Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja par vprašanj

par vprašanj

zanima me par vprašanj:

1.katere ženske se lahko cepijo proti raku materničnega vratu (nevem če prav sprašujem,gre se za ta ginekološki rak,ki se prenaša tudi virusno in spolnimi odnosi) in katerim se odsvetuje? koliko je cena,kje se greš cepit? kje si kaj več o tem lahko preberem?

2.ista tri vprašanja tudi za hepatitis A,B in C

3. za sledeča vprašanja zgoraj (oba) me tudi zanima ali je dovolj eno cepljenje ali se moraš vsako leto?

4. in,zanima me,kaj se da cepit pri nas v sloveniji proti boleznim ki jih prenašajo komarji?vem,da se da za malarijo,ali se da tudi proti virusu zahodnega Nila,ki je zdaj vsako leto bolj prisoten pri nas?

hvala

hvala

Najpogostejša vprašanja o cepljenju proti okužbi HPV si preberite tule. . Cepivo varuje proti okužbi z določenimi genotipi HPV, s katerimi oseba še ni bila okužena. Cepljenje ne zdravi že prisotnih okužb s HPV ali predrakavih sprememb materničnega vratu, niti že prisotnih genitalnih bradavic. http://www.nijz.si/sl/najpogostejsa-vprasanja-in-odgovori-o-okuzbi-s-hpv-raku-maternicnega-vratu-in-cepljenju-proti-hpv-1 Cepite se lahko v eni izmed ambulant OE NIJZ, cepijo tudi v marsikaterem ZD, Cene niso enotne, ker so cepiva različna. Za zaščito običajno potrebujete 3 odmerke, cena posamičnega odmerka je od cca 56 do 90 Eur, odvisno od vrste cepiva. (ko cepljenje opravite, se ne cepi več)
Hepatitis A: gre za okužbo preko okužene hrane, vode, običajno se okužijo potniki, ki potujejo v dežele z nižjim higienskim standardom. Za popolno (trajno) zaščito sta potrebna 2 odmerka cepiva, ki ju prejmete v razmiku 6 mesecev ali več.
Proti boleznim, ki jih prenašajp komarji, se v Sloveniiji ne cepimo. Prosi malariji in bolezni zahodnega Nila ni cepiva. Malarijo preprečujemo z jemanjem zdravil – antimalarikov. V kolikor potujete v rumeno mrzlični pas, se lahko cepite le proti rumeni mrzlici
hepatitis B se prenaša s spolnimi odnosi, z soiniciranjem z isto iglo; s politjem s krvjo, s souporabo britvic, nesterilno tetovažo. Je s krvjo in spolnimi odnosi prenosljiva okužba. Za popolno zaščito morate prejeti 3 odmerke cepiva, npr. po shenimi 0, čez 1 mesec, čez 6 mesecev. (tudi po tih treh odmerkih revakcinacije niso predvidene).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close