Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja steklina-cepljenje po ugrizu

steklina-cepljenje po ugrizu

Spoštovani,
med kolesarjenjem v bližini romskega naselja me je preganjalo več psov, eden izmed njih me je tudi ugriznil v nogo. Čez kakšno uro sem rano (odrgnino s sledovi zob) spral po navodilih in obiskal splošnega zdravnika. Ta me je cepil proti tetanusu in napotil v antirabično ambulanto. Tam pa sem od medicinske sestre dobil odgovor, da cepljenje proti steklini ni potrebno in da ga v primerih, ko gre za ugriz psa v Sloveniji zadnjih nekaj let ne izvajajo več, kljub temu, da gre za neznanega psa, ki ga ni mogoče spremljati in najverjetneje ni bil nikoli cepljen. Ker takšnih navodil za ravnanje nisem zasledil nikjer drugje, sem nekoliko zaskrbljen ali to res drži. Ali je v primeru lastne želje po cepljenju le-to mogoče samoplačniško?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani, kar so vam povedali v antirabični ambulanti, drži. Slovenija je pridobila status stekline proste živali, kar pomeni, da se ob ugrizu psa (ki ga ni mogoče opazovati) v Sloveniji osebe nič več ne cepi. Drugače bi postopali, v kolikor bi vas ugriznila žival v tujini. Samoplačniško cepljenje proti steklini se prav tako izvaja v antirabičnih ambulantah.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani. Pred dnevi me je ugrizel domac macek. Cepljena sem bila proti tetanusu, za proti steklini pa v Slo ne cepijo vec,pravijo v antirabicni ambulanti. Zdaj bi pa okoli prenosa okuzbe npr. steklino vprasala naslednje … Trenutno skrbim za sosedovo muco,opazila pa sem,da se vcasih iz njene posode hrani macek,ki ga pa ne poznam. Ali bi lahko ob prijemanju in ciscenju te posode lahko prislo do prenosa okuzbe na tak posreden nacin – vsak dan se zaradi merjenja krvnega sladkorja (nosecnost) vbodem v prst roke. Menda zaradi izkoreninjenosti stekline v Slo tudi v primeru ugriza neznane zivali ljudi ne cepijo?
Hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, preko prijemanja posode ne more priti do okužbe z virusom stekline.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani,hvala za odgovor zgoraj. Torej tudi,ce bi bili prsti poskodovani,do prenosa okuzbe s prijemanjem posode ne pride, ampak le pri neposrednem stiku, ugrizu zivali?

Tako je. Slina stekle živali mora priti do živčnih končičev. Torej mora biti poškodba – ugriz, opraskanina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani. Se enkrat bi vas vprasala,da bom pravilno razumela in,da bom mirna. Tudi,ce bi mela na prstih rok ranice,s prijemanjem in ciscenjem take posode ne pride do prenosa okuzbe ampak le pri konkretnem zivalskem ugrizu,oprasku? Hvala za vase potrpljenje z mano in se en odgovor.

Prav ste razumeli. Poskusite pa tudi razumeti, da smo stekline prosta država.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
moja situacija je malo drugačna, pa se bom vseeno navezala na to temo. Pred 14 dnevi smo bili na dopustu v Istri. Pri našem apartmaju je vedno dosti mačk. Tokrat me je ena izmed mačk (orecej shirana, mlada), malo okraspala po roki. Rana ni bila velika in globoka. Sedaj pa smo zopet prišli na morje in smo izvedelo, da je mačka poginila. Sedaj me je strah, da je mogoče imela steklino. Malo sem panična in mezanima, če lahko jutri kjekoli v Sloveniji prejmem cepivo proti steklini?
Hvala za odgovor.

Pozdravljeni,
moja situacija je nekoliko drugačna, pa se bom vseeno navezala na to temo. Pred 14 dnevi smo bili v Istri na vikendu. v bližini se vedno potikajo mačke. tokrat me je ena izmed njih (mlada, shirana) opraskala. Rana ni bila globoka in velika, niti ji nisem posvečala velike pozornosti, čeprav sedaj opažam da je okrog kraste malo pordelo.
Sedaj smo bili zopet na viknedu in smo izvedeli, da je mačka poginila. Sedaj me močno skrbi, da je slučajno imela steklino. Ali se lahko jutri, kljub temu, da je viken, kjerkoli v Sloveniji cepim proti steklini. Seveda lahko tudi samoplačniško.
Hvala za vaš odgovor.

Ob urgentnih primerih vas, seveda, obravnavajo v antirabični ambulanti, po klicu dežurnega epidemiologa (urgentna situacija bi bila v primeru ugriza dokazano stekle živali!), sicer se lahko v antirabični ambulanti oglasite tudi v ponedeljek.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Moj pes je zagrabil v gobcek mrtvo mis ki je lezala na plocniku. Z roko sem ji odprla gobec da je mis izpustila. Bila je ze zmalicena. Zanima me ali je mozno da bi mi v ranico na rokah prislo kaj tekocine in bi se okuzila s steklino ce jo je mis imela? Roke sem si umila vendar sele ces cca 30 minut.

Ne, s steklino se takole prav gotovo niste mogli okužiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanima me samo se glede kuzka. Namrec imam. Psicko ki je po ceplenju lansko leto za steklini skoraj poginila. Sedaj so odredili da mi je ni potrebno cepit ker bi zaradi njene prirojene bolezni verjetno prislo do pogina. Je notranja “kavč” kužka na sprehodu vedno na povodcu. Ker sem noseca imam v glavi ogromno scenarijev. Ali se lahko okuzi ce poje okuzeni travo ali kaj podibnega? Iz gorenjske regije z njo nikoli ne potujemo. Hvala in lep pozdrav

Spoštovani, Slovenija je stekline PROSTA država, kar pomeni, da stekline NI! Pes se ne more okužiti doma, če stekline NI! (Steklina se prenaša z ugrizom stekle živali! ). Tudi v deželi, kjer steklina je, se pes ne more okužiti na način, da je travo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej ce je drzava stekline prosta to pomeni da se tudi ugriz miške v nasi drzavi ne obravnava s cepljenjem.?

Tako je; pa tudi v državah, kjer steklina je, miš ekstremmo redko (če sploh) prenaša steklino

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Danes me je ugriznil domač pes pri igranju. Psa je pred 4 dnevi ugriznila divja žival in je na opazovanju pri veterinarju,ker mu je rana otekla. Pes je sicer cepljen proti steklini.

Ali se morem v tem primeru cepiti proti steklini,ali lahko počakam 10 dni da vidim kaj se dogaja s psom?

Spostovani, cepljenje vas proti steklini nikakor ni potrebno Pes ni na opazovanju zaradi stekline.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala vam za odgovor.

New Report

Close