Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Ponovno cepljenje proti ošpice potrebno/smiselno?

Ponovno cepljenje proti ošpice potrebno/smiselno?

Pozdravljeni,

Sem letnik 1979 in sem po informacijah staršev kot otrok bila redno cepljena. Staršem ni znano, če smo otroci takrat prejeli dva odmerka cepiva. Pred sedmimi leti so mi v porodnišnici po porodu določili titer za rdečke. Takrat so mi povedali, da je titer prenizek (? vrednosti mi niso povedali) in da na rdečke več nisem imuna. Ponudili so mi ponovno cepljenje, a se za to nisem odločila, ker so mi takrat pojasnili, da bolezen za mene ni kritična in bi bilo cepljenje potrebno obnoviti v primeru, da se odločim za ponovno nosečnost oz. otroka.

Glede na to, da se v Sloveniji in tudi drugod pojavljajo ošpice in da je cepivo proti ošpicam, mumpsu in rdečkam, me zanima če bi bilo smiselno to cepljenje obnoviti (glede na to, da je bil titer na rdečke prenizek). Nekajkrat na leto odpotujem izven Slovenije, tudi izven Evrope.

Zanima me tudi, ali je smiselno tudi, da se ponovno cepita moja starša, ki sta oba rojena pred 1960?

Hvala za odgovor!

Spoštovani, vaši starši so rojeni pred letom 1960. Te generacije prav gotovo niso bile cepljene proti ošpicam, saj se takrat še ni cepilo in so v veliki večini ošpice prebolele. Teh generacij ne cepimo. Če nimate podatkov o cepljenju proti OMR , imate prenizek titer protiteles proti rdečkam in hkrati še veliko potujete, je na mestu cepljenje proti OMR.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close