Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Infekcija

Infekcija

Spoštovani! Razmišljam o verjetnosti infekcije z virusom hepatitisa b in hepatitisa c, hiv in sifilis, če se kmalu za nekom urežem na isti list papirja, pvc mapo za vlaganje v fascikle ipd. Imam namreč sodelavko, ki snifa kokain, hodi na eksotična potovanja, kjer ima nezaščitene spolne odnose z domačini in si na potovanjih da narediti tudi tatooje. Vsakodnevno rokujeva z istimi papirji, mapami, pri čemer se večkrat ureževa, pred dnevi sva se skoraj neposredno druga za drugo urezali na isti ostri plastični mapi, na istem rahlo zatrganem mestu. Razmišljam, kako velika je verjetnost za okužbo na tovrstni način in o nujnosti opravljanja krvnih testov za te infekcije?

Spoštovani, za prenos so pomembni vbodi, ureznine z ostim predmetom ali votlo iglo, V ALI NA KATEREM JE KRI. Če bi se urezali z krvavim robom rezila, bi obstajalo tveganje za preno s krvjo prenosljivih virusov, sicer pa ne. Podatkov o tem, da bi se nekdo okužil na način, kot ga opisujete, pa ne poznam.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala. Je s tem mišljeno, da je na predmetu kri dobro vidna s prostim očesom ali gre lahko za majhno komaj opazno ali neopazno količino krvi? Po približno kolikšnem času posušena kri na predmetu ne predstavlja več nobenega tveganja za okužbo? Jaz nisem opazila obilne sveže krvi, vendar pa bi lahko majhno količino krvi spregledala. Včasih se nisem porezala do krvi in se samo popraskala brez krvi. Domnevam, da je tako tveganje skoraj zanemarljivo, kajne? Danes bodo potekala testiranja, pa sem razmišljala, če bi se jih bilo morda dobro udeležiti, čeprav drugače sicer ne živim tvegano. LP!

nova
Uredništvo priporoča

Kot rečeno, ne poznam primera tovrste okužbe. Ko govorimo o krvi, govorimo o vidni krvi. Virusi zunaj človeškega telesa hitro propadejo. V študijah so sicer našli po 10-14 dneh še aktivne viruse virusa hepatitisa b in Hiv, ampak to še ne pomeni, da bi le ti tudi lahko povzročili okužbo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Dober večer! Opazila sem, da je bila na plastični mapi dejansko majhna sled krvi. Jaz sem se na njej površinsko popraskala, poznala se je črtica na koži, ki ni zakrvavela. Čez čas opraskanine ni bilo več opaziti. Je to dovolj velika rana, da vstopijo virusi? Lahko noč.

Če govorite o SVEŽI (tekoči, pravkar nanešeni krvi) krvi, potem tveganje za prenos povzročiteljev, ki se prenašajo s krvjo, obstaja. To tudi pomeni, da bi se moral dogodek /urez/ pravkar zgoditi, da bi videli tekočo kri. Če pa ste na mapi našli NEKAJ (kar bi bila morda tudi kri), pa o tveganju skorajda ne moremo govoriti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close