Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Vprasanje

Vprasanje

Pozdravljeni! Pred kakšnim mesecem in pol do dva meseca me je na rahlo ugriznila domača mačka, krvi ni bilo, pravzaprav me je na rahlo prijela z zobmi, tudi poznalo se mi ni. Macka je občasno tudi veni, kjer se tu in tam prikaže se kakšen maček. Sedaj me pa zanima, če bi muca imela steklino bi se najverjetneje to že poznalo pri njej? In zakaj npr. stekla žival 10 dan po ugrizu umre? Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, Slovenija je razglašena za stekline prosto državo, saj že vrsto let, tudi pri uplenjenih divjih živalih, steklina laboratorijsko ni bila več potrjena. Steklina je, tako pri ljudeh, kot pri živalih, bolezen centralnega živčnega sistema, s smrtnim koncem. Žival, preden zboli s kliničnimi znaki stekline, lahko kratek čas izloča virus v slini, vendar se znotraj 10 dni razvijejo klinični znaki bolezni. Od tod navodilo, da je potrebno žival, ki je povzročila ugriz, 10 dni po ugrizu, ki bi ga (oz. ki ga je povzročila), opazovati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
Hčerko je rahlo ugriznil domac prostoživečih maček, ki ni cepljen proti steklini. Na koži je bila vidna le drobna pikica, ki ni krvavela. Zanima me, če so potrebni kakšni postopki ali lahko na vse skupaj mirno pozabimo.
Lepo pozdravljeni, R

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, Slovenija je stekline prosta država. Lahko na vse pozabite.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close