Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Prenos hiv, hepatitis, sifilis

Prenos hiv, hepatitis, sifilis

Spoštovani!
Imam vprašanje o prenosu virusa hiv, virusa hepatitisa b, virusa hepatitisa c in bakteriji sifilisa v situaciji, ki se mi je pred kratkim primerila. V stanovanju smo imeli obrtnika, ki se je pri delu poškodoval in močno krvavel. V umivalniku si je spral in povezal roko. Šele naslednji dan sem opazila, da je na omarici, ob kateri visi brisača in se je brisača dotika, krvav madež. Ker tega prej nisem opazila, sem si v brisačo brisala roke, na katerih sem imela zaradi intenzivnega čiščenja s čistili tudi sama ranice, ena izmed njih je tudi zakrvavela. Okužba s temi boleznimi me malce skrbi, predvsem zato, ker pričakujemo dojenčka, teste na sifilis in tudi hepatitis pa sem pri ginekologinji že opravila, za nova testiranja krvi pa je premalo časa. Bojim se okužbe novorojenčka med nosečnostjo, porodom oziroma dojenjem, zato bi vas prosila za vašo pomoč oziroma usmeritev pri rešitvi nastale situacije. Lep vikend Vam želim!

Za prenos sifilisa je potreben NEPOSREDEN stik kože ali sluznice z ulcusom, oz. kužnino (po domače povedano spolni odnos, vaginalni, oralni, analni; prenesel bi se tudi z matere na plod med nosečnostjo..); za prenos virusa HIV, hepatitisa B, C je spet potreben NEPOSREDEN stik s SVEŽO krvjo ali telesno tekočino, kar se zgodi ob politju s krvjo, spolnimi odnosim poljubljanjem (slednje ne velja za HIV, pa tudi zelo omejeno za hepatitis C), vbodom z votlo iglo, v kateri je kri, neposredno po stiku te igle z okuženo osebo; souporabo OSTRIH predmetov…
Nič od tega se vam NI zgodilo. Če se je brisača tu in tam celo dotaknila madeža na omarici, ne predstavlja tveganja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close