Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba?!

Okužba?!

Spoštovani! Bila sem na odvzemu krvi zaradi ugotavljanja nosečniškega diabetesa. Ker se hudo bojim okužb s krvjo prenosljivimi virusi, sem s pregleda prišla vsa prestrašena. Medicinska sestra nam je kot po tekočem traku jemala kri, pri tem ni uporablala rokavic, z rokami se je dotikala že razkuženega vbodnega mesta, celo igle, ki mi je prvič ni uspela pravilno vstaviti in kri ni hotela teči, prijemala močno okrvavljene gaze, saj smo imele vstavljen kateter, iz katerega je kar oblino tekla kri. Krvav madež je imela celo na roki, po mizi in tleh. Do poroda imam še tri mesece, zato me skrbi, kako naj pravičasno opravim vsa testiranja, da ne bom v skrbeh, da bi se med porodom ali dojenjem okužil otrok. Vsa sem iz sebe in ne vem, kaj naj storim. Prosim vas za nasvet. Lep pozdravček!

Spoštovani, v kolikor vas sestra ni ZBODLA z okrvavljeno iglo druge pacientke ali kri drugega pacienta ni neposredno brizgnila v vašo rano, se niamte česa bati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Iz katetra je 3x odvzela kri preko nekakšnega tulca (kot velika brizga), v katerega je vstavila epruveto. Predvidevam, da bi moral biti sterilen, vendar pa sem na dnu, kjer izstopata dva robova opazila, da so na enem izmed njih temne pikice, kri??? Bi me to moralo skrbeti? Ali se kanilom med posameznim zaprtjem katera menja? Še vedno razmišljam, da bi opravila samoplačniše teste. Koliko stane test na hepatitis c, ki ga delajo krvodajalcem in kolko časa od kontakta mora miniti? Hvala za pomoč.

nova
Uredništvo priporoča

Neee, ne, tisto, kar ste vi videli, je samo nastavek, ki je namenjen ustvarjanju vakuuma in se nikakor ne menja, saj sploh ne pride v neposreden stik s krvjo. Sicer pa je inkubacisjka doba za hepatitis c do 6 mesecev.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Če prav razmumem se nastvek za vakum sploh ne menja med različnimi pacienti? Kaj pa ista kanila večkrat pri istem pacientu? Kaj pa testi DNA za hepatitis c, ti naj bi bili hiterejši, samo ne vam kako so dragi?

Spoštovani, vsi ostri deli (kanile), ocevje, .. so za 1x uporabo. Nastavki za vakuum pa so različni, eno se menjajo, drugi ne. Nastavki za vakuum s pacientom sploh ne pridejo v stik. Koliko stanejo samoplačniški testi za hepaitits B, C ne vem, prav gotovo pa glede na to, kar opisujete, tprej da neposrednega stika s krvjo niste imeli, ne vidim potrebe po testiranju.
Edina kri, ki ste jo opisali, je bil krvav madež na roki medicinske sestre, kar pomeni, da je potencialno tveganje za okužbo obstajalo le zanjo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Se opravičujem, ker vam še kar naprej zastavljam vprašanja, ampak dogodek me še vedno močno skrbi. Ko mi je sestra zabodla iglo v veno, mi kri ni hotela teči. Zato se je brez rokavic in z nerazkuženimi prsti dotikala sterilne igle, ki je bila že delno vstavljena v žilo. Dotikala se je kože na mestu vboda in same igle na mestu, ki je še gledal iz kože, nato pa še ta del igle (dotaknjen) potisnila globlje v kožo. Če je imela na blazinicah prstov kri nisem mogla videti, vendar pa na mestu dotika nisem videla krvavega madeža. Je na takšen način možna okužba? Vem, da sem že sitna, pa si ne morem pomagati, ker zaradi tega dogodka ne spim in ne morem uživati v nosečnosti. Teste bi vsekakor naredila, pa bo žal to mogoče šele čez pol leta, ko bo dojenček že zdavnaj tukaj.

Ne, zaradi dotika se prav gotovo niste mogli okužiti s krvjo prenosljivimi okužbami. Ob nesterilnem oz. nespretnem ravnanju, ki ga opisujete, bi bil kvečjemu možen vnos bakterij s površine kože, Še enkrat – za okužbo s krvjo renosljivimi boleznimi bi bilo potreben VBOD Z IGLO NAPOLNJENO S KRVJO ALI POLITJE PREKINJENE KOŽE ALI SLUZNICE Z OKUŽENO TELESNO TEKOČINO.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani! Še kar naprej me gloda glede s krvjo umazanega vakuumskega nastavka, za katerega ste mi napisala, da naj sploh ne bi prišel v stik s krvjo in je vseeno, če je za vse paciente uporabila istega. V tem vakuumskem nastavku je na vrhu nekakšna cevčica, na katero se natakne epruveta, sam nastavek pa se pritrdi na mesto, ker se iz katetra izvleče kanila (vmes ni bilo nobene cevke). Jaz si nekako predstavljam, da skozi vse to steče kri in me samo zanima, če si narobe predstavljam. Strah pred okužbo se me je namreč močno polastil in si kar naprej zastavljam nova vprašanja. Lep dan želim!

