Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Namibija

Namibija

Spoštovani,
starši se odpravljajo na potovanje po Namibiji in vas sprašujem v njihovem imenu ali se je potrebno cepiti za v to državo?
Ali je poleg tega še kaj pomembnega?
Hvala in lep pozdrav,
Kaja

Potniki, ki priletijo v Nabimijo, morajo biti cepljeni proti rumeni mrzlici, če priletijo tja iz dežel, kjer je rumena mrzlica endemična. To pomeni: če letijo vaši starši v Namibijo iz Evrope, ni potrebno, da so cepljeni proti rumeni mrzlici; če pa priletijo iz npr. Angole, Zaira, Ugande, Nigerije in številnih drugih Centralnoafriških dežel, pa morajo predložiti potrdilo o cepljenju. Cepljenje proti rumeni mrzlici opravljajo na Inštitutu za varovanje zdravja, cepiti pa se je potrebno vsaj 10 dni pred odhodom.
V Namibiji vlada nevarnost okužbe s povzročiteljem malarije; ki je zlasti velika med novembrom in junijem na severu države na področju Omakehe in Otjozondjupa; celo leto pa na področju rek Kavango in Kunene. Prvi priporočeni antimalarik je meflokin, v primeru kontraindikacij pa doksiciklin. Antimalarično zaščito bodo dobili na vseh področnih Zavodih za zdravstveno varstvo ali na Inštitutu za varovanje zdravja. Antimalarike je potrebno pričeti jemati 1 teden pred odhodom na malarično področje, ves čas bivanja in še 4 tedne po vrnitivi.
Zelo priporočljivo je cepljenje proti hepatitisu A, saj je bolezen v deželi endemična. cepiti se je potrebno vsaj 14 dni pred odhodom. Bolezen se prenaša z okuženo hrano, vodo, blatom bolnika.
V deželi obstaja visoka stopnja nosilstva virusa hepatitisa B (15%), zato se je ob nameravanih tesnih stikih z lokalnim prebivalstvom smiselno cepiti. Bolezen se prenaša s krvjo in izločki (spolni odnosi, transfuzija okužene krvi ali pripravkov, souporaba brivskega pribora,….). Cepljenje se zlasti priporoča, če bodo starši prosto potovali po deželi: jeep, safariji,…, kjer obstaja večja verjetnost poškodb in prometnih nesreč.
V deželi vlada nevarnost okužbe s steklino, na severu države je tudi urbana steklina (stekle živali v naseljih). V primeru živalskega ugriza si je potrebno rano sprati z obilico vode in mila (milo namreč virus inaktivira). Če vode in mila nimamo, si moramo slino obrisati stran z rane. Svetujemo vam, da se ob morebitnem ugrizu takoj vrnete v Slovenijo zaradi cepljenja proti steklini in prejema že izdelanih protiteles (za varnost krvnih pripravkov v Namibiji ne moremo jamčiti). Cepivo s protitelesi je potrebno prejeti najkasneje v 8 dneh po ugrizu. Proti steklini se lahko cepite tudi preventivno pred odhodom na vseh Zavodih za zdravstveno varstvo.
V rekah na severu države, zlasti na meji z Angolo, obstaja nevarnost okužbe s parazitom shistosomo, zato tam odsvetujemo kopanje v rekah, jezerih in slapovih.
Paziti je treba tudi na uživanje hrane in vode. Hrana naj bo termično dobro obdelana, sadje in zelenjava, ki ju uživamo surovo, pa oprano in olupljeno. Voda naj bo ustekleničena.
Na potovanje je pametno vzeti antibiotik, ki ga vzamemo ob hujši potovalni driski (iz skupine kinolonov), analgetik, sredstvo proti alergiji, povoj, škarjice, kremo za sončenje, repelent in Nelit (soli za pripravo tekočine, ki jo zaužijemo ob driski ali bruhanju).
Pozdrav!
Nina

New Report

Close