Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hep. B

Hep. B

Pozdravljeni!
Nisem cepljen proti hep. B virusu. Danes mi je starejša sorodnica z prsti, ki si jih je pred tem obliznila, v skledo naložila solato. Ko sem jedel solato sem se do ugriznil, da je v ustni votlini nastala rana. Ali je praktično mogoče, da bi se slina iz prstov prenesla najprej na koščke solate in nato med hranjenjem na rano v ustih in povzročila okužbo? Ali je to premajhna količina virusa, da povzroči okužbo? Lp in hvala.

Spoštovani, verjenost za okužbo na tak način, je praktično nična. Kot prvo bi morala biti sorodnica z virusom hepatitisa B sploh okužena. Kot drugo bi morala biti visoko kužna nosilka. kot tretje bi morala vejo količino nanesti ra vno na tisti kos solate (morala bi dobesedno pljuniti v solato), vi pa bi si morali slino s solato vtreti v sluznico ali se z vilico vbosti. Ničesar takega ni bilo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Zaposlena sem v trgovini in zaradi narave dela imam vedno razpokane roke, kakšne mini ranice, včasih kakšno ureznino.

Večkrat se na kakšni šklatli poreže tudi stranka.

Pred nedavnim sem delala na blagajni in je imela starejša gospa povit prst v robček, tekla ji je kri.

To sem opazila šele, ko sem že prijela vse njene izdelke. Pregledala sem svoje roke in na enem prstu vidla packo krvi, ni bila kapljica ampak le kot razmaz.

Zanima me, ali je na tak način možna okužba s kakšno boleznijo npr. Hepatitis B?

Hvala za odgovor.

Lep pozdrav,

Mateja

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, če bi si kri okužene osebe nanesli neposredno v rano, bi obstajalo tveganje za okužbo z virusom hepatitisa B. V kolikor pride do nanosa majhne koiličine krvi na nepoškodovano kožo, ki si jo takoj sperete, roko pa razkužite, je tveganje zelo majhno. Ker ste navedli, da so tovrstni dogodki pri vašem delu pogosti, vam svetujem cepljenje proto hepatitisu B.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close