Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje dojenčkov

Cepljenje dojenčkov

Pozdravljeni,

Živim v tujini in tu je obvezno cepljenje dojenčkov pri 2 mesecih za sledeče bolezni:
Davica, tetanus, otroška paraliza, oslovski kašelj, HIB, pnevmokoki in Hep B.
Moje dete ima pregled pri pediatru 6. aprila, ko dobi tudi 2 injekciji za zgoraj naštete bolezni. Po zadnjem pregledu pri pediatru, sem predčasno šla ven, da sem podojila otroka, ki je bil že zelo lačen, v ordinaciji pa je ostal očka in počakal na recepte. Tako se nisem mogla pozanimati glede cepljenja BCG, za katerega nam je tudi napisal recept. V Sloveniji se ne cepi več z BCG razen, ko je otrok v ogroženem okolju? Prvi otrok za to ni bil cepljen, saj se mi ni zdelo potrebno. Kjer živimo, je stopnja obolevnosti le malček višja kot v Sloveniji (8 obolelih na 100 000) in pediatru se ni zdelo smiselno cepiti prvega otroka. Tokrat pa se mi zdi, da smo dobili predpisano zgolj zato, ker smo rekli, da gremo maja na počitnice v Slovenijo in glede na to, kako naše krasne državice ne poznajo prav dosti… Verjetno je pediater mislil, da je Slovenija rizična država…
Skratka. Cepljenje z BCG (neobvetno) naj bi imeli samo 1 teden za obveznim cepljenjem za zgoraj naštete bolezni. Nisem želela, da bi cepili otroka ravno pred potovanjem, tako da bo zadnje cepljenje 2 tedna pred potjo. Zanima me, če nista ti 2 cepljenji preveč skupaj s samo 7 dnevnim razmakom. Zanima me tudi, če vi priporočate cepljenje z BCG, ali je to za Slovenijo nepotrebno? V rizične države ne potujemo. Do katerega leta pa je potrebno oz. smiselno cepljenje z BCG? Tukaj se namreč cepi takoj po rojstvu, za kasneje pa nikoli nisem slišala, če je še smiselno.

Ob tej priložnosti bi še vprašala pri kateri starosti se začenja cepljenje proti gripi? Z možem sva se letos cepila, 3 letni otrok pa je verjetno lažjo obliko gripe letos prebolel. Zanima me za naslenje leto, za 1 in 4 letnika.

Upam, da sem vse napisala jasno, saj namreč pišem s telefona. 🙂

Hvala za odgovore in pojasnila.
Lep pozdrav!

Spoštovani, v Sloveniji se cepljenja proti BCG ne izvaja več, razen če otrok odhaja v okolja (npr. v Bosno, na kosovo, ipd.), kjer je obolevnost bistveno višja, oz. če ga obiskujejo sorodniki iz teh krajev; oz starši pogosto zahajajo na ta področja. Tako, kot opisujete vi, cepljenje proti BCG nikakor ni smiselno. Sicer se ga izvaja v prvem letu starosti, zamiki niso potrebni, cepljenje ne preprečuje okužbe, preprečuje pa težko obliko TBC.
Cepljenje proti gripi se izvaja od dopolnjenega 6. meseca dalje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
prosila bi vas za vaše mnenje glede razmikov med različnimi cepljenji dojenčkov. Moj sin je pri 3 mesecih prejel cepivo di-te-per in cepivo proti rota virusu. Pri dobrih 4 mesecih je bil cepljen proti meningokoku B v Avstriji (odločitev ni bila medicinsko pogojena, s partnerjem sva se odločila sama). Deset dni po cepljenju proti meningokoku (pri starosti 4,5 meseca) bi moral prejeti drugo dozo cepiva di-te-per in cepiva proti rota virusu, vendar je bil po nasvetu pediatrinje cepljen le proti rota virusu, ker naj bi med vsemi cepljenji minili vsaj 4 tedni. Di-te-per cepivo (drugo dozo) bo tako dobil čez dober mesec dni, ko bo star skoraj 6 mesecev (med obema dozama bo skoraj 3 mesece). Žal sem pediatrinjo šele po cepljenju proti rota virusu obvestila glede cepljenja proti meningokoku v Avstriji- moja napaka in zdaj me precej skrbi, če bi bilo zaradi kratkega razmika med cepljenjem proti meningokoku in rota virusu lahko kaj narobe.

