Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Rotaviroza

Rotaviroza

Glede na to, da se v ljubljanski regiji rotaviroza pojavlja v epidemični obliki in je dne 18.12.2001 razglašeno stanje epidemije, objavljam informacijo o akutnih gastroenterokolitisih (akutnih okužbah črevesa) in rotavirozah, čeprav proti rotavirusnim okužbam ne izvajamo cepljenja.

VIRUSNI GASTROENTERITIS

Virusni gastroenteritis je strokovni izraz za vnetje želodca, tankega in debelega črevesa, ki ga povzročajo različni virusi. Povzročiteljev virusnega gastroenteritisa je več – to so npr. rotavirus, adenovirus, kalicivirus, astrovirus in drugi.

V preteklem mesecu je v ljubljanskem in v manjšem obsegu tudi na gorenjskem območju zbolelo precejšnje število otrok z bruhanjem in drisko, ki je bila pri nekaterih otrocih tako huda, da je bilo potrebno zdravljenje v bolnišnici. Kot povzročitelj je bil dokazan rotavirus.

Rotavirus povzroča drisko, bruhanje, krčevite bolečine v trebuhu in vročino. Rotavirus je močno kužen, kar pomeni, da se zlahka prenese iz osebe na osebo. Prenaša se na več načinov, največkrat z neposrednim stikom, kar pomeni, da se iztrebki okuženega otroka zanesejo v usta drugega otroka. Drug način je posreden: dotaknemo se onesnažene površine ali predmeta kot npr. igrače, obleke itd. in nato zanesemo virus v usta.

Bolezenski znaki se pojavijo po enem do treh dneh po okužbi. Najbolj dovzetni in ogroženi so zelo majhni otroci – tisti, ki so mlajši od treh let. Pri majhnih otrocih izguba tekočine zaradi bruhanja in driske lahko zelo hitro povzroči izsušitev, ki otroka življenjsko ogroža. Otrok postane utrujen, brezvoljen, zaspan, odvaja malo ali pa skoraj nič vode, voda postane temna. Otroka mora takoj pregledati zdravnik, saj pri hudi dehidraciji nadomestimo tekočino le z dajanjem raztopin direktno v žilo. V takem primeru je na mestu zdravljenje v bolnišnici. Pri šolarjih, mladostnikih in odraslih osebah pa težave ob zadostnem uživanju tekočine večinoma same po sebi prenehajo v nekaj dneh. Bolnik izloča virus predvsem v času bolezni in še nekaj časa potem, ko nima več driske in bruhanja.

Posebnega zdravljenja ni, potrebno je nadomeščati izgubljeno tekočino. Otroci in odrasli lahko pijejo kakršnokoli tekočino, odsvetuje se le močno gazirane pijače, ker povzročajo napetost v trebuhu. Otrok mora piti velikokrat, vendar po malem – po nekaj žlic ali nekaj požirkov, kolikor lahko prenese. Ker na enkrat zaužije le malo tekočine, mu morajo starši čim večkrat ponuditi pijačo. Posebna dieta ni potrebna, otrok naj je hrano, ki si jo želi. Če se otrok doji, je povsem napačno, da bi z dojenjem prenehali. Prav nasprotno, dojene otroke je potrebno večkrat kot običajno pristavljati k prsim. Ker je povzročitelj driske in bruhanja virus, jemanje antibiotikov na potek bolezni ne bo imelo nobenega vpliva. Tudi zdravljenje z živalskim ogljem ni smiselno.

Zelo pomembno je, da s higienskimi ukrepi poskušamo preprečiti širjenje virusa, kar pa je posebno v vrtcih zelo težko, saj je rotavirus zelo kužen. Otroci, ki imajo drisko in bruhajo, morajo ostati doma in naj ne hodijo v vrtec ali šolo. Otrok se lahko ponovno vključi v kolektiv, ko je od zadnjega bruhanja ali odvajanja tekočega blata minilo vsaj 24 ur. Otroke je potrebno opozoriti, da si vselej dobro umijejo roke po uporabi stranišča in pred jedjo. Majhne otroke je pri umivanju potrebno skrbno nadzorovati. Posebno natančno pa si je potrebno umiti roke po previjanju dojenčka. V vrtcih, kjer obolevajo otroci z rotavirusno drisko, je potrebno izvesti dezinfekcijo.

