Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje HBV

Cepljenje HBV

Lep pozdrav! Prosila bi za odgovor na sledeče vprašanje. Se lahko posameznik cepljen proti HBV z dovoljšnim titrom protiteles še vedno okuži, če pride v stik s telesnimi tekočinami posameznika, ki ima mutiran virus? Kako pogosta je variantna okužba s HBV? Hvala. Uspešen dan Vam želim!

Da, posameznik cepljen proti HBV, se lahko okuži z virusom hepatitisa B, kjer je HBs Ag spremenjen (in torej ni vključen v cepivo). Tovrstni primeri pa so zelo redki.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo pozdravljeni! Sin je cepljen proti hepatitisu b. Pred dnevi smo imeli okoli hiše fasaderje, večinoma so bili delavci iz Albanije. Ko so odšli,se je po vrtu podil sin z žogo. Žoga se mu je odkotalila ravno na mesto, kjer sem cca 15 min prej videla enega izmed njih pljuniti na tla. Zvečer sem opazila, da ima roko opraskano. Delavci so bili pri nas cel da , tudi na malici, ampak niso prosili za stranišče, tako, da so verjetno potrebo opravljali kar v grmovju. Naš sin se zelo rad igra ravno v grmovju, trga liste… Zaradi rane in stika s slino, morda tudi urinom, sem zaskrbljena, da bi se okužil s hepatitsiom, ker cepivo ni popolna zaščita proti okužbi (če ni uspešno cepljenje ali je spremenjen HBsAg)… Menite, da bi bilo to verjetno? Mi lahko svetujete, s katerim testom bi bilo mogoče preveriti okužbo? Upam, da bo vse ok. Pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, menim, da okužba na način, kot ste si zamislili, ni možna. Za prenos s krvjo prenosljivih okužb je potreben KONKRETEN sik s kužnino, ki se zgodi ob spolnem odnosu, tetovaži ali vbodu z nesterilno iglo, soiniciranjem drog, souporabi zobnih krtačk ipd. NIKAKOR pa ne hipotetično v okolju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close