Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Parvovirus B19, varicella, nosečnost

Parvovirus B19, varicella, nosečnost

Pozdravljeni!

Noseča sem 6 mesecev.
Vljudno Vas prosim za razlago laboratorijskega izvida IgG in IgM na parvovirus B19.
Vem, da pozitiven izvid na IgG ob negativnem izvidu na IgM pomeni staro okužbo, vendar me zanima, če se da iz vrednosti izvida sklepati pred kolikim časom je prišlo do okužbe oz. ali se da v primeru mojega izvida izključiti, da je do okužbe prišlo v nosečnosti – torej v zadnjih 5 mesecih (kri je bila vzeta 25.7.)? (Izvid mi ne da miru, ker ne vem ali ima vrednost IgM 0,6, ob meji za negativen izvid < 0,9, kakšen pomen.) test: Parvovirus IgG
result: 39,0; units: ratio; reference range: < 0,9 negative, 0,9-3 borderline, > 3 positive; Meth.: LIA
test: Parvovirus IgM
result: 0,6; units: ratio; reference range: <0,9 negative; Meth: LIA

Drugo vprašanje se nanaša na vodene koze. Prebolela sem jih v 18. tednu nosečnosti, UZ kontrola na GK v Ljubljani v 24. tednu nosečnosti ni pokazala znakov fetal varicella sindroma; v 25. tednu je bila opravljena amniocenteza in PCR na varicello – izvid je bil negativen.
Vem, da nobena metoda ni 100% zanesljiva.
V strokovnih člankih našla podatke, da ima PCR na varicello iz plodovnice dober “negative predictive value” za ta sindrom (in slab positive predictive value); kar sem brala te raziskave tudi ni bilo primera, da bi bil izvid negativen, pa bi prišlo do poškodb (ob pozitivnem izvidu pa je prišlo do sindroma samo pri cca. 1/3 primerov).
Genetik pa nam je pred testiranjem v pogovoru rekel, da se v telesnih tekočinah ta virus težko dokaže, sploh pa v plodovnici (in da pričakuje negativen izvid) ter da negativni izvid ne izključuje okužbe ploda z virusom.
Mi lahko, prosim, poveste Vaše mnenje o tem?

Za odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav

Spoštovani, pri parvovirozi gre za staro okužbo, Ig M so negativni, (rezultat je pod referenčno vrednostjo). Kdaj je ta stara okužba bila, ni nogoče reči. Pri okužbi z virusom noric, ste sami ugotovili in navedli že vse. Glede na analizo plodovnice ni mogoče z gotovostjo trditi ničesar, saj negativni izvid ne izključuje okužbe. Najbolj pomemben podatek se mi zdi izvid UZ, po katerem ni bilo zaznati anomalij. Glede na to, da nisem ginekolog, prosim, da vprašanje zastaviti strokovnjaku tega področja – na forumu Ginekologija in nosečnost.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close