Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja cepljenje v nosečnosti

cepljenje v nosečnosti

Pozdravljeni!

Noseča sem 16 tednov. Kako je s ceplenjem proti gripi v času nosečnosti ali priporočate ali ne?

Hvala za odgovor.

Andreja

spoštovani,
cepivo proti gripi je “mrtvo” cepivo, torej ne vsebuje oslabljenih živih virusov gripe, ki bi morda lahko povzročili bolezen. (Cepljenje z živimi cepivi je namreč v času nosečnosti kontraindicirano). Proizvajalec cepiva odločitev o cepljenju med nosečnostjo prepušča zdravniku. Cepljenje proti gripi priporočamo ponavadi v drugi tretjini nosečnosti. Cepljenje proti gripi med dojenjem priporoča tudi proizvajalec.

spoštovani,
sem v 17. tednu nosečnosti. včeraj so izvidi pokazali, da imam kri A negativno. Sestra me je naročila na cepljenje v 28.tednu.
kaj pravzaprav pomeni za otročka, če imam tako kri?
Ali je pomembno, kakšno ima moj partner in če je, zakaj zdravnice to sploh ni zanimalo?
Hvala za odgovor!

Na membrani rdečih krvnih celic (eritrocitov) se pri vsakem človeku nahajajo različni antigeni (specifični deli molekul, ki lahko pri tujem prejemniku sprožijo imunski odgovor), ki so genetsko (dedno) pogojeni. Glede na njihove lastnosti krvne skupine delimo v glavne skupine in podskupine. “A” je glavna krvna skupina in pomeni, da vaši eritrociti nosijo na membrani specifičen antigen “A”. Če bi vi npr. prejeli transfuzijo krvi, bi lahko prejeli samo transfuzijo dajalca, ki ima prav tako krvno skupino A (ali izjemoma O). Največ bele populacije ima glavno krvno skupino A, možne so še glavne krvne skupine B, AB in O. Tudi Rh faktor pomeni antigen, ki se pri nekaterih nahaja na membrani eritrocita (RH pozitivni); drugi pa ga nimajo (Rh negativni). V primeru, da Rh negativna oseba prejme kri (eritrocite) Rh pozitivnega dajalca, začne tvoriti proti tem eritrocitom protitelesa, saj so na njihovi površini antigeni, ki jih sama nima.
Vi ste Rh negativni, kar pomeni, da na vaših eritrocitih ni določenega antigena Rh. Ker lahko nosite plod, ki je Rh pozitiven in v zadnjem tromesečju, zlasti pa ob porodu nekaj plodovih eritrocitov lahko pride v vašo kri, to pomeni, da bi vi v primeru Rh pozitivnega ploda začeli tvoriti protitelesa proti plodovim eritrocitom. Pri otroku, ki ga nosite sedaj , bi to pomenilo le majhno nevarnost, veliko večjo nevarnost pa bi predstavljalo v naslednji nosečnosti, če bi ponovno nosili Rh pozitiven plod, saj bi bili že senzibilizirani in bi se na tuja protitelesa odzvali bistveno prej. Da se morebitni tvorbi lastnih protiteles izognemo, prejme vsaka Rh negativna nosečnica v Sloveniji v 28. tednu nosečnosti Rh-imunoglobuline (RhOGam). Morate vedeti, da ne tu gre za cepljenje, temveč za že izdelana protitelesa, ki bi “pobrala” eventuelne Rh pozitivne eritrocite ploda, ki bi zašli v vašo kri. Na ta način preprečimo nastanek vaših lastnih protiteles proti Rh pozitivnim eritrocitom, kar je ugodno za naslednjo nosečnost.
V Sloveniji domnevnega četovstva pri vodenju nosečnosti Rh negativne ženske do poroda ne upoštevamo (tako se je izkazalo za bolj varno! Glejte tudi Forum Ginekologija), zato tudi niso pregledovali krvi vašega partnerja. Vsaki Rh negativni ženski v nosečnosti okrog 28. tedna damo RhOGam, po porodu pa le, če je otrok Rh pozitiven.

Pozdrav in srečno nosečnost še naprej vam želim!
Nina

Pozdravljeni.

ZAnima me nekaj glede cepljenja. Januarja načrtujem potovanje v kraje, kjer priporočajo cepljenje proti hepatitisu A in B. Pred tem nameravam dobiti dve dozi cepiva za hepatitis A in B. Tretja doza sledi po 6.mesecih od prvega cepiva. Zanima me, kaj se zgodi če v tem obdobju zanosim? Pred kratkim sem namreč prenehala (zaradi zdravstvenih razlogov) z jemanjem kontracepcijskih tablet. S partnerjem sicer paziva, vendar se kljub temu lahko zgodi, da pride do nosečnosti. Ali cepljenje lahko pomeni nevarnost v kolikor bi v tem času zanosila? Hvala za odgovor.

