Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Program cepljenja

Program cepljenja

Pozdravljeni,

Zivim v tujini, kjer smo imeli do zacetka letosnjega leta obvezno cepljenje samo za davico, tetanus in otrosko paralizo. Sedaj pa imamo obveznih 11 cepiv, kar se bolj ali manj pokriva tudi s slovenskim programom cepljenja. Ker nikoli ne ves, kako bo v prihodnosti, sem svojega otroka ze od vsega zacetka cepila tudi s priporocljivimi cepivi, tako da je cepljen za vse bolezni, za katere cepite vi ter se za meningokok C in B.
Ker me vsa ta poimenovanja bolezni in cepiv v 2 jezikih vcasih kar precej zmedejo, me zanima, ce je cepljenje za meningokok C (za B vem, da v Sloveniji ni cepiva) enako klopni meningocefalitis? 🙂 Ali bi vi priporocili cepljenje za meningokok C in B? Kot za vsa cepljenja, so seveda tudi tu polemike, da je vec verjetnosti, da otrok razvije enega izmed resnih stranskih ucinkov cepiva, kot pa da dobi meningitis C npr…

Drugo vprasanje pa je program cepljenja. Na podlagi cesa pa se doloci zamik med posamicnimi odmerki 1 cepiva? Videla sem na primer, da so otroci v Sloveniji cepljeni za davico, tetanus in otrosko paralizo pri 3m, 4-5m, 6m, 12-24m ter 8 letih. Pri nas pa cepijo pri 2m, 4m, 11m, 6 letih ter 11-13 letih.
Zanima me pa tudi zakaj se cepljenje prestavi tudi ce je otrok zgolj prehlajen. Pri nas pediater cepi tudi ob prehladu, so mi pa “doma” zagnali vik in krik, kako se takrat ne sme cepiti. Moj otrok na sreco nikoli ni imel slabih reakcij na katerokoli cepljenje, sedaj pa bomo kmalu ponovili vajo z novim druzinskim clanom. 🙂

Najlepsa hvala za vas cas in obrazlozitev.
Lep pozdrav,
Spela

Spoštovani, programi cepljenja se med dežavami razlikujejo glede na:
1. koliko denarja ima država za preventivne programe
2. epidemiološke značilnosti povzročitelja (recimo tam, kjer je v populaciji veliko nosilcev hepatitisa b, cepijo že dojenčke; kjer manj, cepijo vstopnike v šolo);
3. organizacijo zdravstvenega varstva in preventivnih pregledov: otroke cepijo takrat, ko vedo, da se bo največ staršev odzvalo in bo to najbolj ekonomično (npr. pridružitev cepljenja enemu izmed sistematskih pregledov)
4. Cepilni urniki pa so različni: in postavljeni glede na predhodne ugotovitve iz faze študij/ preskušanj cepiv; oz. ugotavljanja zaščitnih protiteles v različnih obdobjih po cepljenju; zato tudi opazite razne “hitre sheme”, zamike med posameznimi cepivi (in rzlične variante) se torej določi eksperimentalno; določeno izbrano skupino cepijo po eni shemi; drugo po drugi, nato pa prrimerjajo najprej nastanek zaščitnih protiteles; nato pa še opazujejo obolevnost zaradi nalezljive bolezni, proti kateri cepijo v eni ali drugi skupini; in še pojavnost protiteles po določenih obdobjih pri obeh skupinah. Na podlagi vsega navedenega npr. ugotovijo, da je učinek cepljenja po eni in drugi shemi enak, potem pa ti dve shemi uporabijo v kombinaciji z možnostmi cepljenja (npr. eni izvajajo sistematiko otrok pri 2 mesecih, drugi pri štirih…)
5. cepljenje proti meningitisu C pomeni cepljenje proti meningokoknemu meningitisu, ki se marsikje pojavljavlja epidemično (Španija, Velika Britanija, npr.). zato ponekod že vrsto let cepjo vse otroke ali mladostnike. Pri nas cepimo ob epidemioloških situacijah, ker sp primeri še vedno posamezni.
5. Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu nima zveze s cepljenjem proti Men C, bolezen je prisotna v osrednji Evropi, cepivo bi bilo označeno TBE (tick born encephalitis).
6. zakaj pri nas ne cepijo blago prehlajenih? marsikje jih; mnoge pediatre pa skrbi, da se bo blagi prehlad razvil v kaj hujšega in bodo potem starši cepljenju pripisovali poslabšanje stanja (čeprav bi se to le to poslablšalo tako in tako – torej zaradi samega poteka virsune bolezni, ki je povzročila znake prehlada).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Se enkrat hvala za tako izcrpna pojasnila.

