Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Toksoplazmoza pri dojenčku

Toksoplazmoza pri dojenčku

Pozdravljeni!
Kakšne posledice ima lahko okužba s toksoplazmozo pri zdravem 10-mesečnem dojenčku? Ali lahko pride do poškodbe možganov ali vida? Kakšna je ocena verjetnosti, da se to zgodi? Bratec se veliko igra na vrtu, kjer je vse naokoli pokakano od sosedovih mačkov in potem s čevlji in oblačili umazanijo prinese tudi v stanovanje, po katerem se veselo plazi dojenček. Nenazadnje pa bo kmalu zunaj po travi raziskoval tudi nldojenček, kar me res skrbi, glede na to, da je v zadnjem letu, od kar nimamo več psa, naš vrt postal pravo mačje stranišče. Saj otrokom itak ne dovolim, da kopljejo po zemlji, pa kaj, ko so kakci tudi po zelenici, v koritih za rože… Saj se tolažim, da bi človeštvo že zdavnaj izumrli, če bi bili tako občutljivi pa vendar nisem povsem sproščena… LP

Spoštovani, o tokoplazmozi si preberite tule:
http://www.nijz.si/sl/toksoplazmoza
Predlagam, da se ne sekirate in pač skrbite za osnovne higienske ukrepe.

Pripenjam tudi odgovor kolegice, neonataloginje, dr. Lili Kornhauser:
https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=11123215&utm_source=forum&utm_medium=sorodnevsebine&utm_campaign=SorodneVsebine

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo!
Po pultu, omaricah in tleh sem polila tekočino od surovega mesa. Pult in omarice sem zbrisala, tla pomila. Še isti dan je naš dojenček polizal že počiščen ročaj omarice in tla, ki sta bila polita. Ker predmetov nisem mogla sprati pod tekočo vodo, ampak sem jih samo zbrisala z mokro krpo, me skrbi, da bi bila lahko na njih toksoplazmoza. Se bi lahko dojenček tako okužil? Ali je velika verjetnost, da kupljeno meso vsebuje toksoplazmozo ali je to bolj izjema? Lep dan ter najlepša hvala za pomoč.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, za prenos toxoplazme je nevarna predvsem onesnaženost z iztrebki. Surovo meso pa je kontaminirano z drugimi iztrebki. Glede na navedeno je tveganje za prenos tokoplazmoze zelo nizko, oz. ga ni; glede na način ravnanja pa bi lahko prišlo do okužbe z nekaterimi črevesnimi bakterijami (npr. različnimi tipi E. Coli, Campylobakter, Yersinia, ipd.)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo!
Zahvaljujem se vam za hiter odgovor. Zanima me samo še to, v kolikšnem času se pojavijo simptomi omenjenih črevesnih okužb in kako resne so lahko težave? Za e. coli sem že slišala, drugih pa ne poznam. Rada bi vedela, na kaj naj bom pozorna in kako naj ravnam, če se je slučajno okužil. LP

Spoštovani, črevesne okužbe potekajo kot driska, bruhanje, ki ju lahko spremlja vročina, slabo počutje. Pojavijo se v par dneh po okužbi. Če se pojavita driska ali bruhanje, je ključno, da skrbite za primerno hidracijo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close