Načrtno nosečnic proti hepatitisu A in B ne cepimo, oz. se odločamo individualno glede na tveganje, za zanositev pa cepljenje proti hepatitisu A in B ne predstavlja tveganja, saj ne cepimo z živimi cepivi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

V začetku januarja moram službeno v Indijo, zato bi bilo potrebno cepljenje proti hepatitisu A in B. S partnerjem se že nekaj časa trudiva za zanositev, tako da zagotovo ne morem trditi da nisem noseča. Ali je to lahko težava v primeru da po cepljenju ugotovim, da sem že pred tem zanosila?

Teoretično je lahko noseča vsaka ženska v 2. polovici ciklusa, ki ne uporablja zaščite. Zaščito pred zanositvijo v primeru cepljenja priporočamo samo v primeru cepljenja z živimi cepivi: rumena mrzlica, norice, OMR, ipd. Ni podatkov, da bi naključno cepljenje proti hepatitisu A in B v obdobju 2. polovice ciklusa, oz. spočetja negativno vplivalo na izhod nosečnosti (bolje rečeno – zmanjšalo uspešnost za pozitiven izgod nosečnosti, saj ob vsaki oploditvi obstaja tveganje, da ob izhod potem neuspešen).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani

Noseca sem 25 tednov in ginekolog mi je svetoval cepljenje proti oslovskemu kaslju. Sicer sem zagovornica cepljenja ampak ker je to ravno v nosecnosti, ko pravijo, da je potrebno vnasati cim manj nepotrebih snovi, sem v dvomih kaj narediti.
Ali cepljenje priporocate oz kaj gre lahko narobe pri otrocku, ce se cepim? Sfransii ucinki pri otrocku, ki je se tako majhen. Se lansko leto ni pri kolegicah tega cepljenja nihce svetoval, letos ga pa priporocajo.

Za odgovor se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani, vaš ginekolog vam je svetoval popolnoma pravilno. Zaščita po cepljenje proti oslovskemu kašlju hitro upada v prvih letih po cepljenju, kar pomeni, da je vaša zaščita (ko ste se cepili kot otrok), že zdavnaj mimo. Ker se je oslovski kašelj pričel pojavljati ponovno, so države uvedle različne cepilne prakse, da bi povečale zaščito tistih, ki jih oslovski kašelj najbolj prizadane – torej dojenčkov in majhnih otrok. Uvedle so revakcinacijo v šolskem obdobju (tudi pri nas), cepi se družisnke člane okoli nosečnice in cepi se , oz. priporoča se cepljenje nosečnic. Cepivo, seveda, ni živo, ampak gre za t.i. toksoidno cepivo, kjer se uporabi le tiste molekule, ki sprožijo specifičen odgovor proti “strupu”/ toksinu povzročitelja. Cepljenje zelo priporočam. Več o cepljenju, stranskih učinkih – tule.
http://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/datoteke/letak_za_nosecnice_pertussis_2018.pdf

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani

Noseca sem 25 tednov in ginekolog mi je svetoval cepljenje proti oslovskemu kaslju. Sicer sem zagovornica cepljenja ampak ker je to ravno v nosecnosti, ko pravijo, da je potrebno vnasati cim manj nepotrebih snovi, sem v dvomih kaj narediti.
Ali cepljenje priporocate oz kaj gre lahko narobe pri otrocku, ce se cepim? Sfransii ucinki pri otrocku, ki je se tako majhen. Se lansko leto ni pri kolegicah tega cepljenja nihce svetoval, letos ga pa priporocajo.

Za odgovor se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani, vaš ginekolog vam je svetoval popolnoma pravilno. Zaščita po cepljenje proti oslovskemu kašlju hitro upada v prvih letih po cepljenju, kar pomeni, da je vaša zaščita (ko ste se cepili kot otrok), že zdavnaj mimo. Ker se je oslovski kašelj pričel pojavljati ponovno, so države uvedle različne cepilne prakse, da bi povečale zaščito tistih, ki jih oslovski kašelj najbolj prizadane – torej dojenčkov in majhnih otrok. Uvedle so revakcinacijo v šolskem obdobju (tudi pri nas), cepi se družisnke člane okoli nosečnice in cepi se , oz. priporoča se cepljenje nosečnic. Cepivo, seveda, ni živo, ampak gre za t.i. toksoidno cepivo, kjer se uporabi le tiste molekule, ki sprožijo specifičen odgovor proti “strupu”/ toksinu povzročitelja. Cepljenje zelo priporočam. Več o cepljenju, stranskih učinkih – tule.
http://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/fi … s_2018.pdf

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close