Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja cepljenje HPV

cepljenje HPV

Pozdravljeni,
sem mamica 11 letni hčeri, ki obiskuje 6 razred osnovne šole. Čez nekaj tednov jo čaka sistematski pregled na katerem punce cepijo proti HPV. Zanima me kaj menite o tem neobveznem cepljenju? Sama sem v dvomih ali podpisati soglasje. Strah me je, da bo zaradi cepljenja zbolela s tem virusom in v kasnejšem življenju dobila raka na materničnem vratu. Prav tako me skrbijo morebitni stranski učinki tega cepiva. Pri prejšnjih cepljenjih je imela vročino in rdečino na mestu cepljenja. Po eni strani bi jo rada cepila, saj želim za njo vse najbolje, po drugi pa me je zelo strah.
Hvala za odgovor in lepe praznike vam želim,
mamicasara

Spoštovani, cepljenje proti HPV, tako za deklice, kot za dečke, izjemno podpiram in priporočam. Če vam kaj pomaga – moji hčeri sem cepila še samoplačniško, saj je bilo to v času, še preden je Slovenija uvedla to cepljenje v program. Zaradi samega cepljenja proti HPV nikakor ne morete zboleti s HPV okužbo, saj se ne cepi z živim virusom. Po drugi strani je sam virus HPV (oz. značilni tipi, večina katerih je zajeta tudi v cepivo), ključni dejavnik, ki v letih po okužbi povzroči predrakave, oz. rakave spremembe v celicah materničnega vratu. Stranski učinki po cepljenju so povsem primerljivi s stranskimi učinki po drugih cepljenjih. Cepljenje proti HPV je potrebno izvesti dovolj zgodaj, torej bistveno prej, preden nastane tveganje (spolni odnosi), saj se cepljenje izvaja v preventivne namene in ne v kurativne namene. To pomeni, da s cepljenjem spodbudimo nastanek specifičnih protiteles proti različnim tipom virusom HPV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close