Rotavirus se prenaša tudi med družinskimi člani. Tudi doma si morajo otroci in odrasli skrbno in pogosto umivati roke.

Rotavirusne driske se prenašajo preko predmetov, zlasti igrač. Otroci pogosto svoje prstke in igrače nosijo v usta in si tako zanesejo tudi rotavirus. Zelo majhne otroke (do treh let) zato ne vodimo na prireditve, ki se odvijajo v zaprtih prostorih, igralnicah, kjer se številni otroci igrajo z istimi igračami.

Odsvetovano je, da otroci obiskujejo zbolele v bolnišnicah, posebno na otroških oddelkih in porodnišnici. Tudi odrasli naj gredo na obisk k bolnikom le, če so brez prebavnih težav.

Pričakuje se, da se bodo rotavirusne driske še pojavljale v prihodnje, saj je bolezen zelo nalezljiva. Z upoštevanjem nasvetov do neke mere lahko zmanjšamo tveganje za okužbo in širjenje bolezni. S pravočasnim nadomeščanjem tekočine pri zbolelem otroku pa se morda lahko izognemo zdravljenju v bolnišnici.

Zanima me, če bi v primeru, da opazim začetke te bolezni, otroku lahko dala Linex. Bi to kaj omililo bolezen?

Malo paničarim, ker moram danes s hčerko k pediadtrinji zaradi vnetja očesa (z izpiranjem ne gre nič na boljše) in se bojim, da ne stakne tega virusa, saj je zaenkrat zdrava. Zanima me, ali se rotavirus prenaša zgolj z neposrednim stikom, kot ste navedla zgoraj, ali pa je možna okužba ‘kar tako v zraku’ . Smo sicer s primorskega konca, pediatrinjo pa imamo v Postojni. Kakšno stanje je na postojnskem, če morda veste?
Hvala za odgovor in LP
Natka

Lep pozdrav ! Iz foruma starši sem prišla kar sem nekaj vprašat. Čez vikend bi rada obiskala starše v Ljubljani pa me je malo prestrašila ta epidemija. Kakšno je stanje ali se število okuženih kaj zmanjšuje. Ali je na mestu previdnost glede na to, da noben od mojih ni v stiku z otroci v vrtcih.

Naša Lara je stara tri mesece in zadnje dva dni opažam zeleno in vodeno blato.Bruha sicer ne, temperaturo pa ima okoli 37.5 v zadnjici.Je redno dojena in ne dobiva nobenih drugih dodtkov tekocine oz. hrane.Je pa tudi res, da sem imela probleme s prebavo (driska) zadnej dva dni tudi sama.
Prosim za nasvet.
lp Katy

Živjo,

pisala sem že dr.Pušenjaku, kakšna je možnost, da oboli nosečnica oz.odrasla oseba, in če nosečnica dobi virus, kakšne so oz.če so morebitne posledice za plod. Pa mi še ni odgovoril.

Noseča sem 28.tednov in me je malo strah, kaj pa če dobim ta virus, glede na to, da je EPIDEMIJA.

Na forumu Starši staršem so mi svetovali, naj se obrnem še na vas.

Naj še omenim, da se velikokrat nahajam v družbi otrokov do 2 let, enega imam v družini (od partnerja nečak) in od dobre prijateljice. Tako, da možnost okužbe je, težko se je pa sedaj izogibati vsem povprek.

Že v naprej hvala,

LP

Iris

Z raziskavami niso potrdili, da bi jemanje Linexa vplivalo na potek bolezni, prav tako ne jemenje živalskega oglja. Zato vsem s prebavnimi težavami svetujemo samo nadomeščanje izgubljenih telesnih tekočin. Tudi ko bruhamo, moramo med posameznimi epizodami piti, kolikor le prenesemo. Ni pomembno, kaj pijemo in kaj jemo. Odsvetujemo le zelo močno gazirane pijače, kot npr. Šum.
Pozdrav!
Nina

Na Postonjskem je stanje zaenkrat še več ali manj “mirno”. Rotavirus bi se lahko prenašal tudi z aerosom, če v naši okolici npr. nekdo bruha, opisani pa je tudi kapljični prenos v začetku bolezni.
Pozdrav!
Nina

Imamo dva otroka, šestletnika, ki obiskuje vrtec in petmesečno dojenčico. Zaenkrat sta zdrava, zanima pa me, ali ob morebitmnem pojavu rotaviroze v vrtcu odsvetujete (preventivno) obisk vrtca šestletnemu sinu. Zanima me tudi, ali je koristno, da od vseh obiskovalcev zahtevam umivanje in razkuževanje rok, preden prijemajo dojenčico.
Doma smo z Dolenjske. Morda veste, kakšno je stanje pri nas?

