Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hiv, hepatitis B in C

Hiv, hepatitis B in C

Zdravo! Skrbi me sledeca situacija: Natakar, ki mi je stregel sladoled v kornetu, je imel ureznine po prstih na roki. Vecinoma prelepljene z oblizi, vendar pa ne vse. Z nezascitenimi ranami se je dotaknil tudi trdega sladkega korneta, s katerim sem si ranila sluznico v ustih. Koliko je taksna okuzba s hiv in hepatitisom B ter C mogoca? Poleg tega me zanima, ce se ob uporabi antibioticnih kapljic za oci lahko cepim? Lepo nedeljo zelim.

Spostovani, da bi obstajala verjernost okuzbe, bi morala na kornetu ostati kri, ki bi si jo vi vtrli. Ce tega ni bilo, je vse le teoreticno razglabljanje. Dotik ne pomeni tveganja. Antibioticne kapljice za oci ne predstavljajo ovire za cepljenje. Lp

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljena! Zanima me koliksna je verjetnost pri neznem francoskem poljubljanju za prenos heoatitisa B…a je to sploh mogoce pozdraviti ce se pravocasno ugotivi?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, tveganja ne morem kvantificirati, odvisno je od kužnosti osebe, ki je nosilec virusa hepatitisa B, in ga izloča v slini. Ni visoko, a obstaja. Kako to mislite – pozdraviti? Če se okužite z virusom hepatitisa B, je več možnosti ali se tiho prekužite – kliničnih znakov, ali zbolite s kliničnimi znaki bolezni. V obeh primerih lahko bolezen popolnoma obvladate ali pa postanete trajni nosilec virusa. Tudi stopnja kužnosti se med trajnimi nosilci razlikuje. Okužbo pa, seveda, lahko preprečiti – s cepljenjem, ki pa mora biti opravljeno še pred prvim rizičnim stikom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close