Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Stik z brezdomcem

Stik z brezdomcem

Spoštovani! Na svojem delovnem mestu pogosto prihajam v stik z ljudmi iz socialnega dna. Pri tem se mi je sedaj pripetilo, da me je neki brezdomec z nohtom popraskal po koži. Glede na to, da se že dolgo ni umil in je imel za nohti in na njih veliko umazanije, brez dvoma tudi telesnih tekočin, me skrbi, da me je pri tem okužil s sifilisom, hiv ali hepatitisi. Moja koža ob tem ni zakrvavela, samo rahla opraskanina se je poznala. Poleg tega sem še noseča in me še posebej skrbi glede okužbe. Menite, da bi me moral v zvezi s tem dogodkom skrbeti? Lahko sploh kaj storim v zvezi s tem?

Spoštovani, neverjetno. kaj vas vse skrbi. Na navedeni način – se nikakor ne morete okužiti z virusom HIV, hepatitism B, oz. spolno prenosljivimi okužbami, zaradi opraskanja z umazanim nohtom se lahko okužite kvečjemu s kakšno kožno ali podobno bakterijo. Storiti nimate ničesar. Ključno je dobro umivanje rok.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, hvala za vaše mnenje. Vem, da se z umazanijo ne morem okužiti s tovrstnimi boleznimi, vendar pa me je skrbelo zaradi tega, ker so ti ljudje pogosto tudi kaj krvavi, včasih celo celi polulani in podobno, in se hitro kakšna telesna tekočina znajde tudi na rokah oziroma nohtih.

nova
Uredništvo priporoča

Saj vse razumem. Ampak to so običajni/ socialni kontakti. Lahko prispevajo k prenosu kašljičnih in črevesnih okužb, v kolikor ne pazimo na higieno rok, k ostalim prenosom pa ne. Lep dan, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close