Zanima me se par stvari. Moj prvorojenec je najverjetneje pred prazniki zbolel za in prebolel gripo. Pediatrinja mu je dala kar precej stvari (antibiotike, zdravljenje vnetja uses, nosu, sirup za vnetje grla), da se je cim prej pozdravil, saj je bila velika verjetnost, da bo dojencek malo prehiteval. Ce je bila zares gripa, ali je mozno, da jo dobi se enkrat v letosnjem letu, ali je manj verjetno? Je pri varuski in tako v stiku z vec majhnimi otroki. Jaz sem se cepila danes, moz pa se bo v sledecih dneh.
Moje zadnje osvezitveno cepljenje davica-tetanus-oslovski kaselj je bilo leta 2005. Stara sem 30 let. Ali bi bilo smiselno ponovno osvezitveno cepljenje in kdaj? Ze v nosecnosti ali raje kasneje? Dojenje ni ovira za taksno cepljenje? Ali je potrebno kaksno posebno cepivo, glede na to, da sem imela do sedaj vsa cepljenja v Sloveniji, sedaj pa bi se cepila v tujini (Z Evropa)? Mozu so nekaj priporocali cepljenje za oslovski kaselj, da se zasciti novorojencka pred prenosem okuzbe dokler ni sam cepljen… Druga dodatna cepljenja verjetno niso potrebna?

Hvala za vas cas in prav lep pozdrav!
Spela

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, žal gripo povzročal več sevov virusov, zato jo je možno preboleti 2x tudi v isti sezoni. res pa je, da je v določenih okolje bolj izrazito kroženje določenega seva.
Očitno živite v zelo osveščenem okolju, ker mislite na zaščito dojenčka pred oslovskim kašljem. Absolutno podpiram in priporočam cepljenje vašemu možu. Kar se vas tiče, bi se bilo daleč najbolje cepiti še pred nosečnostjo, s cepljenjem v zadnjem 3 mesečju pa je tako: presojamo, kako je z izpostavljenstjo matere in tehtamo koristi za cepljenje. Nikakor niso znani podatki o kakršnikoli škodljivosti cepiva, oz. vplivu na plod, omejeni podatki pa postavljajo vprašanje, ali bi materina protitelesa, ki bi med cepljenjem vstopala v plod, morda lahko prispevala k manjšemu odzivu samega dojenčka na cepljenje (ker bi dojenček že imel protitelesa). Zato se mi zdi s stališča zaščite še bolj smiselno cepljenje neposredno po porodu. Za ohranjanje zaščite proti tetanusu davici in oslovskemu kašlju se cepi z enim odmerkom na 10 let.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bom potem raje pocakala zase in povprasala v porodnisnici ali pa patronazno na obisku na domu po porodu. To bo pa tako sedaj kmalu. 🙂 Sicer jaz sem kar vec ali manj doma in bo tako tudi po rojstvu. Moz je pa veckrat na sluzbeni poti – vlaki, metroji, velika evropska mesta in bi lahko kaj “prinesel” domov. Ste mi privarcevali pot do osebne zdravnice, da se nisem sla k njej “zastonj” pozanimat. 😉 Hvala!
Se odrasli na splosno zelo ubadamo, sploh zadnje case, s polemikami o cepljenjih otrok, nase pa cez leta kar pozabimo.

Pozdravi!
Spela

Spoštovani, v porodnišnici kar vprašajte, a porodnišnice običajno tovrstnih cepljenj ne izvajajo (cepijo proti hepatitisu B, dajejo zaščitna protitelesa proti hepatitisu B, pa več-tirno terapijo HIV+ mater, cepijo proti TBC). Želim vam čim prijetnejše izkušnje ob porodu in zdravega novorojenčka, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close