Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Postvakcinalne ošpice

Postvakcinalne ošpice

Pozdravljeni,

pred 12 dnevi sem bila v odrasli dobi prvič cepljena proti ošpicam, včeraj pa se mi je po obrazu in zgornjem delu telesa pojavil izpuščaj, ki nekoliko srbi. Brala sem, da določen odstotek ljudi na cepivo odreagira z blago obliko ošpic, pa me zanima, ali je tudi takšna oblika ošpic nalezljiva oziroma nevarna za ljudi, s katerimi sem bila v stiku. Neposredno po cepljenju so mi sicer v cepilni ambulanti zagotovili, da zaradi (oslabljenega) virusa, ki sem ga prejela s cepivom, nisem kužna za druge – ali to velja tudi v primeru, ko se kot reakcija na cepivo dejansko pojavijo ošpice? Zaradi izpuščaja sem sicer naročena na pregled pri osebnem zdravniku, me pa vseeno zanima še vaše mnenje.

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani, v ambulanti so vam popolnoma pravilno pojasnili zadevo. Prenos virusa ošpic in mumpsa s cepljenih oseb na dovzetne osebe, ki so bile s cepljenimi v stiku, ni
bil nikoli dokumentiran. Cepljena oseba ne predstavlja tveganja za ostale, ne glede na to, ali morda po cepljenju tudi razvije izpuščaj. Proti ošpicam cepimo tudi sorojence dojenčkov, otroke nosečnic in kontakte imunsko oslabljenih oseb.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

hvala za hiter odgovor. Da bom popolnoma mirna, vas vljudno prosim še za eno pojasnilo. Pri osebnem zdravniku so mi svetovali, naj se izogibam kontaktom z nosečnicami in otroki, razen lastnih (imam dva, v starosti pet in dve leti, oba sta prejela en odmerek cepiva OMR), in odredili stalež do ponedeljka. Pojasnili so mi, da je to iz preventivnih razlogov, ampak da nisem bolna, v smislu, da bi me morali izolirati in sprejeti ukrepe, kot so v veljavi pri pojavu ošpic. Kljub temu me zaradi odrejenega staleža še vedno obdajajo dvomi. Če vas prav razumem, se tudi v primeru, da so ti izpuščaji dejansko postvakcinalne ošpice, od mene v času od cepljenja ni mogel okužiti nihče in se tudi sedaj ne more, torej ni potrebe, da so otroci v tem času ločeni od mene?

Še enkrat vnaprej hvala!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

še eno vprašanje imam. Ali je mogoče s kakšnim testiranjem ločiti oziroma ugotoviti, ali je izpuščaj posledica cepljenja ali pa gre za “prave” ošpice, glede na to, da je bilo na področju, s katerega prihajam, v zadnjem času dokumentiranih nekaj primerov?

Spoštovani, v primeru “postvakninalnih ošpic” prav gotovo lahko bivate z otroki. Ker pa ste naknadno navedli, da ste bili tudi na območju s pravimi ošpicami, pa menim, da je ta vaš izpuščaj vsekakor smiselno razčistiti: ali sploh gre za ošpičični izpuščaj (s cepilnim ali pravim virusom), ali morda neki drugi (sočasni) virozi pridružen izpuščaj. Zato se vrnite k izbranemu zdravniku, ki naj opravi ustrezno diagnostiko za ošpice – odvzame bris (in ostalo kužnino), ki ga obdelajo na NLZOH. Navodila za postopanje ob ošpicah so zdravstvenim delavcem poznana in objavljena na spletni strani NIJZ.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

hvala za odgovor, bom šla takoj jutri. Lahko samo še vprašam, koliko časa traja obdelava vzorcev oziroma kdaj bi lahko pričakovala izvide, če jih oddam jutri? Zelo me skrbi.

Lep pozdrav!

Spoštovani, nikar naj vas ne skrbi. Takala stanja, kot je vaše, je smiselno razčistiti zgolj in predvsem zaradi dejstva, ker se pri nas pojavljajo tudi prave ošpice In še enkrat – postvakcinalne ošpice nikakor niso kužne; po drugi strani pa je tudi možno, da izpuščaj povzroča kaj drugega.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni še enkrat,

z vašim nasvetom sem seznanila osebnega zdravnika, vendar se po posvetovanju s pristojnimi na NIJZ niso odločili za testiranje, ker razen izpuščaja nimam nobenega drugega znaka, ki bi kazal na ošpice (vročine, prehladnih znakov, vnetja oči). Sedaj pa me zanima, kako naprej, saj bi morala konec julija prejeti drugi odmerek cepiva. Ali za to obstajajo kakšni zadržki oziroma ukrepi, ki bi se jih morala držati?

Hvala in lep vikend vam želim!

Spoštovani, zadržkov za 2. odmerek načeloma ni, vsekakor pa je vzrok vašega izpuščaja (če le ta še vedno traja??) smiselno razčistiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close