Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Akupunktura

Akupunktura

Pozdravljeni ,

obiskujem akupunkturo pri zdravniku , ki se ukvarja le s tem. Kljub temu me je zmotilo, da ne izvaja razkuzevanja kože pred vbadanjem iglic. Uporablja jeklene iglice za vsakega pacienta svoje, te pa naj bi vsakokrat znova steriliziral pred obiskom. Torej iglice niso za enkratno uporabo. Glede na to da še nisem zasledila, da bi preveril priimek pacienta, skoraj tezko verjamem, da ima vse priimke pacientov v glavi in tocno ve čigave iglice mora vzeti. Resno dvomim o varnosti njegovega delovanja. Zanima me kakšna je možnost infekcije resnih bolezni (hiv, hep…) v kolikor gre za tvegano akupunkturo?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, bistveno je, da se akupunkturo izvaja z iglami, ki so bile pred tem očiščene in razkužene. Na ta način preprečimo prenos nalezljivih bolezni. Ob ev. prebadanju kože z od prejšnjega pacienta nerazkuženimi iglami bi bila zlasti problematična hepatitis B in C. (Ne gre za to, da bi imel zdravnik za istega pacienta ene in iste igle, ampak da se po uporabi pri pacientu igle očistijo in razkužijo).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kaj pa Hiv? Kakšna je možnost tega?

Čisto sem zaskrbljena. Koliko casa pa so igle kuzne oz. Koliko casa hipoteticno preživi virus hep b, c ali hiv-a na povrsini teh igel?
Vsekakor bom prenehala z obiski. Zanima me v kolikšnem času mi s vetujete testiranje, da bom potem res mirna glede potenc. okužb?

Hvala se enkrat.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, virusi hipotetično v tekočinah zunaj človeškega telesa preživijo tudi več dni, a to še ne pomeni, da lahko tudi povzročijo okužbo. Teoretizirati o prenosu nima smisla, še zlasti ob dejstvu, da je za prenos potrebna sveža tekočina (v lumnu injekcijske igle je, na površini – konici igle za prebadanje pa je je bore malo, če sploh). Nevarnost za s krvjo prenosljivimi virusi bi obstajala le v primeru, da bi akupunkturist z isto iglo, ne da bi jo razkužil, neposredno po kužni osebi (ki bi ji prebodel kožo), prebodel kožo drugi osebi. Menjava igel po pacientu pa sodi med klasične postopke dobre higienske prakse. Ne razumem, zakaj ne bi več hodili na akupunkturo? A zaradi dvoma, da se igle med postopki ne razkužujejo??
V primeru hudega strahu in odločitvi za testiranje se na HIV testirate 4 tedne, hepatitis B 8 tednov, hepatitis C pa 6 mesecev po zadnjem stiku z iglo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Da, ker dvomim da deluje po načelih dobre in varne medicinske prakse. Kože pred vbadanjem ne razkuzi. In ko sem ga vprasala zakaj ne, je odgovoril da se ni imel primera z infekcijo. Ne vem ce je to pravi odgovor strokovnjaka.

Mislite da se kljub mojim dvomom ne rabim preveč sekirati zaradi hipotetične možnosti okužbe?

Hvala vam za vaš odgovor. Lp

Se mi je zdelo, da sta se narobe razumela. S tem, da ni imel težav z infekcijo, je zdravnik hotel povedati, da kože ne prebada na način, da bi prišlo do poškodbe, katere posledica bi bila potem okužba KOŽE (infekcija)!! Na koži namreč živijo bakterije in le-te v primeru mikrotravm lahko vstopijo v notranjost in povzročijo tudi okužbo vbodnega mesta. AMPAK – ob razkuževanju kožo zmočimo in postane spet bolj občutljiva na poškodbe. Razkuževanje kože nima zveze z okužbami s krvjo prenosljivimi povzročitelji, ki se jih bojite vi. Upam, da se sedaj razumemo. Menjava pribora med bolniki je res rutinska zadeva, tako da menim, da vam res ni treba skrbeti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Teoretično razumem, praktično pa se mi zdi nemogoce prebosti kožo brez mikrotravme. A ni samo prebadanje ze mikrotravma? Rada bi verjela, da ni potrebe po razkuzevanju, ampak kjerkoli na spletu (tudi preverjeni clanki) govorijo o moznostih okuzbe pri akupunkturi in kako pomembno je razkuzevanje koze in seveda igel.
Na enem mestu mi je nastal celo hematom. Ali to ne govori o poškodbi?

Rada bi verjela, da ni možnosti okužbe, pa mi moje znanje govori obratno. Upam le, da kljub vsemu do kaksne okužbe ni prislo.

Hvala in lep pozdrav.

Razumem pa da je razlika med virusi in lastnimi bakterijami na koži. Vseeno pa se mi zdi nedopustno, da se kože ne razkužuje. To na žalost vrže slabo luč na celoten postopek in potem začneš dvomiti kako je tudi z razkuzevanjem ostalega pribora (iglicami ).

Hvala vam za vse vaše odgovore in pojasnila. Ste me pomirila. Moram verjeti, da iglice razkuzuje, sicer bi najbrz ze imel kaksen resen zaplet v kar nekaj letih delovanja.

Hvala in lep pozdrav.

New Report

Close