Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Tetanus

Tetanus

Pozdravljeni,

danes sem se na vrtu popraskala rjavim železom. Rana je čisto površinska (v obliki praske), sprva je izgledalo kot da bi si samo popraskala kožo, ko pa sem rano začela razkuževati z jodom pa se je čisto površinsko videla krvi. Stara sem 38 let, tako da je od cepljenja proti tetanus preteklo že kar nekaj časa. Zanima me ali je dovolj hitro, če se grem cepit proti tetanusu v ponedeljek, ker ne bi rada zaradi takšne minimalne praske odšla na urgenco po cepivo. Oz se je po vašem mnenju sploh potrebno cepiti, in v kolikem času po poškodbi (rani) je potrebno izvesti cepljenje za ustrezno zaščito proti tetanusu.

Hvala

Spoštovani, če prav razumem, ste rano očistili in razkužili. Za popolno zaščito pred tetanusom se je potrebno revakcinirati s po enim odmerkom vsakih 10 let, osebe, ki je bila nekoč popolno cepljena, tudi nikoli ne začnemo cepiti od začetka, ampak vedno prejme le 1 odmerek. Kot potencialno nevarne smatramo umazane rane, oz. vbodnine, v vašem primeru je šlo le za površinsko odrgnino. Cepivo lahko prejmete tudi v ponedeljek.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, tudi sama imam podoben primer. V soboto sem se na komolcu popraskala po ograji, na kateri je bila rja. Na začetku ko sem pogledala je bila samo zunanja praska (samo koža), ko pa sem zvečer prišla domov pa sem opazila tri majhne ranice, ki niso krvavele, samo rdeče so bile, kot odrgnina. Takoj sem šla pa sem si ranice razkužila z etanolom. Po tem me je bolel tudi komolec in danes opažam, da me boli tudi del roke od komolca pa do rame. Stara sem 29 let. Cepljena sem bila redno. Zadnjo dozo cepiva pa sem dobila julija 2007.

Zanima me ali je možna okužba po tem dogodku? Je možna bolečina v roki od tetanusa?
Sem zaščitena proti tetanusu glede na to da sem bila redno cepljena ali je zdaj potrebno, da se cepim? Hvala in lp.

New Report

Close