Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja hepB

hepB

POzdravljeni,

imam več vprašanj glede hepatitisa B. Partnerju so pri krvodajalski akciji ugotovili nosilstvo HBSAG. Nadaljni izvidi so pokazali:
HbeAg negativen
Hbeab pozitiven
HBV DNA negativen
Tudi ostali izvidi ok, vključno z UZ.

Takrat sva bila v zvezi že več let, a se nisem okužila in sem se cepila s tremi odmerki. Od takrat je minilo že več kot 10 let in njegovi izvidi so vedno isti. Jaz sem si pred dobrim letom preverila protitetelsa (za morebitni poživitveni odmerek) in sem imela protiteles nekaj čez 100 enot (se oprvičujem, se ne spomnim dobro – epidemiolog je rekel, da ni potrebno ponoviti odmerka).

Zanima me sledeče – v nosečnosti moja protitelesa preidejo na plod in lahko počaka s cepljenjem do vsaj 3. meseca, ko je na sporedu 1. cepljenje po programu? Sicer splošni zdravnik partnerja pravi, da je pri njemu nosilstvo zgolj lepotna napaka, ker je razvil protitelesa HBeab in nima aktivnega HBV DNA, da bi prišlo do poslabšanja le ob eventuelnem imunskem poslabšanju (kemoterapija,…). Da je kužnost praktično nična.

Vem, da absolutnega ni in razumem, da vi, ko javno podajate mnenja, morate vključiti varovalko tudi z najslabšo možnostjo, vendar vas bi prosila za povsem življenski nasvet.

Kako se sicer lahko dojenček okuži od očeta, če tudi sicer, že iz običajnih razlogov, upoštevamo pravila higiene – si ne delimo pribora, osebnih predmetov, dosledno umivamo roke ipd.?

Spoštovani, saj vse veste. Gre za nizko kužnega nosilca, prenosi hepatitisa B so sicer na splošno opisani tule:
http://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/2081-8091.pdf
Dojenček bi se torej lahko okužil, če bi kakorkoli prišel v stik s telesnimi tekočinami očeta (npr. ob urezanju očeta, stik s krvavečo rano).
V Sloveniji se otroka, družinskega člana nosilca, običajno cepi v porodnišnici. Glede na to, da je nosilec oče in ne vi, bi bilo možno cepljenje načeloma izvesti tudi pri treh mesecih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo,

dojenčka smo s 1. odmerkom za HBV cepili pri 3m s prvo dozo diteper, zraven smo dodali še rotarix.

Pozabila sem vprašati, kakšna shema je v nadaljevanju za HBV in koliko je po prvi dozi zaščiten.

Ker nismo želeli revčka preveč obremeniti, se zaenkrat za cepljenje po pnevkomoku nismo odločili. Do kdaj je možno cepljenje oz., kdaj bi ga vi priporočali?

Vsakokrat, ko otroka cepim, sem precej nervozna, nabjrž tudi od vseh debat okrog škodljivosti cepljenja. Konkretno sem bila za HBV v dvomih, cepiti ali ne, ker smo dobili precej različnih mnenj. Smo otroku lahko kakorkoli škodovali?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, po enem odmerku cepiva proti virusu hepatitisa B je delež zaščitenih še zelo nizek, okoli 10 procentov; drugi odmerek sledi po cca enem mesecu; najbrž hkrati z di-te-per; 3. pa cca 6 mesecev glede na prvega. Cepljenje proti pnevmokoku je možno kadarkoli, je pa od starosti odvisno število odmerkov. Cepljenje proti HBV je vsekakor smiselno (imamo ga tudi v obveznem programu).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav!
Našega malčka je medicinska sestra po nesreči z nohtom popraskala po rokici, da se mu je poznala rdeča sled. Opazila sem, da si je pred tem prste večkrat oslinila, ko je brskala po kartoteki. S takšnimi rokami se je dotaknila tudi sveže rane od odvzema krvi.
Sestra bi bila lahko okužena z virusom hepatitisa b in bi lahko okužila našega malčka, če je s prasko prekinila zaščitno plast na koži in vanjo s slino vnesla viruse ter se dotikala sveže ranice.
Verjetnost, da je okužena verjetno ni velika, ampak je med starejšimi zdravstvenimi delavci po mojih informacijah višja od splošne populacije, ker včasih niso bili cepljeni in so prihajali v stik s kužnimi telesnimi tekočinami.
Na tem mestu me zanima predvsem to, kakšna je možnost okužbe malčka ter če se morda zdravstvene delavce tudi kaj preventivno testira? Lep in miren večer Vam želim!

Spoštovani, zdravstveni delavci se proti hepatitisu B redno cepijo od leta 1989 dalje. Poleg tega se jih tudi testira. Praska z nohtom, brez prekinitve kožnega pokrova, prav gotovo ni tvegana za prenos virusa, prav tako ne dotik. Za okužbo bi bil tvegan vbod, politje s krvjo, ipd.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close