Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis A

Hepatitis A

Pred skoraj tremi leti sem se pred odhodom na potovanje cepila proti Hepatitisu A. Takrat so mi svetovali revakcinacijo po enem letu. Zaradi nosecnosti in kasnejsega dojenja so mi le-to odsvetovali. Ali je smiselno, da grem sedaj, ko ne dojim vec, na ponovno cepljenje? Ali bom morala po enem letu cepljenje ponoviti, da bo zascita trajala 10 let? Kako je sploh s cepljenjem proti Hepatitisu A med nosecnostjo in dojenjem?

Najlepsa hvala za odgovor in lep pozdrav!

Praviloma se proti hepatitisu A cepimo z dvema odmerkoma cepiva, v razmiku 6 do 12 mesecev. Zaščita po taki vrsti cepljenja je zelo dobra in jo doseže več kot 99% cepljenih. Tako dosežena zaščita je tudi zelo dolgotrajna, saj so študije pokazale, da traja 15 let, na osnovi matematičnih modelov pa ocenjujejo, da verjetno traja celo 25 let.
Med nosečnostjo cepljenje ni zaželjeno, razen če obstaja veliko tveganje za okužbo. V primeru velikega tveganja cepimo tudi nosečnico, saj je znano, da ima hepatitis A v nosečnosti težji potek in tudi smrtnost bolezni je takrat večja. Cepivo proti hepatitisu A je mrtvo, zelo prečiščeno, zato dojenje ne predstavlja kontraindikacije za cepljenje. V vašem primeru je cepljenje smiselno čim prej dopolniti z 1 odmerkom cepiva, saj so študije pokazale, da tudi pri zamudnikih dosežemo dolgotrajen dober odgovor, ki pa je nekoliko slabši, kot če bi se cepljenje opravilo po predpisani shemi.
Pozdrav!
Nina

Ali to pomeni, da ni smiselno opraviti dodatni dve cepljenji za res dobro zascito?

Se enkrat hvala za odgovor in lep pozdrav!

Lea

nova
Uredništvo priporoča

Študije, ki so bile opravljene na zamudnikih, niso pokazale razlik v doseženi končni zaščiti – ne glede na to, ali so osebe drugi odmerek cepiva proti hepatitisu A prejele že po 6 mesecih ali pa šele po 18 mesecih. Zaenkrat prevladuje mnenje, da tudi po 24-36 mesecih zadostuje 1 odmerek, dodatne študije pa bodo pokazale, ali bo morda potrebna še kakšna osvežitev. V primeru, da se boste cepili sedaj, je smiselno po 18 mesecih vprašati za nadaljna navodila.
Pozdrav!
Nina

Hvala za dosedanje odgovore. Imam pa se eno vprasanje. Ali je mozno testiranje na prisotnost protiteles po drugem cepljenju in ali mi to tudi priporocate?

Lep pozdrav,

Lea

Testiranje je možno, je pa samoplačniško (cene ta trenutek ne vem). Rutinsko ga sicer ne izvajamo, v vašem primeru pa bi ga bilo smiselno izvesti kakšno leto po drugem odmerku cepiva.
Pozdrav!
Nina

Se enkrat se vam najlepse zahvaljujem za res uporabne nasvete!

Lea

Srečno, Nina

Pozdravljeni,

dodajam se eno vprasanje na temo, ki sva jo sicer ze dodobra obdelali. Ko sem sla na drugo cepljenje proti hepatitisu A (po teh letih), so mi svetovali pregled protiteles ze po kaksnem mesecu. Je to smiselno, ali je bolj smiselno pregledati protitelesa sele po enem letu? Zanima me tudi, kje naredijo to preiskavo?

Hvala za pomoc in lep pozdrav,

Lea

Preiskava po 1 mesecu bi pokazala, kako ste odgovorili na zadnje cepljenje; o imunskem spominu (in stanju zaščite) pa nam bo več povedala preiskava po 1 ali celo več letih. Tovrstne preiskave opravljajo npr. na Zavodu za transfuzijo, Inštitutu za mikrobiologijo Medicinske fakultete in še marsikje. (Bo pa preiskavo zelo verjetno potrebno plačati, napotnico zanjo pa boste prejeli ali pri izbranem zdravniku ali pristojnem Zavodu za zdravstveno varstvo. Točne cene ne vem, mislim, da se giblje okoli nekaj 1000 SIT).
Nina

New Report

Close