Želim, da vam ne bi zmanjkalo energije ob napornem delu, vašim malim nadebudnežem pa srečno izognitev rotavirozi.

Hvala za odgovor in lep pozdrav, Vesna.

Trenutno je epidemija rotaviroz v polnem razmahu. Danes smo prejeli novih 20 laboratorijsko potrjenih primerov rotavirusne okužbe. Starše v Ljubljani lahko mirno obiščete, izogibajte se le krajev, kjer imajo v zaprtih prostorih organizirane igralnice za majhne otroke.
Pozdrav!
Nina

Temperatura v zadnjici je normalna, saj je običajno okoli pol stopinje višja od temperature, ki jo izmerimo pod pazduho. Sprememba blata, ki jo opisujete, je lahko znak okužbe črevesja, še zlasti, če je imel težave še kdo drug v družini. (V drugih okoliščinah bi zeleno, vodeno blato lahko pomenilo tudi neprebavljanje nekaterih vrst sladkorjev). Otroka čim večkrat pristavljajte k prsim, ob obilnejšem odvajanju pa kar obiščite pediatra, ki bo z laboratorijsko preiskavo ugotovil, kaj se dogaja.
Pozdrav!
Nina

Rotaviroze so najpogostejše pri otrocih, zlasti mlajših od 3 let. Odrasli smo pogosto že prekuženi, seveda pa je obolenje možno tudi pri še neimunem odraslem. Rotaviroza pri odraslem najporosteje poteka kot driska, občasno pa jo lahko spremlja tudi bruhanje in povišana telesna temperatura. Pri odraslem rotaviroze klinično nikakor ne moremo ločiti od drugih mnogih virusnih (včasih pa tudi bakterijskih) okužb črevesja. Glede na to, da ste noseči že 28 tednov in je organogeneza (razvoj posameznih organov) vašega plodu že zaključen, bi morebitna okužba z rotavirusom v nosečnosti sicer nekoliko zdelala vas, plodu pa ne bi smela škodovati. Če se vam slučajno zgodi, da zbolite z drisko in bruhate, morate zaužiti čim več tekočine – kot je le zmorete. Pijte in jejte vse, kar vam ustreza (z izjemo močno gaziranih pijač, ki napenjajo).
(Popolnoma drugače pa je, če se okuži novorojenček, za katerega je tovrstna okužba lahko smrtna).
Za preprečevanje okužbe je daleč najpomembnejša osebna higiena, torej res dosledno umivanje rok pred in po hranjenju, po uporabi WC, po nakupovanju, po prihodu iz prostorov, kjer se zadržuje veliko ljudi, po stiku z otroki (zlasti z drisko) ipd. Izogibajte se samo zaprtih, zatohlih prostorov, kjer se zadržuje več majhnih otrok.
Prijetno nosečnost vam želim!
Nina

ZANIMA ME ALI JE MOŽNO, DA JE OTROK OKUŽEN S TEM VIRUSOM:
BRUHA
BOLI GA TREBUH
TEMPERATURA MALO POVEČANA 37.4
DRISKE NI

HVALA

Možno je, čeprav so taki klinični znaki (samo bruhanje, brez temperature ali subfebrilna temperatura, brez driske ali le blaga driska) značilni za okužbo s t.i. calicivirusi, še zlasti, če obolenje traja samo 1 dan. Okužbe s calicivirusi (poznani tudi kot mali okrogli virusi ali povzročitelji Norwalk zimskih gastroenterokolitisov) so značilne za ta čas in najpogostejše pri šolskih otrocih, lahko pa tudi pri mlajhnih otrocih in odraslih). Ponavadi potekajo v epidemijah, saj je povzročitelj zelo kužen, za okužbo pa zadošča že 1o do 100 virusov. Prenašajo se z okuženo hrano, vodo, blatom bolnika, aerosolom ob bruhanju, kontaktno preko okuženih predmetov ipd. Oboleli zaradi enodnevnega bruhanja le redko iščejo zdravniško pomoč (razen pri zelo majhnih otrocih).
Pozdrav!
Nina

Nina, prosim za odgovor, očitno so se vprašanja in odgovori nekako pomešali in ste moje vprašanje prezrli.

