Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Bakterijski meningitis

Bakterijski meningitis

Spoštovani,
prej sem zasledil, da v tujiniu cepijo otroke in mladostnike proti meningitisu. Vem, da vedno, ko se kje pojavi pride do panika. Sam sem dj in se pogosto gimbljem v klubis, kjer je veliko ljudi, kjer ti stalno nekdo nekaj na uho govori. Verjetno v takem primeru, če ima nekdo začetne znake, že lahko prenaša biolezen.

Zanima me, zakaj se pri nas ne cepimo odrasli ljudje? Je to sploh mogoče? Imam namreč Addisonovo bolezen in izredno slabo prenašam okužbe. Cepil sem se proti gripi in pnebmokoku. Kako je z meningitisom bakterijskim? A se ta zadeva lahko zdavi s ciprofloxacinom?

Spoštovani, rutinsko cepljenje proti meningokoknem meningitisu se izvaja v deležah, kjer je incidenca okužb velika. Tam je cepljenje tudi uvedeno v program cepljenja. Pri nas se zašlita z zdravili in cepljenje opravi po stiku z bolnikom z gnojnim meningitisom, ki ga povzroča meningokok. Ob pojavu meningokoknega meningitisa pri bolniku je bolezen namreč potrebno takoj prijaviti na NIJZ, ob tem sproži epidemiološka raziskava, in poišče vse kontakte obolelega. Število le teh je lahko zelo različno od par – do več 10-100. Pri kontaktih se nato izvede t.i. postekspozicisjko profilakso z zdravili (eno izmed njih je tudi ciprofloksacin). Proti meningokoknemu meningitisu se lahko tudi cepite, na voljo so različna cepiva, ki nudijo zaščito proti različnim vstam sevom meningokoka. Pri nas se cepijo predvsem potniki, ki potujejo v dežele, kjer je meningokokna invazivna bolezen pogosta.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close