Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje proti meningokoku B 2020

Cepljenje proti meningokoku B 2020

Spoštovani,

pri pediatru smo bili obveščeni, da je sedaj tudi v Sloveniji dostopno cepivo proti meningokoku B. Meningitis je ena od bolezni, katerih se nekako bojim. Vem, da je razmeroma redka, kljub temu pa huda bolezen s pogostimi posledicami. Zaradi specifike trenutnih (COVID) časov, je težko prit do pediatra in s tem do dodatnih informacij.Prebrala sem kar nekaj informacij po spletu. Kljub temu imam nekaj vprašanj, na katere nisem našla odgovora in sicer za koliko časa cepivo nudi zaščito pred boleznijo – doživljensko? Mlajši otrok je star leto in pol, starejši pa 5 let – je smiselno cepiti tudi starejšega otroka, ga je sploh še mogoče?

Razumem, da se cepivo priporoča za ljudi z okrnjeno imunostjo, otroka sicer (zaenkrat) ne spadata v to skupino – kakšno je stališče epidemiologov ali pediatrov glede cepljenja “zdravih” otrok?

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani, cepljenje proti meningokoku tipa B priporočamo. Število primerov okužb na letni ravni je sicer res nizko, a so primeri večinoma zelo težki in pri mnogih s trajnimi posledicami. Cepi se lahko tako 1 in pol letnika, kot 5 letnika, le shemi cepljenja sta drugačni. Pri eno in pol letniku osnovnemu cepljenju z dvema odmerkoma, sledi poživitveni odmerek; pri 5 letniku se cepljenje opravi z dvema odmerkoma. Potreba po poživitvenih odmerkih (oz. trajanju imunosti zaenkrat še ni dokončno znano), v skladu s priporočili bi se docepljalo bolj izpostavljene, oz. bolj ogrožene.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
zanima me kako je s cepivom za meningokokno okuzbo.
Dojencek je bil cepljen pri 6 mesecih. Kdaj priporocate novo dozo?
Od zdravnika sem dobila mnenje, da sta dovolj 2 dozi in naj cepimo pri 6m in 1 letu, pediatrinja pa je rekla, da tega ne ve. Veste mogoce vi?
Hvala in lp,
Lili

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, iz vprašanja ni jasno, o kateri izmed meningokoknih okužb sprašujete, s katerim cepivom je bil otrok cepljen, in ali ima morda kakšno okvaro (asplenijo, pomanjkanje komplementa). Če začnemo cepiti dojenčka v starosti 6 mesecev, si prva dva odmerka sledita najmanj v razmiku 2 mesecev (ali več). Običajno sledi 3. (poživitveni) odmerek 1 leto po drugem.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor.
Sprasujem za meningokok tipa B, cepivo, ki ga je prejel pa je Bexero.
Se mi pa pojavljajo dvomi o samem cepljenju, ker nismo bili v zadnjem letu nikjer, se skoraj z nikomer ne druzimo, ves cas razkuzujemo in uporabljamo maske… mogoce samo nepotrebna reakcija na cepivo, zato mi je vsec ce obstaja moznost samo dveh odmerkov.
Hvala in lep dan

In naj se dodam, da je otrok popolnoma zdrav.
Do sedaj je bil 2x prehlajen. Cepljen je po programu rednega cepljenja. Prejel pa je tudi cepivo za rotavirus in pnevmokok.

Za cepljenje ste se odločili, da bi zmanjšali (oz. praktično minimalizirali) možnost okužbe pri otroku. Okužbe z meningokokom skupine B so res redke, imajo pa težek potek, če do njih pride. Po priporočilih se pač cepi 2 plus 1, če pričnemo cepiti v tej starosti, saj imunski spomin na te vrste okužb (oz. cepiv) še ni dovolj učinkovit. 2 odmerka bi potrebovali, če bi pričeli s cepljenjem pri petletniku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close