Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Vprašanje

Vprašanje

Pozdravljeni,
zaradi enega dogodka sem kar zaskrbljena. Oseba, ki je imela zaradi nesreče pri delu povsem posnete dlani (obe dlani sta bili ena sama rana, stara nekaj ur), me je objemala in božala po rokah po goli koži. Na koži po rokah predvsem na ramenih imam rane od spraskanih mozoljev.
Ker osebe prav dobro ne poznam, me zdaj skrbi možnost okužbe s HIV, hepatitisom.
Ali bi zaradi opisanega stike, glede na res ranjene dlani, krvave rane so bile stare nekaj ur, moje ranice pa so bile tudi sveže, lahko prišlo do okužbe s HIV, hep?
Je zaradi tega potrebno testiranje? Hvala za odgovor.

Spoštovani, takihle stikov ni mogoče presojati. Tveganje bi obstajalo, če bi vas s krvavečimi rokami neposredno božala po krvaveči rani ali če ji z usti sesali krvaveče dlani, sicer pa ne.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Glede zgoraj navedenega dogodka naj dodam, da so bile dlani osebe sicer poškodovane, vendar niso krvavele, so bile suhe, enako moje ranice in tudi na moji koži ni bilo videti sledov krvi. Ali tak stik torej predstavlja tveganje za prenos HIV ali hep?

nova
Uredništvo priporoča

V takem primeru je tveganje minimalno, ali ga sploh ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ali menite, da bi bilo potrebno zaradi opisanega opraviti test za HIV, hep?

Ne

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, rada bi se testirala za hepatitis B. Sem v dilemi, kaj vse testirati: hbsag, antihbs in antihbc? Je potrebno vse troje. Zanima me zato, ker želim vedeti, ali sem prenašalec virusa ali ne. Kateri kazalec pove o morebitnem prenasalcu virusa?
Hvala za odgovor.

Spoštovani,
za presojanje, ali ste bili kdaj v stiku z virusom hepatitisa B ali ne, se testira:
anti HBc, anti HBs in HBs Ag.
Če bi bili prenašalka, bi bil pozitiven HBs Ag, lahko pa tudi le anti HBc, pri čemer bi izvajali nadaljnjo diagnostiko (hepatitis B v manjšem deležu povzroča tudi nekoliko spremenjen virus hepatitisa B, kjer HBs Ag ni mogoče določiti).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. A je potrebno opraviti tudi vse tri zgoraj naštete preiskave če želim vedeti samo ali sem nosilec virusa? Lep pozdrav.

Da, v primeru nizko kužnih nosilcev ali okužbe s spremenjeno obliko virusa je HBs Ag lahko negativen, pa ste vseeno nosilec. Kombinacija testov nam omogoča dodatno sklepanje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. A se preiskava za anti hbc imenuje anti hbc celokupna ali anti hbc igm? Namreč ne vem, katero naj naročim. Kaj je razlika med tema dvema? Lep pozdrav.

Išče se anti HBc celokupni. (ig M iščemo le, če sumimo na svežo okužbo)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
opravila sem testiranje:

HBSAG: nereaktiven
HBEAG: nereaktiven
ANTI HBC IGM: nereaktiven
ANTI HBC: nereaktiven
ANTI HBE: nereaktiven
ANTI HBS: nereaktiven
ANTI HCV: nereaktiven

– Ker nisem prej vedela, kaj pomeni celokupni anti HBC, sem dala testirati ANTI HBC IGM in ANTI HBC. Je to OK?

– Kažejo rezultati na to, da nisem okužena z virusom C in B ter da nisem nosilec virusov – (z opoštevajoč inkubacijske dobe)?

Hvala še enkrat.

LP

Spoštovani, rezultati kažejo, da se z virusom hepatitisa B niste nikoli srečali (torej tudi nosilka ne morete biti). Prav tako se niste srečali z virusom hepatitisa C.

Ampak: zakaj take stvari sprašujete preko foruma in se ne pogovorite z zdravnikov, ki vam svetuje glede testiranja???

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close