Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje pertusis

Cepljenje pertusis

Lep pozdrav.
Letos sem zasledila priporočilo NIJZ, da se nosečnicam da booster proti oslovskemu kašlju za zaščito novorojenčka.
Zanima me, kje se lahko opravi to cepljenje in s kakšnim cepivom (navadno otroško? Ista doza? Bi me morda cepili pri pediatru, ker moj osebni zdravnik me je le debelo gledal). Do PDP imam še 6tednov. Bo v tem času sploh prišlo do željenega učinka?
Zaradi dolge viroze v tem mesecu se tudi proti gripi še nisem cepila. Mora biti med cepljenjema razmak ali ni važno?
Zanima me še, kako je s cepljenji (KME in hepB) v času dojenja? Dovoljeno?
Hvala za odgovore.

Spoštovani, cepljenje nosečnic se priporoča med 28. in 36. tednom nosečnosti, Ste še v pravem času. Cepljenje se lahko izvede s cepivom Boosterix, s katerim cepimo otroke po dopolnjenem 4. letu starost, mladostnike in odrasle (to cepivo prejemajo za vevakcinacijo otroci v 3. razredu OŠ).
Cepivo Boostrix namreč uporabljamo za obnovitveno cepljenje otrok, starejših od 4 let, mladostnikov in odraslih proti trem boleznim: davici, tetanusu (mrtvičnemu krču) in oslovskemu kašlju (pertusisu). Cepivo deluje tako, da v telesu spodbudi nastajanje lastne zaščite (protiteles) proti tem boleznim.
Cepljenje lahko opravi tako vaš izbrani zdravnik (samo naročiti ga pač mora), ali pa pokličite v eno izmed ambulant NIJZ in se dogovorite tam. Cepljenje proti gripi lahko opravite sočasno.
Študij glede cepljenja nosečnic ali doječih mater proti KME ni, niso pa znani tudi kakršnikoli podatki, da bi pri naključno cepljenih nosečnic prišlo do okvar, oz. posledic na nosečnosti ali plodu.
Glede na to, da se proti KME ob tveganju lahko cepi tudi dojenčka po 6. mesecu starosti, na splošno pa ob 1 letu, in glede na vrsto cepiva KME (inaktivirano cepivo), tudi ne vidim ovire, da bi se proti KME cepila doječa mati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close