Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje proti tetanusu

Cepljenje proti tetanusu

Pozdravljeni,
pred enim tednom me je nas hišni maček ugriznil v roko. Ugriz je bil kar hud do krvi, maček nima stikov z drugimi živalmi in je vsako leto redno cepljen. Rana na roki se lepo celi je sicer še vedno boleča vendar manj kot na začetku. Rano sem o skrbela tako, da sem jo izpirala in razkužila. Razkužilo je bilo oz.je se zdaj v uporabi saj jo še vedno razkuzujem. Proti tetanusu sem bila cepljenja pred več kot 10 leti se v srednji šoli. Sedaj se mi poraja dvom o tem ali bi bilo potrebno vseeno cepiti kljub temu da je že en teden po ugrizu. In ali sem lahko ze okuzena z virusom? Kako se v tem primeru resuje zadeva? Sem pa tik pred operacijo ali lahko cepljenje kaj vpliva na potek operacije oz.ali me lahko zaradi tega zavrnejo? Hvala

Spoštovani, pojdiva po vrsti.
vsak ugriz žuvali bi bilo potrebno prijaviti antirabični ambulanti (v zvezi s preprečevanjem stekline), kjer bi začeli postopek in uvedli 10-dnevno opazovanje (pri veterinarju) živali, ki je povzročila poškodbo. Če bi bila žival po 10 dneh opazovanja še vedno zdrava, nevarnosti na steljino ni.
Postopka niste začeli, gre sicer za vašo žival, za katero pravite, da nima stikov z drugimi živalmi, kar najbrž pomeni, da je vedno v stanovanju in bo v stanovanju tudi 10 dni po poškodbi, ki jo je povzročila (v primeru česarkolipri živali bi vi še vedno lahko kontaktirali veterinarja).

Drugo pa je ceplljenje proti tetanusu, ki bi moralo biti tako in tako opravljeno, saj je od zadnjega cepljenja minilo že več kot 10 let. Ne glede na to, da je od poškodbe že 1 teden, opravite obnovitveno cepljenje (prejmete 1 odmerek, naslednji sledi čez 10 let). Cepljenje proti tetanusu nima vpliva na operativni poseg.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close