Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Reakcija po cepljenju

Reakcija po cepljenju

Pozdravljeni,

pred 3 tedni sem cepila svoja dva otroka: 1 letno deklico prvič proti OMR, 3 letnega dečka pa proti vodenim kozam. 6.dan po cepljenju je sin ponoči imel visoko vročino med 38- 39’C, proti jutru dvakratno epizodo bruhanja in enkrat drisko. Po brufen svecki se je vse skupaj zacelo umirjati in je bil proti večeru že brez težav. Hčerka pa je dan kasneje odreagirala z visoko vročino okoli 38.5 in to stanje je trajalo polne 3 dni. Ni bruhala, le enkrat je odvajala zelo mehko blato- skoraj drisko, kar sem pripisala brufen.svečki, zato sem s sveckami prenehala in ji dajala raje brufen sirup, po čemer ni bilo več tezav z odvajanjem.
Zanima me ali je mozno, da sta bili reakciji na cepljenje z živima cepivoma? Deček bi sedaj v kratkem moral prejeti drugo dozo cepiva proti vodenim kozam, vendar se iskreno bojim tvegati. Po drugi strani pa me pediatrinja prepričuje da je tu gotovo šlo za infekt, čeprav je bila klinična slika povsem drugačna. Deklica (omr) ni imela prebavnih tezav, le vrocino, decek pa prebavne tezave, ki so tudi opisane kot obcasen pojav po cepljenju proti vodnim kozam.
V kolikor je bila to res reakcija, kaj se pricakuje po drugem odmerku cepiva Varivax?
V kolikor ne dobi drugega odmerka, kaj to pomeni? Je vseeno zasciten ali lahko kljub temu zboli za popolno obliko?

Hvala za vaš odgovor.

Lp BH

Spostovani, glede na navedene klinicne znake pri obeh otrocih, zlasti pa medsebojno povezanost primerov, gre z veliko verjetnostjo za virusno okuzbo, npr. entero ali calici, ki nima nobene zveze s cepljenjem. Klinicna slika je za crevesno okuzbo tipicna, vrocina, bruhanje ali vrocina, odvajanje neformiranega blata, ipd. Za nastanek dolgotrajne zascite po cepljenju proti noricam sta potebna 2 odmerka. Glede na ops situacije ne vidim zadrzkom za prejem drugega odmerka

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za vaš odgovor.

Vseeno pa 100% da ni šlo res za reakcijo, ki se je naključno pojavila pri obeh otrocih, ne moremo biti.
Zanima me kaj tvegam v tem primeru- da je slo za reakcijo in dečka cepim z 2. odmerkom?
In kaj tvegam , če ga ne cepim? Kakšna je zaščita pred vodenimi kozami z le enim odmerkom in kakšna z dvema?
V koliksnem casu bi moral prejeti drugo odmerek? Je kakšna zgornja meja?

Hvala se enkrat. Lp

Spoštovani, ničesar posebnega ne tvegate, če dečka cepite z drugim odmerkom. Običajno se reakcije, povezane s samim delovanjem živega virusa, pojavljajo le po prvem cepljenju. Cepljenje z enim odemrkom ne daje dolgotrajno zaščite, zgornje omejitve za drugi odmerek pa ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close