Glede na to, kako sprašujete, si po moje narobe predstavljate. V stiku sta le epruveta in igla; nosilec služi le za ustvarjanje vakuuma.
Vakuteiner metoda odvzema venozne krvi
Prednost Vakuteiner metode odvzema krvi namreč je, da je onemogočen neposreden stik osebe, ki odvzame kri s krvjo pacienta. Kri pacienta teče skozi iglo neposredno v
epruveto. Podtlak v nepredušno zaprti in sterilni epruveti, nadomesti sesalno silo bata brizgalke. Igla za Vakuteiner odvzem venske krvi je izdelana tako, da je s prilegajočim se navojem ovita v plastični nastavek. Z iglo punktiramo izbrano veno, nato pa na njen nasprotni konec, kjer je
nastavek z zaščiteno iglo, nabodemo zamašek ustrezne epruvete. Zaradi podtlaka se v epruveto nateče natančno določena količina krvi za določeno preiskavo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zahvaljujem se vam za vse vaše odgovorne na vsa moja vprašanja. Prosila bi vas samo še za informacijo, kateri testi na hiv, hepatitis b, hepatitis c in sifilis imajo najkrajša diagnostična okna in kakšna so le-ta. Pripravljena sem plačati najdražje teste, ki jih izvajajo pri krvodajalcih, da bi se le lahko morebiti rešila skrbi že pred samimo porodom, ki bo čez tri mesece. Če morda veste tudi ceno in kje v Ljubljani bi se najlažje dogovorila za zanje, bi bila zelo vesela. Lep dan vam želim!

Tedstriranje na sifilis se tako in tako izvaja v okviru testiranja pri nosečnicah. Tveganja za okužbo pa nikakor ni bilo!
Okna so pri testih tazlična: HIV okužba s kombinacijo testov III/IV generacije v povprečju 3 tedne; hepatitis b protitelesni testi 8 tednov; hepatitis C 6 mesecev.
V Ljubljani testirajo krvodajalce na ZTM (Zavod za transfuzijsko medicino). Še enkrat pa – morate vedeti, testirate se izključno zaradi vašega patološkega strahu pred okužbami. Predlagam, da ob testiranju poiščete tudi strokovno pomoč na tem področju (patološki strah pred okužbami).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tedstriranje na sifilis se tako in tako izvaja v okviru testiranja pri nosečnicah. Tveganja za okužbo pa nikakor ni bilo!
Okna so pri testih tazlična: HIV okužba s kombinacijo testov III/IV generacije v povprečju 3 tedne; hepatitis b protitelesni testi 8 tednov; hepatitis C 6 mesecev.
V Ljubljani testirajo krvodajalce na ZTM (Zavod za transfuzijsko medicino). Še enkrat pa – morate vedeti, testirate se izključno zaradi vašega patološkega strahu pred okužbami. Predlagam, da ob testiranju poiščete tudi strokovno pomoč na tem področju (patološki strah pred okužbami).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Medicinska sestra se je dotikala robov oslinjenih kozarcev, iz katerih smo spile raztopljeno glukozo. Pred odvzemom krvi si rok ni razkužila oziroma nadela zaščitnih rokavic, ampak se je kar tako dotikala sterilnih gaz, ki jih je nato pričvrstila na mesto, kjer je iz žile odvzela kri. Ali v tem primeru obstaja tveganje za okužbo s hepatitisom b?
Lep pozdrav!

Ne, tveganje bi obstajalo, če bi s tamponom obrisala slino s kozarca in jo neposredno potem vtrla v vbodno mesto.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni! Ali je tveganje za okužbo, če je bila na njenih prstih sveža kri in se je z njo dotaknila igle, s katero je nato vbodla v žilo. Igle (ne brizge) se je dejansko dotaknila (tipala samo iglo na mestu vboda), ko kri ni pritekla iz žile ene roke, je isto dotaknjeno iglo uporabila na drugi roki. Na rokah je imela kri drugega pacienta, vendar ne vem, če tudi na blazinicah prstov. Glede na to, da je prijemala močno okrvavljene gaze je velika verjetnost za to. Kakšno je doagnostično okno NAT testov za hepatitis b in c. Hvala!

Spoštovani, takole ne bomo prišli nikamor, ker imate vsak dan nov scenarij. Vbod z okrvavljeno iglo, v kateri je kri, ali pa politje sluznice ali rane s krvjo, je pomemben za okužbo. Vse ostalo je ugibanje, kaj če, ko b i, če bi …..
Sicer je diagnostično okno z NAT metodo za hepatitis B cca 5 tednov, za hepatitis C pa 4 tedne.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Če ne drugega je prijemala s krvjo umazan vakumski nastavek in nato iglo, ki bi morala biti sterilna, preden jo uvede v žilo. Ker je bila neprofesionalna, zdaj jaz ne spim in ne morem jesti. Upam, da je to še najmanjša posledica, ki jo bova utrpela midva z otrokom. Žal o tem ne morem nehati razmišljati in na misel mi prihajajo vedno nove podrobnosti.

Spoštovani, žal, sva le na spletni komunikaciji. Če ocenjujete, da je bila zadeva res tako neprofesionalna, stopite do Oddelka, kjer se je navedeno dogajalo, zahtevajte vodjo oddelka in podajte pritožbo. Zaupajte jim svoje videnje in strahove. Samo tako je mož stvari priti do dna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, 

do poroda me ločita manj kot dva meseca. Danes sem opravila odvzem krvi v laboratoriju, kjer pa mi je sestra pozabila razkužiti vbodno mesto. Uporabljala je rokavice, vendar je z njimi prijemala tudi druge stvari na mizi. Ko sem ugotovila, da ni razkužila vbodnega mesta, je bilo že prepozno, mi je pa razkužila mesto po opravljenem posegu (kar verjetno ni ničesar spremenilo).
Razumem, da se ta na način niso mogle prenesti s krvjo prenosljive bolezni, zanima pa me, koliko me lahko skrbi vnos bakterij s površine kože in na kakšne znake (in kdaj) naj bom pozorna. Skrbi me predvsem zato, ker sem noseča. Hvala.

New Report

Close