Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Oblačila

Oblačila

Pozdravljeni.

Zanima me, ali se lahko okužiš s kako boleznijo preko virusov ali bakterij, če kupiš od neke osebe kakšna rabljena oblačila? Sama sem kupila nedavno pajkice, ki so že bile nošene in ne vem, ali bi jih morala oprati na 60 stopinj ali kaj podobnega. Težava je, ker se jih pere lahko samo do 30 stopinj, likati se jih pa ne sme.

Enkrat sem nekje zasledila, da naj bi se preko rabljenih oblačil lahko prenašale neke bolezni. Čeprav po drugi strani, če bi bilo to res, bi bilo tega prenašanja ogromno. Nenazadnje vsi probavamo oblačila v trgovinah. Res pa je, da pogosto z njimi ne gremo direktno na genitalije (spodnjih hlač navadno ne probavamo).

Lp

Tveganje je sicer nizko, se pa določeni povzročitelji kljub temu prenašajo, npr.
– uši
– nekatere vrste glivic

Navadno pranje povsem zadošča, ker je bistvo preprečevanju prenosa v odstranjevanju in NE v razkuževanju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Razmišljam, a pa ne ostanejo ti povzročitelji potem v stroju in se prenašajo na druga oblačila, ko jih daš pravi? Ne vem, morda razmišljam neumno.

Lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, v stroju ni pogojev za preživetje, seveda, pa morate redno čistiti filtre.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close