Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Kuga Madagaskar

Kuga Madagaskar

Pozdravljeni, v kratkem grem na Madagaskar, kjer naj bi bila epidemija kuge in pa prisotna polek drugih bolezni tudi malarija. Ker bom za malarijo jemal kot preventivo Doxycycline antibiotike, ki pa so tudi uspešni pri zdravljenju kuge, me zanima če je možno, da vseeno zbolim za kugo? Če je možno ali lahko predhodno preventivno jemanje Doxycyclina potem ne zdravi pravilno kuge?

Hvala za odgovor

Spoštovani, Doksiciklin je terapija izbora za zdravljenje kuge, (uporabljamo ga tudi kot za zaščito kontaktov znanega bolnika s kugo, za t.i. post.ekspozicijsko zaščito), a je odmerek 2x višji (2x 100mg), kot pre-ekpozicijska zaščita malarije (100mg/dan).
Verjetnost, da bi dejansko zboleli s kugo, če boste jemali doksiciskin, je majhna, morate pa vedeti, da je odmerek, s katerim se boste ščiti, nekoliko nizek.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najprej bi se zahvalil za odgovor, ob enem me pa zanima, če imate kakšen boljši predlog glede odmerka ali je 100 mg/dan dovolj v mojem primeru? Kako naj bi postopil v primeru suma na kugo, ali bi moral povečati dozo na 200mg oz še več do prihoda v zdravstevno ustanovo?
Imam pa še vprašanje kakšen nadomestek doxycyclina se da dobiti v Sloveniji. Doxicycline sem do sedaj kupoval v Srbiji, ker ga pri nas ni.

Hvala

Spoštovani, preekspozicijsko zaščito izvajamo le za malarijo, zato je 100 md doksiciklina dnevno ok. V primeru resnega stika s kugo boste povečali odmerek, Kaj imamo trenutno na tržišču v Sloveniji, bo treba vprašati v lekarni: Klinofug? Doxy?

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bom pa se povprasal osebnega zdravnika in upam da mi predpise antibiotike.

Hvala za odgovor

New Report

Close