Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Tetanus- šaga

Tetanus- šaga

Pozdravljeni!
V petek sem se zbodel z konico trna aloe vere. Majhen košček je ostal tudi v prstu. Kri mi ni tekla. Do konca sem uspel stvar spraviti iz kože kakšno uro nazaj. Stvar sem tudi razkužil. Ali je možno, da bi tako majhna stvar povzročila tako veliko težavo? (košček trna je bil res majhen in komaj opazen). Star sem 17 let. Cepljen pa sem bil nazadnje, ko sem bil še dojenček.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani, bacili tetanusa v neugodnih pogojih (brez vode, hrane) tvorijo spore, ki preživijo stoletja. Prisotni so v zemlji, prahu. Ko se zbodemo, spore vnesemo v tkivo, kjer se v ustreznih pogojih, (tekočina, hrana) in brez kisika (zaprte, vbodne rane) spremenijo v aktivne oblike, ki se pričnejo razmnoževati. Ob razmnoževanju tvorijo strupe, toksine, ki so odgovorni (povzročajo) simptome tetanusa.
Ni torej pomembno, kako majhen je bil košček, s katerim ste se zbodli; ampak – da gre za zaprto, umazano rano (vbod).
Če ste bili popolno cepljeni kot dojenček, kasneje pa ne več, je smiselno zaščito obnoviti z enim odmerkom cepiva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ali bo v redu, ce se grem cepit danes ali je ze prepozno in je cepljenje nesmiselno?
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Pzdravljeni
Popravek. Z zdravnico sva ugotovila, da sem bil nazadnjr cepljen 20.12.2009. Baje sem bil v ceplenjhih celo precepljen. Upam, da ni vec razloga za skrb(?).
Lp

Spoštovani, razloga za skrb ni, bi vam pa priporočala, da redno vzdržujete zaščito s po enim odmerkom cepiva proti tetanusu vsakih 10 let (po pomeni, da do konca leta 2019 prejmete 1 odmerek, naslednjega 2029)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close