa traja ta popolna zaščita, oz. po kolikem času je potrebno cepljenje obnoviti?
Pozdrav, Majda

Da. Vaša deklica je bila proti klopnemu meningitisu popolno cepljena. Za trajno zaščito pa je potrebno cepljenje obnavljati s po enim odmerkom cepiva vsakih 3 do 5 let (odvisno od proizvajalca cepiva in sheme cepljenja).
Pozdrav!
Nina

Zaščito je potrebno obnavljati s po enim odmerkom cepiva vsakih 3 do 5 let.
Pozdrav!
Nina

prvo injekcijo sem dobil 11.1.2002, ze kar pozno nasledjo so mi rekli naj pridem cez 4 tedne, ker sem student imam cepljenje zastonj ampak to cepljenje izvajajo samo ob petkih. Zanima me naslednje: ker cez stiri tedne ravno ni petek in je prvi naslednji petek praznik 8.2.2002 se bom lahko cepil sele dva tedna pozneje od predvidenega roka, ali je to ze prepzno ali ne?

lep pozdrav !

Spoštovani Uroš, ni prepozno. V zimskem času uporabljamo za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu t.i. “osnovni” urnik; pri katerem je razmik med prvim in drugim odmerkom cepiva 30 do 90 dni.
Pozdrav!
Nina

Proti klopnemu meningitisu sem bila zadnjič cepljena marca pred petimi leti. Zanima me, ali se lahko cepim kljub temu, da še dojim štiri mesece starega otroka oz. kakšene posledice ima lahko cepljenje na otroka ? Kakšna je zaščita proti meningitisu, če od zadnjega cepljenja preteče več kot 5 let?

Po navodilu proizvajalca je potrebno cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu obnavljati vsakih 3 do 5 let, odvisno od vrste cepiva in od starosti osebe. Zaščita traja najdlje pri otrocih in mlajših odraslih, slabša pa je pri starejših osebah, kjer praviloma revakciniramo vsake 3 leta. Pri mlajših odraslih z enim odmerkom cepiva po petih letih (par mesecev ne igra vloge) spet dosežemo okoli 97% zaščito proti bolezni.
Varnost cepljenja med nosečnostjo in dojenjem ni bila preiskušena v kliničnih študijah, zato se za cepljenje nosečnic ali doječih mater odločamo individualno – v skladu s tveganjem. Vsekakor pa proti klopnemu meningitisu lahko cepimo tudi otroke po dopolnjenih 12 mesecih starosti, kar v sosednji Avstriji izvajajo pri vseh otrocih.
Pozdrav!
Nina

Vemo, da klopi “prezimujejo” v gozdu. V začetku marca letos sem na kmetiji sredi gozda kupil prikolico hlevskega gnoja. Gnoj nastiljajo z listjem in senom. Je možno, da z gnojem , listjem in senom prinesem na vrt tudi klope?
Hvala za odgovor. Brane
>

Spoštovani,

teoretično je možno, da z listjem oz.zemljo iz gozda zanesemo na vrt tudi klope. Res pa je, da so klopi pravzaprav povsod. Najdemo jih ne le v gozdu, kot pišete, temveč tudi v parkih, na zelenicah, vrtovih sredi mesta.
Klopi so praviloma aktivni od februarja do novembra. Proti klopnemu menigitisu, ki ga prenašajo, se lahko cepimo. Cepljenje priporočamo vsem, zlasti pa tistim, ki veliko časa preživijo v naravi.

Lep pozrav,
Eva

Pozdravljeni,
mi imamo v petek cepljenje v četrtek pa brucovanje in me zanima, kako “maček” vpliva na cepljenje (alkohol). Najbrž je vprašanje butasto, samo se nekateri sprašujejo (jaz ne pijem), če so kakšni stranski učinki oz. če se sploh lahko cepijo, če so ponoči zaužili preveč alkohola.
Najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani!
Žal se je tole sporočilo pri meni pojavilo šele danes, ko so nekateri že mačkasti. Alkohol in pijanost lahko vplivata na odgovor organizma po stiku z iglo (ali ostrim predmetom). To pomeni, da oseba z mačkom pogosteje pade skupaj po cepljenju, ji postane slabo, ipd. Na neposredne učinke cepiva pa (vsaj kolikor je meni znano) ne vpliva,
Pozdarv!
Nina

Najlepša hvala,

začuda sploh ni bilo toliko “mačkov” na cepljenju in ni bilo omedlevanj ipd. Smo se pa za 15min usedli, da ne bi slučajno prišlo do česa.

LP
Jelena

New Report

Close