Vljudno vas prosim za vaše mnenje, ali bi lahko sinu tako kratek razmik škodil. Zanima me tudi, ali morajo med vsemi različnimi cepljenji miniti vsaj 4 tedni ali to velja le za istovrstna cepljenja.

Kaj menite o koristnosti cepljenja proti meningokoku B (sin je bil sicer že cepljen, a me vseeno zanima vaše mnenje)? Kdaj bi ga lahko cepili proti pnevmokoku?

Najlepša hvala vnaprej za vaše mnenje. Lepo vas pozdravljam.

nova
Uredništvo priporoča

Spostovani, za posamezna cepljenja iste vrste so predpisani razmiki, sheme, po katerih naj bi dosegli najbolj optimalno zascito, za vecino cepljenj razlicnih vrst, pa nekih predpisanih razmikov ni in bi cepljenja lahko opravili tudi socasno- hkrati. Cepljenje proti meningokoku tipa B pozdravljam. Gre sicer za zelo redko okuzbo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani,

Tudi jaz zivim v tujini natancneje v Avstriji ter me zanima vase mnenje. Moj sin je imel mmr cepljenje pri napolnjenih 11 mesecih naslednjo cepljenje bi po njihovi shemi moral imeti pri 2 letih, vendar pa ga zaradi vse vecjih izbruhov ospic zelijo cepiti ze po treh mesecih torej pri 14 mesecih…absolutno nisem proti cepljenju a me je malo strah, da je razmik premajhen. Ker se lahko sama odlocim vas prosim ce mi lahko svetujete ali je pametneje pocakati ko bo star vsaj 2 leti??

Lep pozdrav

Sanela

Spoštovani, minimalni razmik za prejem dveh odmerkov cepiva proti OMR je 1 mesec. V primeru velikega tveganja poskušamo cepljenje izvesti čim prej. Glede na situacijo, ki jo opisujete, menim, da je cepljenje pri 14 mesecih zelo potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani.

Sin je sedaj v 3 razredu in zaradi alergij smo prestavljali cepljenja.
V zaostanku je bil za 2 dozo OMR in 4 dozo Hepatitis B.
Danes so imeli s šolo sistematični pregled in se je pediater odločil, da ga cepi z vsemi 3 cepivi hkrati. Ali je to ok? Se sploh sem cepiti s 3 različnimi cepivi? Kakšne komplikacije lahko pričakujem? Ali lahko pediater vse to cepi brez moje vednosti?

Že vnaprej hvala za odgovor.
Lep pozdrav
Tina Klemenc

Spoštovani, sočasno cepljenje proti KME in hepatitisu B je rutinsko in tako cepimo večino vstopnikov v šolo. Niste sicer navedli, zaradi kakšnih alergij ste odlagali cepljenje? Proti OMR in hepatitisu B se otrok lahko cepi hkrati, tudi pričakovani stranski učinki so po sočasnem cepljenju primerljivi s stranskimi učinki po posamičnem cepljenju. Pediater ne cepi brez vaše vednosti, saj boste o cepljenju obveščeni v naprej.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani.

Ko je bil majhen je imel alergije na jajca, mleko, oreščke, pšenico,… Sedaj ima še alergijo na jajca.
Danes je pediater brez moje vednosti cepil sina z cepivi za Diteper, Hepatitis B in OMR. Z vsemi 3 hkrati. 2 v eno roko in 1-ga v drugo roko. Zanima me, če se to sme? Kaj lahko naredim, da ne bo prehudih stranskih učinkov? Zelo mi je žal, da sem ga sploh spustila na sistematiko, sem pa vseeno mislila, da pediater pa ima toliko znanja, da ve, da se 3 različnih cepiv pa res ne cepi hkrati. Kaj lahko sedaj naredim?
V kolikem času pride do stranskih učinkov pri teh cepivih, na kaj moram biti pozorna? S čim lahko zbijam vročino s Calpolom ali Brufenom, če do te pride?
Hvala in lp. Tina
Hvala še enkrat za pomoč.

Spoštovani.

