Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Pik komarja in možnosti prenosa virusa

Pik komarja in možnosti prenosa virusa

Spoštovani,
zadnje mesece je veliko govora o virusu zahodnega nila, pred dnevi pa so potrdili tudi prvi primer okužbe pri nas. Ker smo iz Ljubljane in je letos komarjev res ogromno (ščitimo se kolikor se lahko, saj repelenti brez DEET ne pomagajo kaj dosti), doma pa imam doječega dojenčka, bi rada vedela, če se virus lahko prenaša preko materinega mleka. Skrbi me namreč, če mene slučajno piči okužen komar, in v času inkubacijske dobe bolezni, sama z dojenjem okužim otroka.
Najlepša hvala za odgovor.

WNV se prenaša na človeka večinoma preko pika okuženega komarja (komarji rodu Culex). Prenašalci (komarji) se okužijo ob sesanju krvi okuženih ptic, ki predstavljajo naravni rezervoar bolezni.
Drugi načini prenosa so redki in vključujejo prenos med ljudmi preko transfuzije krvi in komponent ter darovanih organov, kar je možno, vendar izjemno redko. Možen je prenos z matere na nerojenega otroka, in prenos na dojenčka preko materinega mleka.
Kot rečeno – pa je daleč daleč najpogostejši prenos pb piku okuženega komarja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.
Sem v 12.tednu nosečnosti in tudi mene malo skrbi zgoraj omenjeni virus. Namreč vse povsod piše, da je možen prenos na nerojenega otroka. Zanima me če je možen prenos čeprav nosečnica ne kaže znakov okužbe ali pa so le ti blagi. In kakšne posledice lahko utrpi plod v primeru okužbe. Hvala.
Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, prenos je najbrž možen, čeprav nosečnica ne kaže znakov okužbe, ali le blage, kakšne pa so posledice okužbe, (če sploh so), pa še ni povsem jasno. Teratogenost ni izključena, a tudi ni potrjena. V zadnjih dveh desetletjih so veliko preučevali tako virus WNV, kot ZIKA. Za ZIKO so našli jasne povezane med okvarami plodu in okužvo z virusom ZIKA, pri WNV pa ne. Kongenitalne okužbe z WNV so sicer opisane , je pa opisanih tudi več primerov nosečnic z okužbo WNV, kjer pri plodu/ novorojencih ni bilo zaznanih nobenih posebnosti/okvar.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28398684

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close