Pozdrav, Vesna.

Z Dolenjskega zaenkrat še ne poročajo o povečanem številu rotavirusnih okužb. Menim, da bi si moral vsak obiskovalec, preden prime dojenčka (ali pride na obisk k majhnim otrokom) natančno umiti roke. Zelo nevljudno in nevzgojeno pa je, če prihajajo obiskovalci s prehladnimi obolenji ali drisko sploh na obisk.
Če se rotaviroza pojavi v vrtčevski skupini, seveda obstaja možnost, da so bili otroci že izpostavljeni skupnemu viru okužbe (in da ob vaš otrok zbolel kljub temu, da ga boste izključili iz skupine). Še zlasti je to mogoče, če nekdo z rotavirozo zboli prav v času, ko je v vrtcu in npr.bruha, povzročitelj pa se z aerosolom širi na ostale. Kasnejša izključitev še neokuženega otroka iz vrtca pa seveda zmanjša nadaljnjo možnost okužbe. Če veste, da se je v skupini pojavila rotaviroza, morate biti izredno pozorni na umivanje rok pri otroku. Vsekakor pa v času morebitne rotaviroze ne vodite v vrtec dojenčka in ga ne polagajte na tla.
Oprostite, da vam odgovarjam šele po opozorilu, tole vprašanje se mi je popolnoma skrilo.
Pozdrav!
Nina

Se opravičujem!
Nina

Pozdravček!
Eno vprašanje,ki sicer ni cisto povezano z grozečim virusom pa vseeno.Mi lahlo prosim poveste kakšna je normalna oziroma še dovoljena temperatura pri otroku starem tri mesece in sicer merjena:-pod pazduho, v zadniici in v usesku z hitrim ( sekundnim merilnikom)
lp Katy

Običajno v zadnjici ali v ušesu izmerimo okoli 0,5° C višjo temperaturo kot pod pazduho. Pri dojenčku pa je stvar nekoliko bolj komplicirana, saj je telesna temperatura bolj kot pri odraslem odvisna tudi od temperature okolja in od fizične aktivnosti otroka. Termoregulacijski centri so še nezreli in tako oddajanje kot zadrževanje toplote še nista tako natančna kot pri odraslem. Tako npr. pri fizično močneje aktivnem trimesečniku v topli sobi lahko tudi pod pazduho izmerimo temperatoro do 37,8° C.
Načeloma pa velja, da temperature, izmerjene pod pazduho, segajo nekako do 37,2°C, v danki pa do 37,7° C.
Pozdrav!
Nina

Zanima me, če smo mi preboleli lažjo obliko rotaviroze ali pa je šlo za katero drugo obliko obolenja.
Potekalo pa je takole: v soboto smo se srečali z znanci, ki imajo 3 leta starega fantka, ki je v času našega srečanja bruhal. V noči na torek je naš malček (star 16 mesecev) imel povišano temperaturo, bolel ga je trbuh, zjutraj je kakal zelo redko, temperatura potem čez dan okrog 37°c, zvečer povišana, prav tako v sredo, bruhal ni, je pa kakal 3-krat bolj redko, v četrtek temperatura nad 38°c, driska 6 krat čez dan, mirna noč in v petek izboljšano stanje brez povišane temperature. V četrtek smo obiskali pediatrinjo, ki je rekla, da se lahko razvije rotaviroza ali pa da je to kakšna bolj mila viroza, da pa bo v nekaj dneh vse jasno. Priporočila nam je veliko tekočine, kar smo prakticirali že tudi prejšnje dni.
Sedaj je vse O.K., samo zanima me, če lahko iz zgoraj opisanega razberete kaj se je dogajalo.
Želim vam čim manj bolničkov in mnogo lepega v letu, ki prihaja.

Pozdravček, Nike

New Report

Close