Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje v zgodnji nosečnosti

Cepljenje v zgodnji nosečnosti

Pozdravljeni!

Zanima me vaše mnenje.
Sem v 11 tednu nosečnosti. Osebni zdravnik mi je svetoval cepljenje proti sezonski gripi.
Ginokologija mi cepljenja ni omenila. Bojim se, da je sedaj že pozno plus tega sem od sobote bolana ( prehlad, boleče žrelo) in predvidevam da moram biti za cepljenje zdrava. Zaradi ginekoloških težav bom po vsej verjetnosti na bolniski celo nosečnost.
Koliko nosečnic se je nap. cepilo v sezoni 2017?
Mogoče še imate podatek koliko otrok se je rodilo prezgodaj ali prizadetih po preboleli gripi? Res ne vem kaj naj storim.
Hvala,
lp

Spoštovani, cepljenje proti gripi nasploh, kot tudi cepljenje nosečnic, se v Sloveniji izvaja slabo in nezadostno in smo na repu vseh Evropskih držav. Po preliminarnih podatkoh se je ve sezoni 2016/7 cepilo 23 nosečnic, kar je ekstremno malo. Dokler imate znake okužbe zgornjih dihal se ne cepite, do konca januarja pa zadevo vsekakor lahko opravite. Gripa v nosečnosti običajno poteka težje in z več komplikacijami.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor.
Sem kar poklicala ginekologinjo, ki pravi da v prvem tromesečju ni priporočljivo cepljenje zaradi ploda. Jaz pa bom v drugem tromesečju šele v začetku marca. Takrat je glavno že mimo.
To vem, da je težja oblika. Mogoče veste kako dejansko vpliva na plod gripa?
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, cepljenje proti gripi se izvaja in se priproča ne glede na obdobje nosečnosti.

Cepivo pred virusom ščiti tako nosečnico kot plod. Izsledki študij kažejo, da je okužba z virusom gripe v nosečnosti zlasti v drugem in tretjem tromesečju povezana z višjim tveganjem nastanka razvojnih in zdravstvenih zapletov pri plodu, in z večjim tveganjem zapletov gripe pri nosečnici. (Bronhitis, ki se lahko razvije v pljučnico je eden izmed najpogostejših zapletov pri nosečnici; drugi. redkejši ukrepi: vnetje srednjega ušesa. septični šok, sepsa, meningitis, encefalitis),
Okužba z virusom gripe v nosečnosti je povezana s prezgodnjim porodom, porodom otroka z nižjo porodno težo, ter višjim tveganjem smrti v prvem tednu življenja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala.

Mogoče samo še vprašanje kot strokovnjaka na tem področju.
Zadnja leta je veliko govora o tem, da otrok ne dajo cepit po programu. Jaz tega ne zagovarjam in je tudi prvi otrok cepljen.
Kroži veliko informacij, da so otroci po cepljenju zboleli. Jaz dotično vem za punčko, ki starši trdijo da je po cepljenju začela kazati znake avtizma.

10 let nazaj ko sem prvič rodila te “mode” da se otroka ne cepi ni bilo oziroma sem in tja kakšen. Kako to, da se je to tako razširilo? Če bo šlo tako najprej bodo spet izbruhnile bolezni, ki se ne pojavljajo več.

Spoštovani, zastavili ste izjemno zanimivo in pomembno vprašanje, ki pa se v resnici glasi: zakaj ljudje ne zaupajo medicini? Zakaj ne zaupajo stroki? Zakaj raje verjamejo internetnim nepreverjenim informacijam? Zakaj ne zaupajo državi? Sistemu? Kaj jih žene v to, da bolj kot vsem znanstvenim člankom, zaupajo teoriji zarote? Sociološka, filozofska vprašanja, ne medicinska. XY študij je, ki dokazujejo, pojasnjujejo, razlagajo, da cepljenje in avtizem nimata nikakršne povezave, ampka vera je pač vera.
Verjetno je tu v igri več dejavnikov. Dejansko smo s cepljenjem v razvitih državah uspeli mnoge bolezni ali izkoreniniti, ali spraviti na takšno število, da jih praktično ne vidimo več. Recimo, mene nikakor ni treba prepričevati, da so ošpice grozovite bolezen, saj se še danes spominjam zelenih zaves izpred 50 let, s katerimi so mi zatirali svetlobo, ker sem imela tako otekle oči, tudi mrtvaškega furgona, ki je odpeljal umrlega otroka, starega 6 let, iz sosednjega bloka, se spominjam. Takih spominov populacija, rojena v dobi precepljenosti, (še) nima.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanimiv odgovor.
No če bo šlo tako naprej se lahko tudi naši vnuki ali celo že otroci srečajo s tem.
Najbolj mi je pa čudno, da to ni veljavno po zakonu. Jaz sem morala oddati kartonček cepljemja, ko je šla pri 11 mesecih v vrtec.

Tega ni več? Mamica, velika nasprotnica cepljenja pravi da bo letos referendum o prostovoljnem cepljenju. Potem lahko, če uspe se vrnemo 60 let nazaj pa vse izkoreninjene bolezni?
Iskreno kar strah me je te nove “mode”.

JE obvezno v skladu z zakonom. Pa vendar: nihče ne prime otroka in ga ne cepi proti volji staršev (proti volji cepijo v nekaterih državah, a ne pri nas). Pri nas v primeru nezakonitega izogibanja sledijo mandatne kazni staršem, a je do izreka kazni, in izterjave doooolg postopek: od prijave, do dokazovanja, zakaj se kdo ne, do delovanja komisije za cepljenje, ko se išče 100 in vzzrok, zakaj se kdo ne bi cepil, oz ali obstajajo utemeljeni razlogi za necepljenje… Kakšen referendum neki! Ukinitev obveznega cepljenja ni predvidena!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close