Ko je bil majhen je imel alergije na jajca, mleko, oreščke, pšenico,… Sedaj ima še alergijo na jajca. Sedaj je sin star 8 let in je v 3 razredu.
Danes je pediater brez moje vednosti cepil sina z cepivi za Diteper, Hepatitis B in OMR. Z vsemi 3 hkrati. 2 v eno roko in 1-ga v drugo roko. Zanima me, če se to sme? Kaj lahko naredim, da ne bo prehudih stranskih učinkov? Zelo mi je žal, da sem ga sploh spustila na sistematiko, sem pa vseeno mislila, da pediater pa ima toliko znanja, da ve, da se 3 različnih cepiv pa res ne cepi hkrati. Kaj lahko sedaj naredim?
V kolikem času pride do stranskih učinkov pri teh cepivih, na kaj moram biti pozorna? S čim lahko zbijam vročino s Calpolom ali Brufenom, če do te pride?
Hvala in lp. Tina
Hvala še enkrat za pomoč.

Sem pozabila še pripisati, da je sin pozabil v drugem nahrbtniku cepilno knjižico in listek na katerem sem napisala, da se cepi le z 1 cepivom. Sin je sam povedal pediatru, da ne želi biti cepljen z vsemi 3-mi cepivi hkrati, pa ga je cepil vseeno. Kar se meni zdi čisto kršenje človekovih pravic in nedopustno. Lahko bi me vsaj kontaktirali in sporočili. 🙁
Lp, Tina

Spoštovani, simultano cepljenje je običajna praksa, tako pri dojenčkih, kot večjih otrocih. Deolenčke se npr. cepi davica tetanus polio HIB oslovski kašelj/ pnevmokok in rota virus, vaš sin je bil za OMR in hepatitis B zamudnik in je ob cepljenju proti di-te-pediater pravilno simultano izvedel cepljenja. Torej: s tremi cepivi se, seveda, cepi hkrati, razen če za to ne obstaja specifičen zadržek.
Drugo pa je – vaša seznanitev. Starši dobite pred izvedbo vedno v roke obvestilo, kjer vas seznanijo s posameznimi cepljenji, njih namenom in obestilo. Tam tudi označite, če je otrok zdrav, ipd. Očitno je tu prišlo do kratkega stika v komunikaciji, otrok je očitno brez dokumentacije prišel na cepljenje in zdravnik je očitno smatral, da ste vi z vsem seznanjeni, v zdravstvenem kartonu pa kakršnikoli zadržki za odložitev cepljenja niso bili zabeleženi. Lahko pa polemiziramo o tem, ali bi vendarle moral zahtevati dokumentacijo z vašim podpisom. Glede otrokove zahteve, da bo cepljen le z enim cepivom – tovrste zahteve se upošteva po 15-letu starosti, prej pa so tu starši. Zaradi simultanega cepljenja, kot rečeno, ni pričakovati večjih/ nepričakovanih stranskih učinkov, kot jih sicer pričakujemo po cepljenju. V kolikor bi se po cepljenju pojavila temperatura, višja od 38,5 st, jo lahko zbijate, kot sicer, Calpol, npr. do temperture 38,5 pa temperature ni potrebno zbijati. Lepo vas pozdravljam, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani.
Hvala za odgovor.
Sedaj je kar je in upam na dober izid, upam, da res ne bo kakšnih hujših posledic.
Kar se pa tiče s seznanitvijo pa nas pediater pri nobenem cepljenju ni prej seznanil kaj bodo otroke cepili in kakšni so možni neželeni učinki. Še kadar sem ga vprašala, me je na hitro odpravil. Za sistematski pregled pa smo dobili le s šole obvestilo, da ga imajo in, da če je karkoli naj napišemo na listek, ki ga otrok prinese skupaj s cepilno knjižico. Kar je seveda sin pozabil doma. 🙁
Sama sem kriva, ampak od sedaj naprej ne bo šlo čisto nič preko mene, ker se mi zdi to vseeno nezaslišano, da se otroke cepi s 3 cepivi hkrati.
Lp Tina

Spoštovani, glede komunikacije z zdravnikom, je zadevo prav gotovo treba urediti, in tu imate vso pravico, da jo zahtevate. Kar se cepljenja z več cepivi tiče, pa, kot rečeno, razen v specialnih primerih, ni zadržka. Lepo vas pozdravljam in vam želim prijeten dan. Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close